Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боряна Роса и Олег Мавромати изследват посткиното като феномен

Всички бълват огромно количество видеосъдържание и е грехота то да не се използва, смятат те

4
Олег Мавромати и Боряна Роса
Снимка: Радостина Билярска

На 17 юли в Дома на киното като част от Sofia Art Week ще бъде представен филмът "Полупроводник". Негов автор и режисьор е Олег Мавромати. На 14 юли лентата ще бъде показана премиерно в Електротеатър "Станиславски" в Москва, в рамките на Фестивала на експерименталното кино.

Олег Мавромати основава през 1995 независимата филмова компания "Супер нова", считана за бастион на московското радикално кино. През 2014 година съвместно с Боряна Роса основава новото движение, наречено "посткино", което се фокусира върху образи, тясно свързани с видеоблоговете и социалните мрежи. "Няма място за старите кучета" е сред заглавията, които нашумяха и у нас. Боряна Роса е визуален артист и художник, доктор по дигитално изкуство, основател на грепата Ultra Futuro. Творческият и житейски тандем Роса - Мавромати живее в САЩ.

"Полупроводник" е филм за блогъри, с прототипи в реалния живот. Например прототип на една от героините е ватманка от Волгоград, която харесва субкултурата, свързана с влаковете. Мистиката във филма идва от думата "проводник", която на руски е аналог на българския стюард, обслужващ пътниците във влака на дълги разстояния, поясни Боряна Роса. Полупроводник в случая е игра на думи.  Автентичният термин от радиотехниката полупроводник също е замесен, има пряка връзка със сюжета, защото по думите на Олег "в тази история има и електричество".

"Посткино" е термин, който ние измислихме и написахме цял манифест във връзка с него. Най-просто казано, вече всички бълват огромно количество видеосъдържание и това са не хора, които професионално се занимават с кино или с изкуство, а всеки. Това съдържание е също изключително интересно и е грехота да не се използва, след като го има в такова изобилие, или по някакъв начин да се вдъхновяваме от него. Нашият манифест на посткиното е, че, ето сега след създаване на кино толкова дълго време, ние можем да създадем нещо, което идва след това, което е базирано на тази съвсем нова култура на създаване на движещи се изображения. Паралелно терминът термина идва от т.нар. постинтернет изкуство, което също се занимава с това какво се случва в социалното реално пространство, след като сме преживели и сме узнали, и сме интернализирали, превърнали във вътрешна необходимост създаването на информация в Интернет", посочи Боряна Роса. 

Боряна Роса и Олег Мавромати участват в общ творчески проект в едно от авангардните творчески пространства в Москва - "Гараж". Там те се занимават с екология на бъдещето. 

"Гараж" е един от най-големите музеи за съвременно изкуство в Русия, той е със световна слава, един от най-големите музеи в света. Тази изложба се занимава със социалните и етически измерения на развитието на науката и на технологиите, какво тези научни изследвания или технологии могат да ни кажат за това как да се справим с глобалното затопляне, как да бъдем по-екологично отговорни или да взаимодействаме с околната среда, като също се развиват апокалиптични сценарии, т.е. художниците разглеждат нашето взаимоотношение с околната среда от много различни гледни точки."

Чуйте повече за творческите посоки на двамата артисти в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Международния ден на джаза – самопризнания за вечното притегляне към любимата музика

"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..

публикувано на 30.04.25 в 08:05
Майя Ананиева

Арт педагогът Майя Ананиева - "35 години свят от цветни чудеса"

Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца.  Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот.  Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..

публикувано на 27.04.25 в 06:25
Сийка Гълъбова -

Сийка Гълъбова: Без Господ трудно се живее

Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..

публикувано на 20.04.25 в 09:46
Йордан Славейков

Йордан Славейков: В безмилостно време имаме нужда от милост

На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка".  Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман.  Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..

публикувано на 15.04.25 в 12:26

Матео Бочели: Стъпиш ли на сцената, остава само щастието

"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...

публикувано на 01.04.25 в 12:52
Оксана Цветанова

Оксана Цветанова: Нови проекти ще се реализират в Регионалната библиотека в Плевен

Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее  италиански, руски, английски и немски език.  Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.

публикувано на 30.03.25 в 06:51
маестро Томислав Аспарухов

Маестро Томислав Аспарухов отпразнува 80-ия си рожден ден

През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов.  Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство.  Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..

публикувано на 30.03.25 в 05:57