Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Авторът на "Кало змея" в предаването "Нощен хоризонт"

Милен Хальов, който обича да разказва истории

Учителската професия не е лъскава, постоянно те настъпват детски крака, казва преподавателят по рисуване

Милен Хальов
Снимка: technology.bg
Преподавателят по рисуване в частно софийско училище Милен Хальов е роден в Русе. Учил е в Национално училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в родния си град. По-късно завършва анимационна режисура в НАТФИЗ. Преди месец излезе романът му "Кало змея". 

Най-важното за него е, че обича да разказва истории. "В момента, в който даже не си спомням дали още имах диплома, ме поканиха да преподавам анимация в един частен колеж и там се запалих страшно много. За мен това не беше работа. Не можех да повярвам, че ще ми плащат, за да говоря аз за кино, за анимация, за неща, които така или иначе обожавам и говоря постоянно с приятелите си", сподели Милен Хальов в предаването "Нощен хоризонт".

Той вярва, че съвременният преподавател трябва да бъде амбициозен и откъснат от егото си.

"Амбициозен, защото децата трябва да гледат на преподавателите си като на авторитети. Трябва да искат да им подражават. Трябва да искат да бъдат като тях. Иначе няма да им обърнат внимание, няма да се учат от тях, ако не искат да бъдат като тях.  А пък трябва да бъдат откъснати от егото си, защото професията не е лъскава. Професията е такава професия, която най-просто мога да го обясня с това, че обувките ти са постоянно настъпвани от детски крака."

"Аз съм изключително позитивен към децата, поднасям им материала по интересен начин. Виждам, че са много вдъхновени. Виждам, че отношенията ни много често излизат извън рамките на училище, на училищните стени", разказа още за работата си Милен Хальов.

Да направиш избор е трудно, особено пък в нашето съвремие, когато възможностите са навсякъде, смята той. "След като направиш този избор, ти трябва да застанеш зад него и трябва да заставаш зад този избор ден след ден. Това е трудната част."

Основният герой в книгата на Милен Хальов е Кало.

"Става дума за едно 12-годишно момче, което е син на змей. Само той и майка му знаят тази тайна. Въпреки този фантастичен елемент, всъщност книгата започва съвсем земно - за проблемите на Кало в училище. Той се появява дълго време посинен, надран и преподавателите, както и училищната психоложка,  започват да се притесняват какво му е - дали се бие с някого, дали в къщи не го бият, дали сам не се наранява заради новата връзка на майка му. Така започват нещата. Малко по-късно може би във втората глава Кало спасява Ерди от побой от неговите родители. Така се заформя тяхното приятелство. А връзката между Кало и двете сестри е, че Кало е много влюбен в Йоана, която е седмокласничка. Той е петокласник. Тя не му обръща особено внимание в началото, но пък малката й сестра Рая - тя му обръща внимание." 

Повече за книгата и професията на Милен Хальов чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56

Антропологът Оливие Живр: Вкусът на радиоточката е като на шкембе чорба

Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..

публикувано на 04.01.25 в 10:43
Исус Ангелов

Исус Ангелов - един млад човек, който "създава усмивки в хората"

Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..

публикувано на 01.01.25 в 10:00
Д-р Людмила Баждарова - неонатолог

Д-р Людмила Баждарова: Помни се преживеният ужас и после невероятната благодарност, която съм изпитвала и щастие от спасеното дете

Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...

публикувано на 29.12.24 в 06:05
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10