Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиери и награди на финала на юбилейните "Софийски музикални седмици"

"Софийски солисти" с диригент Пламен Джуров и солист Мирослав Димов
Снимка: В. Балевска


На 30 юни завърши 50-ото юбилейно издание на Международния фестивал „Софийски музикални седмици“, което беше открито на 23 май. Финалният концерт беше озаглавен „Премиери“ и в него камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Пламен Джуров представи четири нови за софийската сцена произведения. Солисти в различните творби бяха цигуларите Минчо Минчев и Николай Минчев, перкусионистът Мирослав Димов и виолончелистът Димитър Тенчев.

Вечерта започна с кратка церемония, на която бяха раздадени мемориални плакети, с които фестивалът благодари на личности и организации, допринесли за развитието му през тези пет десетилетия. 
Гост беше шотландският журналист и писател Саймън Мънди – представител на Европейската асоциация на фестивалите, която също получи плакет.

Българското национално радио получи два плакета – за институцията БНР и за Симфоничния оркестър на БНР. Маестро Марк Кадин, главен диригент на оркестъра, прие двете награди.

Вечерта продължи с концерта „Премиери“. Четири нови произведения прозвучаха за първи път на софийска сцена – много различни и много ярки. Две от тях бяха български. 

„Четири пиеси за камерен оркестър“ от Михаил Големинов са написани през миналата година и това беше тяхната световна премиера. Последва Концерт за маримба, вибрафон, тъпан и камерен оркестър от Емил Табаков - премиера за София. Творбата вече е изпълнявана веднъж в Габрово, отново със солист младия перкусионист Мирослав Димов, който направи изключително впечатление и обра овациите на публиката. В изпълнението се включиха още кларинетистът Михаил Живков, флейтистът Явор Желев и тромпетистът Петър Македонски. И двамата български композитори – Михаил Големинов и Емил Табаков - присъстваха в залата и поздравиха музикантите.

След паузата концертът продължи с двете чужди премиерни творби. Първата от тях беше на британския композитор Майкъл Типет и в нея солираха именитият ни цигулар Минчо Минчев, неговият син Николай Минчев и виолончелистът Димитър Тенчев. Концертът завърши с премиерата на „Малка Данелиада“ за цигулка, пиано, струнни и перкусии от Гия Канчели. Солист беше цигуларят Йордан Димитров, а на пианото беше младата Маргарита Илиева, от която се изискваше и да пее – нещо, което тя умее и направи с удоволствие.

Силно се надявам, че всяко едно от тези произведения ще звучи често у нас и ще има своя дълъг концертен живот.

Маестро Пламен Джуров също си тръгна с награда  в неделната вечер – Кристално огърлие от Съюза на българските музикални и танцови дейци, връчено му от проф. Евгения Симеонова.

Повече за идеята да бъдат отличени важните за "Софийски музикални седмици" партньори разказа доц. д-р Момчил Георгиев - координатор на фестивала. Репортажът можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венета Нейнска

Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов в Ню Йорк, Ню Джърси и София

Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" .  Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..

публикувано на 01.02.25 в 07:40
Костадин Генчев

Композиторът Костадин Генчев споделя своите "Петолиния и вдъхновения"

На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..

публикувано на 31.01.25 в 15:42

Годишен преглед на книжната реколта от сливенски автори

Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..

публикувано на 31.01.25 в 06:27

Деца свирят на деца - концерти с поглед в бъдещето

Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..

публикувано на 30.01.25 в 18:21

Светлин Русев и Вероника Тодорова вдъхновиха нова творба на Минко Ламбов

Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..

публикувано на 29.01.25 в 14:38
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи

Катя Тричкова: Най-важно е историята на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" да стигне до хората

"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората".  Това каза пред БНР  Катя Тричкова  - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...

публикувано на 28.01.25 в 18:08

"Дон Жуан от Сохо" - новата постановка в театър НАТФИЗ

Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията.  Разбира се..

публикувано на 28.01.25 в 17:29