Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хуан Веларде: Предсрочните избори са най-вероятният изход от задънената улица в испанската политика



Раздробеният политически пейзаж и амбициите на лидерите са основна причина за провала на опитите за стабилно управление, коментира пред "Хоризонт" испанският журналист и анализатор Хуан Веларде. 
Тази седмица парламентът на два пъти отхвърли кандидатурата на социалиста Педро Санчес за премиер след провала на преговорите му за коалиционен кабинет с крайнолевите от "Подемос". Социалистите спечелиха изборите в края на април, но не и достатъчно гласове за самостоятелно правителство.
Веларде смята, че най-вероятният изход от задънената улица са нови избори: 
"Предвид сегашната ситуация е много вероятно пак да не се стигне до споразумение и да се наложи изборите да се повторят, т.е. на 10 ноември да гласуваме отново." 
Педро Санчес упрекна "Подемос" за провала на преговорите с аргумента, че исканията  им за власт са били прекалено високи. От формацията на Пабло Иглесиас настояваха, че не държат да бъдат министри, а да изпълнят обещанията си да подобрят живота на избирателите. 
Иглесиас призова Санчес да продължи да преговаря с неговата партия, а не да води страната към нов парламентарен вот. Сега срокът за пробив е 23 септември. 
Какво обаче ще е различното в резултата при нови избори? Анализаторът смята, гласове ще загуби най-вече крайната десница - ВОКС, която влезе в парламента на миналите избори:
"Мисля, при повторение на вота сега много гласове за ВОКС ще се върнат към Народната партия. При левицата има доста голяма несигурност. Въможно е много от избирателите на Подемос отново да изберат социалистите. Но е твърде вероятно също да решат да не гласуват,  защото три месеца след изборите на 28 април в левицата не успяха да решат проблемите помежду си и да съставят правителство."
След като седмици наред повтаряше, че ако не получи подкрепата на парламента, ще има нови избори, след второто гласуване Педро Санчес все пак реши, че ще продължи преговорите, като потърси подкрепата на другите формации. 
За трите месеца на пропуснати шансове за първото коалиционно правителство на демократична Испания вляво могат да бъдат обвинявани и двамата лидери - на "Подемос" и социалистите, подчертава Веларде:
"Педро Санчес не искаше дори само за момент да изпусне контрола, искаше цялата власт. Искаше освен да е премиер, което се подразбира, да има на разположение и вицепремиер, и всички важни министерства. На "Подемос" беше готов да отстъпи министерства с ограничени правомощия, където основната власт е делегирана на автономните области. От друга страна, Пабло Иглесиас и другите от "Подемос " изговориха много думи за общото благо, за стабилността и важността на шанса за ляво правителство, но в крайна сметка ставаше дума за постове."
Проблемът на партиите, които възникват като извънсистемни е, че много бързо стават част от традиционния политически пейзаж, подчертава испанският анализатор. И новите формации "Подемос", и "Гражданите", вече не се различават от старите.
Испанската политика не е това, което беше - казаха го наскоро в един глас бившите премиери на Испания - социалистът Фелипе Гонсалес и консерваторът Хосе - Мария Аснар. 
Още по темата чуйте в интервюто в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът  Валери Бобенков , който обича да пътува.  Това лято през..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51