Самата прокуратура продължава работата си по същите имоти, но вече търсейки данни за извършено престъпление. Тъй като част от проверките зависят и от разпоредени данъчни ревизии, резултати от прокурорската линия на "Апартаментгейт" все още не са готови. Но, по думите на заместник главния прокурор Иван Гешев, новини ще има по линия на къщите за гости:
"По къщите за гости се работи активно, излизат интересни неща в сегмента извършени престъпления, не в сегмента на извършените проверки от компетентност на ДПЗ. Проверяваме. Злоупотреба с евросредства и други всякакви документи, какви ли не още престъпления. Колеги прокурори от ВКП са възложили проверки на Главна дирекция "Национална полиция" в тази насока".
Шест от случаите, по които се произнесла минаналата сряда Антикорупционната комисия, засягат евтини апартаменти, закупени от строителната фирма "Арткес". Някои от купувачите се разделиха с постовете си заради покупките. Други от казусите са за имоти или придобивки, за които се появиха публикации след като стана ясно,че бившата дясна ръка на премиера - Цветан Цветанов, е станал новодомец при ВИП- условия.
По някои от случаите Комисията се самосезирала, по други е била сезирана. И макар за част от тях да не е имало съмнения за конфликт на интереси, и 11-те проверки са констатирали отсъствието на такъв. По тези производства антикорупционният орган не е събирал доказателства за злоупотреба със служебно положение или за търговия с влияние. Не е анализирал и цените, на които са купени имотите. Има ли данни за извършени престъпления обаче се проверява - в рамките на прокурорските проверки по "Имотгейт", каза днес заместник -главният прокурор Иван Гешев.
Той повдигна леко завесата и около проверките за къщите за гости с европари: "Излизат интересни неща в сегмента "извършени престъпления", не в сегмента на извършените проверки от компетентност на ДФЗ. Злоупотреба с евросредства и други всякакви - документни и какви ли не още престъпления. Колеги прокурори от ВКП са възложили проверки на Главна дирекция "Национална полиция" в тази насока",
След като не откри данни за конфликт на интереси, Антикорупционната комисия прекрати имотните проверки срещу Цветан Цветанов, министъра на туризма Николина Ангелкова, както и срещу бившите министри на правосъдието и на културата Цецка Цачева и Вежди Рашидов и председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов.
Спрени са и проверки срещу депутатите Крум Зарков, Елена Йончева, Валери Жаблянов и Валери Симеонов, и подалите оставки заместник-министри на спорта Ваня Колева и на енергетиката Красимир Първанов.
Решенията са взети в средата на миналата седмица.
Проверките са ефект от т.нар. скандал "Апартаментгейт", започнал с публикации за хора от властта, придобили имоти на занижени цени. Именно заради него голяма част от проверяваните се разделиха с постовете си – държавни и партийни.
Част от проверките са след самосезиране на Антикорупционната комисия, а други – по сигнали. Няколко месеца тя преценяваше дали 11-те проверявани лица са били в конфликт на интереси, когато са ставали новодомци или са си купували имот, или пък техни близки са го правели. Документално е изследвано в какво качество са били представителите на изпълнителната, законодателната и съдебната власт в момента на сделките.
За прекратените проверки е информирана Градската прокуратура, защото тя има правомощие да протестира решенията на Антикорупционната комисия
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп заяви, че планира да разговаря с руския си колега Владимир Путин утре, за да обсъдят прекратяването на войната на Русия в Украйна. Територии, атомни централи и разделяне на активи са сред въпросите, планирани за предстоящия разговор с Владимир Путин, каза Доналд Тръмп пред репортери на..
Безспорно, протестите в Сърбия са политически . Те не са насочени само срещу корупцията, а преди всичко против управлението на президента Александър Вучич. Това мнение изрази в интервю за БНР дипломатът, бивш заместник-министър на външните работи Любомир Кючуков. "Това са граждански протести. Съвършено съзнателно организирани..
Собственици на ресторанти и заведения настояват да се свали до 9 процента и да се запази като постоянна ставката по ДДС. От бранша предупреждават за протести, ако искането им не бъде взето предвид при гласуването на държавния бюджет. Те искат среща с лидера на партията-мандатоносител Бойко Борисов и с участниците в Съвета за съвместно..
От днес в Обединеното кралство групите в социалните медии, търсачките и приложенията за съобщения ще бъдат уведомени да въведат строги мерки за бързо премахване на незаконни материали и намаляване на риска от такова съдържание, съгласно новите правила на британския медиен надзорен орган "Офком", съобщи "Файненшъл таймс". От днес "Офком" ще..
14 от пострадалите при пожара в дискотека в македонския град Кочани в събота срещу неделя са приети за лечение в България. От "Пирогов" отправят призив за кръводаряване за пострадалите. Осем са в болница "Пирогов", съобщи директорът д-р Валентин Димитров. Сред тях има три деца: две момичета и едно момче, на по 15 и 16 години. Най-възрастният..
Министрите на външните работи от Евросъюза ще обсъдят хода на войната в Украйна на днешното си заседание в Брюксел. Те ще проведат и видеоразговор с украинския си колега Андрий Сибиха. Отношенията ЕС-САЩ, ситуацията в Близкия изток, Сирия и Иран също са теми в дебатите. България ще бъде представена от министъра на външните работи..
Общинската избирателна комисия на Столичната община обяви за избран кмет на район "Оборище" още на първи тур Георги Кузмов, издигнат от ПП-ДБ. Той е получил 3592 действителни гласа. ВАС окончателно отстрани Георги Кузмов от поста кмет на район "Оборище" За кмет на кметство Доброславци е избран Росен Николов, издигнат от "Възраждане" ...
Може да говорим за опити за прекратяване на огъня, но със сигурност – не за край на войната . Това мнение изрази пред БНР Весела Чернева,..
В тази среда на разграждане на държавността Конституционният съд се оказа един от малкото стожери на самата държавност . Българското задкулисие не..
Дано целта на мнозина не е била да делигитимират КС преди неговото произнасяне. Това заяви пред БНР проф. Янаки Стоилов, конституционен съдия,..