Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наталия Киселова: „Тримата големи“ да се разследват, както и другите административни ръководители

Снимка: БГНЕС-архив

Конституцията е предвидила еднакъв правен статут от гледна точка на определени елементи от правния статус на т.нар. "трима големи" – председателите на върховните съдилища и главния прокурор, заяви пред БНР Наталия Киселова, преподавател по конституционно право, по повод информации, че в Министерството на правосъдието се подготвя питане до Конституционния съд дали друга институция извън прокуратурата може да води разследване срещу главния прокурор и председателите на върховните съдилища.

„В този смисъл и Конституцията към настоящия момент ни казва, че те се освобождават от длъжност на едни и същи основания, които са основания за всички магистрати. Въпросът тук е трябва ли да има различен ред, по който да бъдат отстранявани от длъжност. Защото то може да е за предполагаемо престъпление, поради фактическа невъзможност, поради тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения от тези трима административни ръководители. В този смисъл министърът направи една крачка – говори с гилдията, но трябва да направи и втора крачка – да разговаря с политическите партии в парламента, преди да се реши как ще се постъпи“, каза Киселова в предаването „12+3“ на програма „Хоризонт“.

Тя уточни, че по този въпрос Министерският съвет е този, който може да сезира Конституционния съд.

Според Киселова редът, по който „тримата големи“ трябва да бъдат отстранявани или разследвани, трябва да бъде идентичен с другите административни ръководители.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕЦБ запази нивото на лихвите

Европейската централна банка запази нивото на основните си лихвени проценти на приключилото двудневно заседание на институцията. Така лихвата по депозитното улеснение, която банките получават, когато депозират средства овърнайт при ЕЦБ, остава на ниво от 2 на сто. Това е водещият показател, задаващ паричната политика на централната банка на..

публикувано на 11.09.25 в 16:03

Ахмед Доган създава нова партия

Ахмед Доган създава нова партия след разцеплението в ДПС. Името на втория му политически проект е "Алианс за права и свободи".  Вече е сформиран инициативен комитет за регистрация на формацията. В този час се провежда брифинг с участието на Ахмед Доган.

публикувано на 11.09.25 в 15:58
Президентът на Беларус Александър Лукашенко

САЩ искат да отворят отново посолството си в Беларус

Съединените щати искат да отворят отново посолството си в Беларус и да възстановят двустранните отношения. Това е казал пратеникът на Белия дом Джон Кол на президента Александър Лукашенко в Минск, по информация на американското посолство във Вилнюс. Вчера режимът на Лукашенко освободи 52 политически затворници. Днес те са влезли в Литва.  Кол е оглавил..

публикувано на 11.09.25 в 15:54
Спасимир Домарадски

Спасимир Домарадски: Аргументът, че Украйна иска да въвлече Полша в своята война е несъстоятелен

"Няма напрежение сред полското обществото. По-скоро има едно очакване да се разбере колко точно са били дроновете и какво се е случило".  Това обясни пред БНР Спасимир Домарадски, преподавател по "Политология" във Варшавски университет, след като руски дронове навлязоха в полското въздушно пространство при нощна атака срещу Украйна...

публикувано на 11.09.25 в 15:50

Жалби срещу новите правила за НВО след 7. клас: Подобен стрес няма в нито една държава

Жалбите срещу новите правила за националното външно оценяване след 7. клас се множат . Още един родител съобщи, че е поискал от съда да отмени заповедта на министъра на образованието, с която се въвеждат промените, които  предвиждат изпитът по математика да включва и задачи по природни науки.  Иван Радев е родител, който е подал жалба с..

публикувано на 11.09.25 в 15:10
Красимира Катинчарова

"Величие" подготвя ново искане до КС – сега е заради КПК

От  "Величие" подготвят още едно искане до Конституционния съд – да обяви за противоконституционно решението на парламента, с което са приети правилата за избор на нови членове на Комисията за противодействие на корупцията, уточни в кулоарите на парламента Красимира Катинчарова.  Ще бъдат атакувани и текстове от закона, който урежда..

публикувано на 11.09.25 в 15:09

93-годишен мъж е пострадал при пожар в брезнишкото село Ноевци

93-годишен мъж е пострадал вчера при пожар в брезнишкото село Ноевци, съобщават от ОДМВР - Перник. Няма опасност за живота му.  Поради небрежност при боравене с открит огън в двора на къщата му пламнали сухи треви. Унищожени са и два кошера.  Мъжът опитал да гаси пламъците, но паднал и получил изгаряния на краката.  Жилищните и стопанските сгради са..

публикувано на 11.09.25 в 14:49