Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дойде ли време да сменим данъчната система

| обновено на 15.07.19 в 13:04
Снимка: Ани Петрова

„Данъчната система у нас е безнадеждно остаряла, архаична. Тя е една зомби система. Лошото е, че финансовото министерство и правителството избягват да дискутират проблема за евентуалната ѝ промяна. МФ проявява форма на инат и на нежелание за дискутиране на въпроса“. Това каза пред БНР проф. Гарабед Минасян по повод предложените от КНСБ мерки за промени в данъчната система.

Според него това не е проблем на коалицията, защото това, което се подсказва от страна на ГЕРБ, обикновено се приема от коалиционните партньори.

По думите на Минасян трябва да се дискутира върху темата за промяна на модела на плоския данък:

„Министерството на финансите не желае да си разваля комфорта, затова не повдига темата. Това, което КНСБ предлага, е форма на търсене на начин да провокира МФ да мисли по тези въпроси, а не да бяга от отговорност“.

В предаването „12+4“ проф. Минасян направи сравнение:

„Средно в Европейския съюз постъпленията от преки данъци са сравними по обем с постъпленията от косвени данъци. При нас постъпленията от косвени данъци превишават два и половина пъти постъпленията от преките данъци. А постъпленията от косвените данъци са регресивен данък. Те се плащат от преобладаващата част, преди всичко от хората в долната част на подоходната скала. Това, което КНСБ предлага, е някаква форма на въвеждане на отделни мерки, които облекчават това преразпределение на богатството. Тези мерки са палиативни. Трябва да се говори изобщо за промяна на данъчната система у нас“.

„Предложенията на КНСБ, ако бъдат реализирани, ще доведат до намаляване на приходите в бюджета и до поставяне на хората в неравно отношение спрямо данъчната система. Третият ефект ще е създаване на конфликти между различните групи на населението“. Това каза пред БНР икономистът Красен Станчев.

Според него „една система, която работи и не е счупена, не може да бъде поправена, а ако се започне поправяне, първо трябва да се счупи. Това обяснява т.нар. „консерватизъм“ на данъчната политика, което е нещо много добро“.

„Т.нар. „равен данък“ в момента третира всички еднакво. Когато се въведе необлагаем, минимум между 540 000 и 750 000 души ще изгубят стимул да станат по-богати, да излязат от минималната работна заплата. Не малка част от тези хора ще започнат да крият данъци. Същото се отнася и за младите семейства“, допълни икономистът в предаването „12+4“.

„Не се отчита много интересен факт - 135 000 души в България плащат данък на високия сегмент. На тях се дължат 54% от приходите от този данък в бюджета. Когато въведете данък богатство, тогава част от тези хора ще ги накарате да правят нещо друго и те няма да имат проблем да го правят. Много често се говори за това, че преките и косвените данъци в България не били равни като източници на приход към бюджета. Когато към преките данъци сложите и т.нар. осигурителни вноски, тогава са си точно 50 на 50“.

Интервюто с проф. Гарабед Минасян и с Красен Станчев можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

КНСБ предлага да се въведе данък "богатство"

КНСБ предлага да се въведе данък "богатство" за най-заможните българи, които да бъдат облагани за яхти, скъпи автомобили и вили. Според сметките на синдиката годишният приход от този данък ще бъде 300 млн. лева. Синдикалистите искат..

обновено на 10.07.19 в 16:32
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алепо, Сирия

Руската авиация е ликвидирала 200 екстремисти в сирийските провинции Алепо и Идлиб

Руската авиация е нанесла въздушни удари по противници на сирийския президент Башар ал-Асад. Това съобщи заместник-началникът на руския център за примирение на враждуващите страни в Сирия Олег Игнасюк. По думите му, в Сирия се наблюдава..

публикувано на 29.11.24 в 22:41
Газа, 1 ноември 2024

40 палестинци са били убити при израелски удари в Ивицата Газа през последното денонощие

40 палестинци са били убити при израелски удари в Ивицата Газа през последното денонощие, съобщи Ройтерс, позовавайки се на информация от медици. 19 души са загинали в бежанския лагер Нусейрат в централната част на Газа. Още 10 души са убити при..

публикувано на 29.11.24 в 22:17
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на Франция Еманюел Макрон

Зеленски: Франция ще ускори предаването на изтребители "Мираж" за нуждите на украинската армия

Френският президент Еманюел Макрон потвърди в телефонен разговор с украинския президент Володимир Зеленски подкрепата си за Украйна и повтори осъждането на ескалацията на атаките на Русия срещу нейната съседка, заявиха двамата лидери, цитирани от..

публикувано на 29.11.24 в 21:28
Александрина Милчева

Българската оперна певица Александрина Милчева беше удостоена с множество отличия

Тази вечер световноизвестната българска оперна певица Александрина Милчева беше удостоена с най-високото отличие на Министерството на културата "Златен век - огърлие", с най-високото отличие на Съюза на българските музикални и танцови дейци -..

публикувано на 29.11.24 в 20:42

Социалните центрове за деца и възрастни с благотворителни инициативи на коледния база във Велико Търново

На коледния базар във Велико Търново започваха благотворителните инициативи на социалните центрове за деца и възрастни. За 18-а година те са обединени в инициативата "Ние можем" и предлагат изделията си в две от къщичките. 44 социални..

публикувано на 29.11.24 в 20:33

МЗХ стартира прием на заявления за подпомагане на нови фермери с бюджет от 39 млн. лева

Министерството на земеделието и храните стартира прием на заявления за подпомагане на нови фермери по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони с бюджет в размер на 39 млн. лв.   Стопаните ще могат да кандидатстват за..

публикувано на 29.11.24 в 20:25

МФ: Бюджетен дефицит от 3,9648 млрд. лева към края на октомври

3,9648 милиарда лева е дефицитът в държавната хазна на касова основа към края на месец октомври, показват данните на Министерство на финансите. Това се равнява на 2% от прогнозирания брутния вътрешен продукт за настоящата година. Тазгодишният..

публикувано на 29.11.24 в 20:20