Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борислава Борисова: Книгоиздаването е приключение с признание

Борислава Борисова
Снимка: Личен архив

Издаваме много книжки за приятелства - това е една от основните ни теми, каза в предаването „Нощен хоризонт“ Борислава Борисова, педагог и графичен дизайнер, основател на издателство „Таймлайнс“.

Първият ни панаир на книгата неотдавна беше много емоционална среща с читателите – не само малки, но и големи, защото книгите са еднакво вълнуващи за много възрасти“, сподели тя. 

„Както за родителите, бабите, дядовците, така и за децата – от съвсем мънички до подрастващи. Тъй като темите в тях са толкова универсални, че вълнуват различни възрасти. Най-хубавото на панаира беше, че идваха хора, които изразяваха благодарност за това, че са се сдобили с такива книги, че могат да прочетат на децата си подобни книги.“

Според Борислава Борисова мерило за добра книга е децата искрено да се развълнуват от разказаната история. „Книги, които те препрочитат с удоволствие – това е и целта на тези твърди корици, на тази качествена хартия: да могат децата да се наслаждават и да имат желание да се връщат към книгата отново и отново. Това допълва усещането им и преживяването с книгата.“

Има много четящи деца, вярва Борислава Борисова, според която е „много тъжно да има времена, в които да е трудно човек да се сдобие с книга“.

„Хората имат отношение. Действително има страшно много четящи деца. Деца, които идват и се интересуват сами, те водят родителите си и те избират, родителите им се доверяват. Книгата е жива, хората я търсят, въпреки че много сериозно е противопоставянето с електронните устройства, с таблетите, телефоните – всичко, което много бързо привлича вниманието на децата. Според мен книгата е нещо качествено, без което те няма как да направят крачката в развитието си в тази креативна посока, която трябва да има човешкият дух.“

Да издаваш детски книги е приключение, защото никога не знаеш какво те чака на пазара и как ще бъде приета поредната ти идея, признава още издателката.

„Но когато човек има интуиция, която се крепи на много опит, на много работа с деца, много работа с илюстративен материал, тогава много фактори подкрепят избора му – на заглавие, как да ги представи, в каква поредност, на читателите. Защото едно е да си прохождащо, мъничко, ново издателство, едно е да си вече позиционирано издателство на пазара. Но когато нещата се случват от сърце и душа, много бързо се стига до хората, хората го усещат, тръгват нещата и невинаги всичко е въпрос на някаква реклама. Когато е качествено четивото, то много бързо, дори от уста на уста тръгва да си набира популярност и да си набира публика.“

В поредицата „Кратки пътеводители в биографии забележителни“, посветена на велики личности, до момента има издадени пет заглавия. „За момента сме издали Чарлз Дарвин, Амелия Еърхарт, Мари Кюри, Фрида Кало, Леонардо да Винчи. В книжките е представен житейският път и техните открития, с които са станали известни и на които са посветили живота си. В момента подготвяме лятно приключение – Фернандо Магелан, и Нелсън Мандела. /…/ Не са сухи факти, поднесени за живота на хората в дати, а богато илюстриран и пъстър начин да поднесеш дадена съдба.“

„През годините си дадох сметка, че във всяка една от сферите, в които попадах, водещо е оставало изкуството“, разказа още Борислава Борисова. „Винаги имаше елемент, в който се връщах и ме връщаха към рисуването, и си казах: „Значи не трябва да се отдалечавам от това, след като винаги то е някъде в центъра.“

Борислава Борисова е завършила гимназията за изящни изкуства „Проф. Николай Райнов“ със специалности графика и керамика. Изучавала е педагогика на изобразителното изкуство в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Има и преподавателска практика в Монтесори детска градина, както и дългогодишен опит като графичен дизайнер.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38

Митко Александров вдъхновява хората, с които се среща

Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..

публикувано на 30.08.24 в 12:10

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52