Баща му Димитър загива в Първата световна война, а майка му Катерина отглежда сама децата си. Затова сред хората в Байлово дядо Добре е познат с името Добре Катеринин. Почти нищо не се знае за детството и ученическите години на дядо Добре. Известно е, че се е оженил през 1940 г. по време на Втората световна война. При една от бомбардировките над София снаряд пада в близост до него и почти го лишава от слух. Има четири деца, две от които надживява. През годините дядо Добре се отделя от материалните аспекти на живота и се посвещава изцяло на духовното. Именно тази нова посока в живота и примерът, който дава впоследствие с щедростта и аскетизма си, карат мнозина да го наричат „Светецът от Байлово“.
Около 2000 г., когато вече е 86-годишен, решава да дари всичките си имоти на църквата и да заживее много скромно в малка пристройка към храма „Св. Св. Кирил и Методий“ в родното си село. Някъде от това време датира и неговата мисия за събиране на средства за реставриране на християнски църкви и храмове в цяла България.
Умира след кратко боледуване на 13 февруари 2018 година в Кремиковския манастир. Погребан е в двора на църквата „Св. Св. Кирил и Методий“, точно до постройката, която е обитавал в края на живота си. На погребението го изпращат патриарх Неофит, десетки свещеници и стотици миряни.
Приживе дядо Добре почти всеки ден е пред вратите на храм-паметника „Свети Александър Невски“ или църквата „Свети Седмочисленици“ в София и събира в пластмасова чашка пари, които дарява до стотинка на църкви и манастири.
Той е един от най-големите частни дарители на български православни храмове. Макар че живее изключително бедно, според уикипедия през живота си е дарил над 80 000 лева на църквата.
- През 2005 г. дарява 10 000 лв. за църквата „Св. Кирил и Методий“ в село Байлово;
- През 2007 г. дарява 25 000 лв. за реставрация на Елешнишкия манастир и църквата на село Горно Камарци.
- През 2008 г. дарява средства за ремонт на църквата в Калофер;
- През 2009 г. дарява 35 700 лв. на патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ - най-голямото дарение от частно лице в над 100-годишната история на храма.
Репортерът ни Евелина Стоянова е имала късмета да се доближи до света на дядо Добре. Ето част от нейния разказ:
"Гробът на дядо Добре е в двора на църквата в Байлово, под лозницата, където са преминали последните му години. Неговият дългогодишен съсед Никола Войнов, с когото ги дели една ограда, наскоро публикува в книжка своите спомени, как са съжителствали, как са си помагали през годините, различни случки и ситуации, които са споделяли и разрешавали по съседски..."
Повече за историята на дядо Добри - в звуковия файл.
Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел. Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..