Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиери и награди на финала на юбилейните "Софийски музикални седмици"

"Софийски солисти" с диригент Пламен Джуров и солист Мирослав Димов
Снимка: В. Балевска


На 30 юни завърши 50-ото юбилейно издание на Международния фестивал „Софийски музикални седмици“, което беше открито на 23 май. Финалният концерт беше озаглавен „Премиери“ и в него камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Пламен Джуров представи четири нови за софийската сцена произведения. Солисти в различните творби бяха цигуларите Минчо Минчев и Николай Минчев, перкусионистът Мирослав Димов и виолончелистът Димитър Тенчев.

Вечерта започна с кратка церемония, на която бяха раздадени мемориални плакети, с които фестивалът благодари на личности и организации, допринесли за развитието му през тези пет десетилетия. 
Гост беше шотландският журналист и писател Саймън Мънди – представител на Европейската асоциация на фестивалите, която също получи плакет.

Българското национално радио получи два плакета – за институцията БНР и за Симфоничния оркестър на БНР. Маестро Марк Кадин, главен диригент на оркестъра, прие двете награди.

Вечерта продължи с концерта „Премиери“. Четири нови произведения прозвучаха за първи път на софийска сцена – много различни и много ярки. Две от тях бяха български. 

„Четири пиеси за камерен оркестър“ от Михаил Големинов са написани през миналата година и това беше тяхната световна премиера. Последва Концерт за маримба, вибрафон, тъпан и камерен оркестър от Емил Табаков - премиера за София. Творбата вече е изпълнявана веднъж в Габрово, отново със солист младия перкусионист Мирослав Димов, който направи изключително впечатление и обра овациите на публиката. В изпълнението се включиха още кларинетистът Михаил Живков, флейтистът Явор Желев и тромпетистът Петър Македонски. И двамата български композитори – Михаил Големинов и Емил Табаков - присъстваха в залата и поздравиха музикантите.

След паузата концертът продължи с двете чужди премиерни творби. Първата от тях беше на британския композитор Майкъл Типет и в нея солираха именитият ни цигулар Минчо Минчев, неговият син Николай Минчев и виолончелистът Димитър Тенчев. Концертът завърши с премиерата на „Малка Данелиада“ за цигулка, пиано, струнни и перкусии от Гия Канчели. Солист беше цигуларят Йордан Димитров, а на пианото беше младата Маргарита Илиева, от която се изискваше и да пее – нещо, което тя умее и направи с удоволствие.

Силно се надявам, че всяко едно от тези произведения ще звучи често у нас и ще има своя дълъг концертен живот.

Маестро Пламен Джуров също си тръгна с награда  в неделната вечер – Кристално огърлие от Съюза на българските музикални и танцови дейци, връчено му от проф. Евгения Симеонова.

Повече за идеята да бъдат отличени важните за "Софийски музикални седмици" партньори разказа доц. д-р Момчил Георгиев - координатор на фестивала. Репортажът можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15