Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борислава Борисова: Книгоиздаването е приключение с признание

Борислава Борисова
Снимка: Личен архив

Издаваме много книжки за приятелства - това е една от основните ни теми, каза в предаването „Нощен хоризонт“ Борислава Борисова, педагог и графичен дизайнер, основател на издателство „Таймлайнс“.

Първият ни панаир на книгата неотдавна беше много емоционална среща с читателите – не само малки, но и големи, защото книгите са еднакво вълнуващи за много възрасти“, сподели тя. 

„Както за родителите, бабите, дядовците, така и за децата – от съвсем мънички до подрастващи. Тъй като темите в тях са толкова универсални, че вълнуват различни възрасти. Най-хубавото на панаира беше, че идваха хора, които изразяваха благодарност за това, че са се сдобили с такива книги, че могат да прочетат на децата си подобни книги.“

Според Борислава Борисова мерило за добра книга е децата искрено да се развълнуват от разказаната история. „Книги, които те препрочитат с удоволствие – това е и целта на тези твърди корици, на тази качествена хартия: да могат децата да се наслаждават и да имат желание да се връщат към книгата отново и отново. Това допълва усещането им и преживяването с книгата.“

Има много четящи деца, вярва Борислава Борисова, според която е „много тъжно да има времена, в които да е трудно човек да се сдобие с книга“.

„Хората имат отношение. Действително има страшно много четящи деца. Деца, които идват и се интересуват сами, те водят родителите си и те избират, родителите им се доверяват. Книгата е жива, хората я търсят, въпреки че много сериозно е противопоставянето с електронните устройства, с таблетите, телефоните – всичко, което много бързо привлича вниманието на децата. Според мен книгата е нещо качествено, без което те няма как да направят крачката в развитието си в тази креативна посока, която трябва да има човешкият дух.“

Да издаваш детски книги е приключение, защото никога не знаеш какво те чака на пазара и как ще бъде приета поредната ти идея, признава още издателката.

„Но когато човек има интуиция, която се крепи на много опит, на много работа с деца, много работа с илюстративен материал, тогава много фактори подкрепят избора му – на заглавие, как да ги представи, в каква поредност, на читателите. Защото едно е да си прохождащо, мъничко, ново издателство, едно е да си вече позиционирано издателство на пазара. Но когато нещата се случват от сърце и душа, много бързо се стига до хората, хората го усещат, тръгват нещата и невинаги всичко е въпрос на някаква реклама. Когато е качествено четивото, то много бързо, дори от уста на уста тръгва да си набира популярност и да си набира публика.“

В поредицата „Кратки пътеводители в биографии забележителни“, посветена на велики личности, до момента има издадени пет заглавия. „За момента сме издали Чарлз Дарвин, Амелия Еърхарт, Мари Кюри, Фрида Кало, Леонардо да Винчи. В книжките е представен житейският път и техните открития, с които са станали известни и на които са посветили живота си. В момента подготвяме лятно приключение – Фернандо Магелан, и Нелсън Мандела. /…/ Не са сухи факти, поднесени за живота на хората в дати, а богато илюстриран и пъстър начин да поднесеш дадена съдба.“

„През годините си дадох сметка, че във всяка една от сферите, в които попадах, водещо е оставало изкуството“, разказа още Борислава Борисова. „Винаги имаше елемент, в който се връщах и ме връщаха към рисуването, и си казах: „Значи не трябва да се отдалечавам от това, след като винаги то е някъде в центъра.“

Борислава Борисова е завършила гимназията за изящни изкуства „Проф. Николай Райнов“ със специалности графика и керамика. Изучавала е педагогика на изобразителното изкуство в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Има и преподавателска практика в Монтесори детска градина, както и дългогодишен опит като графичен дизайнер.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12