София не е много мръсен град, има градско замърсяване без съмнение, но то намалява, заяви пред БНР Юлиан Попов - главен консултант на Европейската климатична асоциация, който е създал група за позитивни идеи за София във Фейсбук.
„Ние трябва да сме наясно какво представлява това градско замърсяване до каква степен е замърсен и какво още може да направим. Ние не можем да кажем София е най-мръсния град в Европа Освен това, когато купим плод от някъде ние не знаем как точно е отгледам“, каза той в предаването „Хоризонт до обед“.
Според него е необходимо „да започнем да гледаме на околната среда по малко по-различен начин, който е по-образован, по-информиран, по-ангажиран и в крайна сметка по-интелигентен“. „Не да реагираме първосигнално това не ми харесва, утре света ще се разпадне, винаги ще бъде така както е“, каза той.
Юлиан Попов смята, че идеята за зеления покрив е много важно нещо, защото това са огромни площи, които не са използвани.
„Дали под зелен покрив ще разбираме покрив, който е осеян с фотоволтаични панели или с панели за загряване на вода“, посочи той, визирайки различните концепции.
„Транспортът в София е в много по-голяма степен електрифициран, отколкото транспорта в много други градове - например в Лондон или в Париж. Причина за това е, че София първо не е много голям град, има много трамваи, има много тролеи. Метрото се изгражда и то е абсолютно великолепно съоръжение няма съмнение."
„Градът трябва да стане град за хората, не за превозните средства, не за автомобилите. Човек трябва да се чувства комфортно, когато чака автобус, когато ходи, когато пресича“, каза Юлиан Попов.
Повече можете да чуете в звуковия файл

За бъдещето на хранителното банкиране по света и у нас говорим в рубриката "ИМА ЛИ МЕГДАН" в "Графити по въздуха" с Кърт Шулц, който гостува в България, за да одитира дейността на Българската хранителна банка. Кърт Шулц е консултант по инфраструктура, складове и логистика в Глобалната мрежа на хранителните банки, която подпомага с консултации..
Все повече туроператори и туристически платформи залагат на изкуствен интелект - системи, които анализират нашите предпочитания, предлагат персонализирани маршрути и дори предвиждат кога ще потърсим следващата си почивка. Изкуственият интелект вече може да избере най-изгодния полет, да предложи хотел според личните ни предпочитания, да подреди..
Българската стопанска камара представи сценарии за развитие на дигиталния туризъм и варианти на новите професии на изкуствения интелект в индустрията на гостоприемството. Експерти прогнозираха, че до 10 години масово персонализираните продукти ще завземат пазара в сектора, резервациите ще се правят през изкуствения интелект, ще работят..
Община Баните стартира амбициозен проект за възстановяване и преобразяване на старата минерална баня в централната част на селото. Целта е да бъде създаден уникален музей на балнеологията, който да привлича туристи и да представя историческото значение на минералните извори в региона. Проектът, който се реализира с подкрепата на..
Българската патриаршия при Българската православна църква и тази година провежда своята благотворителна инициатива за подкрепа на деца в нужда. В рамките на кампанията „Деца рисуват за деца“ се събират средства чрез закупуване на детски рисунки, като всички постъпления ще бъдат дарени на Клиниката по уши, нос и гърло при УМБАЛ „Царица Йоанна –..
Украйна се намира в един от най-трудните моменти в своята история, констатира в петък вечерта президентът Володимир Зеленски . Изтъркана фраза, но удачна за момента – страната наистина е поставена под безпрецедентен двоен натиск – от тази седмица вече на само от Русия, която настъпва и руши все по-неудържимо, но и от Съединените щати, които..
Съгласно мирния план на президента Тръмп (в сегашния му вариант, който търпи промени според самите американци) санкциите срещу Руската федерация ще бъдат отменени "на етапи" и според спецификата на отделните случаи. При това положение докато Кремъл и Киев се произнесат окончателно по плана ( Путин го одобри снощи само като основа за преговори)..
916,68 лева годишна загуба през 2026-а, ако сега нетната ви месечна заплата е 3500 лева. С това изчисление започна интервюто пред БНР на..
Не би трябвало да има размествания по бюджета. Това обясни пред БНР бившият финансов министър Владислав Горанов. "Бюджетът е една комуникация...
Тревненци отправят молитви за своя свещеник Неделчо Марков , диагностициран с тежко заболяване. Преди дни тревожната новина бързо обиколи жителите..