Националният музей „Земята и хората“ от 1996 година пази плоча от Хирошима, която е била на 200 м от ядрения взрив през 1945 година.
Директорът на музея Чавдар Начев разказва, че много хора идват на годишнината, да оставят цветя пред камъка. И да си спомнят. Така е било и тази година, на 6-и август, когато музеят отбеляза Денят на милосърдието.
Послания за свят без войни и желание да няма ядрено оръжие има в книгата, която от 2001 година Природонаучният музей пази.
Директорът на Националният музей „Земята и хората“ Чавдар Начев споделя, че събирането на посланията в една тетрадка си струва именно заради това на едно място да се съберат желанията на всички:
"Недостатъчно е да желаем мира. Трябва да се борим, за да няма атомно оръжие".
"Да обичаме природата и да възпитаваме бъдещото поколение в уважение и самоуважение за мирен живот".
"Да не позволим употребата на оръжия за масово унищожение".
"Хирошима да е урок за това какво не трябва да се прави, а именно да се прави война. Тя убива".
"Нека да сме по-толерантни едни към друг, защото нито една война не струва колкото един човешки живот".
"Каквото и да не ни харесва в другите, по-добре е да не правим фаталната крачка към войната. И да стоим далеч от точката, от която няма връщане".
"Този красив свят е пълен с чудеса. От нас зависи да го ценим и защитаваме, Ние можем да направим това. Вие и аз заедно. Не е нужен атомен взрив, за да се събуди нашата милост и страдание".
"Нека има добро".
"Да победим злото с любов".
"Нека тази зловеща трагедия никога да не се повтаря", част от многото послания на хората.
На шести август Хирошима, а днес и жителите на японския град Нагасаки си спомниха за жертвите на американската атомна бомбардировка отпреди 74 години. В Хирошима в 11,02 ч. местно време пада бомбата, чиито жертви ще надминат 140 000 души. Затова на церемонията Парка на мира в Нагасаки кметът на града Томихиса Тауе прочете декларация с призив за пълно ядрено разоръжаване:
"Лидери на света. Посетете атомно бомбардираните градове и вижте, чуйте и усетете какво се е случило под гъбния облак. Отпечатък в съзнанието ви за нечовешкото ядрено оръжие. Лидери на ядрените държави. Договорът за неразпространение на ядрените оръжия ще навърши половин век. Всички ядрени държави трябва да припомнят значението на договора, който обещава да премахне ядрените оръжия. Призовавам по-специално САЩ и Русия да поемат отговорност като ядрени суперсили, като демонстрират на света конкретни начини за драстично намаляване на ядрените запаси".
Хилядите, оцелели от Хирошима и Нагасаки, стават посланици на мира. И разказват по света пред медии своите спомени и истории. Като Ясуаки Ямашита, който е на пет години, когато се взривява бомбата в Нагасаки. Разказва, за да се помнят ужасите от човешкото познание:
"Майка ми ме извика, хвана ме за ръката. В момента, в който влязохме вкъщи, видях ярка светлина, която беше като хиляди светкавици наведнъж. Толкова силна беше тя… майка ми ме повали на земята. И покри тялото ми с нейното. След това чухме зловеща експлозия. Усетихме как много неща летят покрай нас. След това всичко утихна. Изправихме се и видяхме, че прозорците, вратите и покривът просто бяха изчезнали. Сестра ми усещаше мазна течност по главата си. Нищо обаче не можеше да се види ясно. След около 10 или 15 минути майка ми реши, че ще ни заведе в болницата. Излязохме на светло. Видяхме как главата на сестра ми беше посипана със стъкла. Тя кървеше".
В 11,02 ч. местно време - часът, в който на 9 август 1945 г., падна бомбата, Нагасаги запази едноминутно мълчание. След това в Парка на мира в Нагасаки кметът на града Томихиса Тауе прочете декларация с призив за пълно ядрено разоръжаване. Той прикани Русия и САЩ да изиграят водеща роля в това разоръжаване.
На възпоменателната проява присъстваха премиерът Шиндзо Абе и представители на над 70 страни.
При атомния взрив в Нагасаки са загинали 70 хил. души, а градът на практика е бил сринат със земята.
Репортажа на Добромир Видев за предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.10 вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност. 100 декара..
Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..
20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив. Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт. Директорът на..
Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..
Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев. Някои хора носеха плакати с надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..
Голям успех за България - така вицепрезидентът Илияна Йотова определи приемането от ЕП на доклада за напредъка на РСМ по пътя й към членство в ЕС. Йотова нарече голям успех за България евродоклада за РСМ Пред журналисти в Сопот Йотова оцени високо работата на всички български евродепутати за положените от тях усилия, за да може от доклада..
"Министерството на външните работи отчита приетата от Европейския парламент резолюция с убедително мнозинство, с която се избягва въвличането на институцията в опити за политическа инструментализация от страна на Република Северна Македония, насочени към заобикаляне на ангажиментите, произтичащи от т.нар. Европейски компромис от 2022 г. В контекста на..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..