Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На бис - флейтистката Десислава Петева за два български концерта в Милано

Десислава Петева /флейта/, Вилиана Иванова /арфа/ и Емануеле Педрани /пиано/
Снимка: личен архив

Флейтистката Десислава Петева живее в Милано (Италия) повече от 20 години, но обичта й към българската музика е все така силна.

Десислава организира истински български празник по повод 24 май в Залата на почитателите в легендарния оперен театър "Ла Скала". Звуча само българска музика, изпълнена от нея и колегите й Вилиана Иванова /арфа/ и Емануеле Педрани /пиано/. Публиката имаше възможност да се запознае с  произведения на видни български композитори: Панчо Владигеров, Марин Големинов, Любомир Пипков, Парашкев Хаджиев, Асен Карастоянов, Мирослав Данев и др. Прозвучаха и емблематични народни песни като „Катерино моме“, „Дилмано, Дилберо“ и „Назад, назад, моме Калино“ в обработки на самите изпълнители. Пианистът и композитор Емануеле Педрани представи своя клавирна пиеса „Нестинарски танц“, написана специално за събитието, вдъхновена от българските нестинарски танци и техните огнени ритми. Добавка към автентичната атмосфера беше представянето на български народни носии.

Културното събитие бе организирано в сътрудничество с Генералното консулство на България в Милано.

Няколко дни по-късно, на 28 май, Десислава Петева отбеляза 120 години от рождението на Панчо Владигеров със своите Десислава Петева и учениците й в Миланоученици в консерваторията „Франсиско Чилеа“, където преподава.

Десислава Петева е родена в София, в артистично семейство. Завършва НМУ “Любомир Пипков” и НМА "Проф. Панчо Владигеров" в класа по флейта на проф. Лидия Ошавкова. През 1993 г. спечелва стипендията на университета в Оклахома Сити (САЩ), в който продължава образованието си. Последователно придобива важни международни професионални квалификации като: бакалавър по флейта и музика със специално отличие от университета Оклахома Сити (САЩ), Концертна диплома от Консерваторията в Цюрих (Швейцария), Магистърска педагогическа степен по флейта от Консерваторията "Джузепе Верди" в Милано (Италия), диплом за специализация в класа по камерна музика на проф. Мази от Музикалната академия на Флоренция (Италия) и др.

Усъвършенства се  в майсторските класове на флейтисти с международно признание като Дж. Голуей, А. Николе, У. Бенет, M. Maраскo, Д. Формизано, Я. Балинт и др. Притежателка на награди от конкурси и стипендии в България, САЩ, Италия и Швейцария. 

През 1999 г. спечелва конкурс за първа флейта в Академичния оркестър на "Ла Скала" в Милано, където свири под палката на диригенти като Рикардо Мути, Волфганг Савалиш, Юрий Темирканов, Мунг Вунг Чунг, Диего Фазолис и др. Свири в симфонични и оперни оркестри (оркестър на Оклахома Сити за опера и балет, Младежки симфоничен оркестър на Oклахома (САЩ), Симфоничния оркестър на БНР, Фестивален симфоничен оркестър на НДК, Оркестър „Бруно Мадерна" ( Италия), Оркестър “Флорентинска Симфониета” (Италия)

Изнася самостоятелни рецитали и камерни концерти на международни фестивали в Европа и Америка: в Театро Пиколо "Стрелер" (Милано), Залата на почитателите на "Ла Скала” в Милано, Kонсерваторията в Цюрих, Университета на Северна Каролина (САЩ) и в различни други зали в България, Италия, Гърция, Сърбия, Швейцария и др.

През 2009 г. печели конкурс за преподавател в катедрата по флейта на Държавното музикално училище “Мафучи” в Милано. През 2011 г., спечелвайки международен конкурс за преподавател по флейта в Консерваторията “Джузепе Верди” в Милано, има възможността да преподава и във висшите национални консерватории в Италия – “Ариго Бойто” в Парма, “Арканджело Корели“ в Месина, “Джакомо Пучини” в Галарате.

В момента е преподавател по флейта в Националната италианска консерватория "Франческо Чилеа" в Реджо ди Калабрия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05