Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На бис - флейтистката Десислава Петева за два български концерта в Милано

Десислава Петева /флейта/, Вилиана Иванова /арфа/ и Емануеле Педрани /пиано/
Снимка: личен архив

Флейтистката Десислава Петева живее в Милано (Италия) повече от 20 години, но обичта й към българската музика е все така силна.

Десислава организира истински български празник по повод 24 май в Залата на почитателите в легендарния оперен театър "Ла Скала". Звуча само българска музика, изпълнена от нея и колегите й Вилиана Иванова /арфа/ и Емануеле Педрани /пиано/. Публиката имаше възможност да се запознае с  произведения на видни български композитори: Панчо Владигеров, Марин Големинов, Любомир Пипков, Парашкев Хаджиев, Асен Карастоянов, Мирослав Данев и др. Прозвучаха и емблематични народни песни като „Катерино моме“, „Дилмано, Дилберо“ и „Назад, назад, моме Калино“ в обработки на самите изпълнители. Пианистът и композитор Емануеле Педрани представи своя клавирна пиеса „Нестинарски танц“, написана специално за събитието, вдъхновена от българските нестинарски танци и техните огнени ритми. Добавка към автентичната атмосфера беше представянето на български народни носии.

Културното събитие бе организирано в сътрудничество с Генералното консулство на България в Милано.

Няколко дни по-късно, на 28 май, Десислава Петева отбеляза 120 години от рождението на Панчо Владигеров със своите Десислава Петева и учениците й в Миланоученици в консерваторията „Франсиско Чилеа“, където преподава.

Десислава Петева е родена в София, в артистично семейство. Завършва НМУ “Любомир Пипков” и НМА "Проф. Панчо Владигеров" в класа по флейта на проф. Лидия Ошавкова. През 1993 г. спечелва стипендията на университета в Оклахома Сити (САЩ), в който продължава образованието си. Последователно придобива важни международни професионални квалификации като: бакалавър по флейта и музика със специално отличие от университета Оклахома Сити (САЩ), Концертна диплома от Консерваторията в Цюрих (Швейцария), Магистърска педагогическа степен по флейта от Консерваторията "Джузепе Верди" в Милано (Италия), диплом за специализация в класа по камерна музика на проф. Мази от Музикалната академия на Флоренция (Италия) и др.

Усъвършенства се  в майсторските класове на флейтисти с международно признание като Дж. Голуей, А. Николе, У. Бенет, M. Maраскo, Д. Формизано, Я. Балинт и др. Притежателка на награди от конкурси и стипендии в България, САЩ, Италия и Швейцария. 

През 1999 г. спечелва конкурс за първа флейта в Академичния оркестър на "Ла Скала" в Милано, където свири под палката на диригенти като Рикардо Мути, Волфганг Савалиш, Юрий Темирканов, Мунг Вунг Чунг, Диего Фазолис и др. Свири в симфонични и оперни оркестри (оркестър на Оклахома Сити за опера и балет, Младежки симфоничен оркестър на Oклахома (САЩ), Симфоничния оркестър на БНР, Фестивален симфоничен оркестър на НДК, Оркестър „Бруно Мадерна" ( Италия), Оркестър “Флорентинска Симфониета” (Италия)

Изнася самостоятелни рецитали и камерни концерти на международни фестивали в Европа и Америка: в Театро Пиколо "Стрелер" (Милано), Залата на почитателите на "Ла Скала” в Милано, Kонсерваторията в Цюрих, Университета на Северна Каролина (САЩ) и в различни други зали в България, Италия, Гърция, Сърбия, Швейцария и др.

През 2009 г. печели конкурс за преподавател в катедрата по флейта на Държавното музикално училище “Мафучи” в Милано. През 2011 г., спечелвайки международен конкурс за преподавател по флейта в Консерваторията “Джузепе Верди” в Милано, има възможността да преподава и във висшите национални консерватории в Италия – “Ариго Бойто” в Парма, “Арканджело Корели“ в Месина, “Джакомо Пучини” в Галарате.

В момента е преподавател по флейта в Националната италианска консерватория "Франческо Чилеа" в Реджо ди Калабрия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57