Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пет от малкото останали жителки в село Угорелец носят името Неделя

Снимка: Латинка Светозарова

Село Угорелец се намира в Севлиевския Балкан. Въздухът там е кристално чист и в този сезон навсякъде ухае на билки. Селото е известно с местността Лъгът, в която се намира Държавното ловно стопанство “Росица“. 
     

Селото се топи. 18 са жителите на Угорелец, повечето от които са жени, а пет от тях пък носят името Неделя.

През уикенда селото се оживява, но през седмицата там остават само възрастните хора. „Младите хора вече са по градовете, по другите държави, няма ги тука“, обяснява  Мариана Стефанова, която живее в Севлиево, но това е родното й село.

Името на селото идва от османските времена. „Тука са идвали много турци, хората са се криели по Балкана - тука нагоре има още къщи, махалички са, но има къщи, има възрастни хора, които живеят там.“

„Момите са били много хубави. Храната – домашно приготвена, от овце, крави, кози – това е бил поминъкът тука и турците са харесвали българките. Идвали тука с коне. В един момент харесали си някаква мома, обаче бащата не я дава и те са подпалили селото. Угорелец – от изгоряло село, угар, угоряло“, гласи местната легенда.

Природата в Угорелец е чиста – чист въздух, чиста вода, чист Балкан – хвалят се местните. На пейката по хладина освен Мариана седят още две от Неделите на Угорелец. Едната се казва така, защото е родена в неделя, а другата знае, че е родена на „Голяма неделя“. Знаят си и друго - в църковния календар е записано, че почитат името на Св. Неделя на 7 юли.

„Кокошки, яйца, пиленца, агънце, ако има. От прасето цяла година и това е“ – така описват поминъка на жителите на Угорелец жените, носещи името Неделя. Сега не знаят какво ще се случи заради африканската чума по свинете. „Ще ядем боб и картофи.“

Събират си билки и си правят чай – от липа, от шипка. „Аз тука обслугвам ловджиите и правя чудесен чай. Всяка сутрин като дойдат на лов и всичките ме търсят за чая. Първи октомври палим тука парното и им правя чай. Когато искат банкет, им готвя и за банкет“, пояснява Неделя. „От дивечово месо, някой път каймичка, някой път пържолка. Най-много обичат в пещта да им опека пържола свинска (от диво прасе), задушена, с цял картоф, с подправки, със син домат, с чушки, с червен домат, вътре с дивисил, с целинка, тарос му викаме ние – естрагон се казва.“

Жените разказват още, че след като ловците донесат дивото прасе, чакат по една седмица да дойдат резултатите от изследването в Габрово и чак тогава готвят.

Политици тук са идвали също на лов. Навремето Тодор Живков имал резиденция в местността Лъгът.

„Той идваше два пъти в годината, долу-горе. Виждали са го. Пътят се асфалтираше, когато идва той. Днеска пътят е в окаяно състояние. Един път в деня през ден автобус има до Севлиево. През другото време няма. Няма лекар. Едно магазинче – само хляб, сиренце и… бира“ – стопяват границата между минало и настояще възрастните жени.

„За какво си мечтаем? Да сме живи и здрави, да има мир на света, навсякъде, за всички.“

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00