Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Половин година след пожара читалището в Скребатно все още е в развалини

Заради неясноти в разследването възстановяването на сградата е блокирано

Изгорялата на 9 януари сграда на Читалището в село Скребатно
Снимка: Кети Тренчева

На 9 януари изгоря сградата на читалището в гоцеделчевското село Скребатно. Следствието е предложило прекратяване на досъдебното производство, но от прокуратурата са поискала разследването да продължи.

Хората в Скребатно не са забравили ужаса от огнените пламъци, които погълнаха 100-годишната сграда, символ на селото, както и тревожния звън на камбаната, която часове не спря да бие. 

Дни след пожара всички жители се включиха в инициативен комитет и беше дадено началото на мащабна дарителска кампания. Над 12 хиляди книги, дошли от цялата страна, попълниха изпепеления библиотечен фонд. Продължават да се събират и парични средства за изграждане на ново читалище, от което са останали табелата и логото, напомнящо за мускетарските времена - "Един за всички, всички за един".

Сградата на музея в Скребатно, където в момента се помещават читалището и кметството

В Скребатно зрее недоволство от това, че няма никакви стъпки за възстановяване на читалището. В 100-годишната изгоряла сграда се помещаваха още кметството на селото, както и два частни търговски обекта - магазин за храни и ресторант, които са собственост на семейството на кмета Даниела Пидева. 

Една от версиите, по които се работеше е, че огънят е тръгнал от незагасена печка точно в един от тези търговски обекти. Другата е, че пожарът е причинен от електрическа печка, с която се е отоплявала залата на читалището. Имаше и хипотеза за късо съединение в старата електрическа инсталация.

До този момент институциите нямат категорично становище. И точно това според кмета на община Гърмен Минка Капитанова това е пречка да започне реалното възстановяване на сградата. Имаше и един правен проблем, свързан с факта, че земята под сградата е публична общинска собственост, което поставяше въпроса как ще бъдат изградени частните търговски обекти, които също изгоряха и дали ще е морално възстановяването им в общ проект с общината, ако се окаже, че от тях е тръгнал пожарът.

"Все още сме в задънена улица. На едно от заседанията на общинския съвет се взе решение собствениците на двата търговски обекта, които са в нашето УПИ, което е УПИ на кметството и на читалището, да си възстановят техните магазин и ресторант във вида, в който са били върху част от терена. Теренът е публична общинска собственост, но към момента имаме друга пречка, тъй като вие знаете, че там възникна пожар. В момента текат следствени действия и все още нямаме окончателен доклад дали има някой вина или няма вина. Докато не приключат тези действия, ние не можем да предприемем никакви мерки", обясни Минка Капитанова.

Общината има готовност да започне възстановяването на сградата на читалището: "Аз отново поради големия обществен интерес съм изпратила писмо до районното управление в Гоце Делчев, да питам докъде е стигнало това следствие, за да знаем какво да правим", добави Минка Капитанова.

Повече по темата слушайте в звуковия файл.

Снимки: Кети Тренчева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57