Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории за историята в интерактивна карта на платформата Move.bg

Ангел Златков
Снимка: Иван Русланов

Кои са нишките, които изплитат историческата памет? На този въпрос се опитват да отговорят от платформата Move.bg с проекта „Моята българска история“ - интерактивна карта на България, в която може да се включи всеки от нас, като сподели малко известни факти за общото ни минало.

В Move.bg вярват, че личните истории и личното преживяване на общото минало са нишките, които изграждат тъканта на колективната историческа памет.

„Сподели спомен, случка, факт или снимка от далечното и близко минало“ – този надпис въвежда към картата в „Моята българска история“.

До момента имаме над 800 разказани истории, съобщи пред „Хоризонт“ координаторът на проекта Ангел Златков.

„Картата е един от основните компоненти – там всеки може, влизайки в интернет, да ни разкаже. Имаме и събития, наречени „Дигитални седенки“, които са точно обратното: ние отиваме при хората и в един възрожденски дух си говорим с тях за миналото и споделяме част от историите на нашата карта“, обясни той в предаването "Изотопия".

"Нашето основно мото е „Твоята история е нашата обща история“, посочи още Златков. За август инициаторите са си поставили за задача да съберат и разказват 100 истории, свързани с вдъхновяващи личности, които са оставили важна следа в българската история.

Студентът Силвио Томов е сред авторите, допринесли за обогатяването на виртуалната карта. Той разказва за личности, свързани със Самоковско, каквато е Евдокия Филова – съпругата на Богдан Филов.

„Но не само това – тя е учен от световна величина. След установяването на комунистическия режим в България и убийството на съпруга й, осъден от Народния съд, е изселена в Дулово, след това в Ловеч, завръща се за кратко в София, но пак е изселена в Самоков. В Самоков тя преподава френски език, защото получава 50 лева пенсия и няма как да се издържа само с тази пенсия...“

Картата покрива голяма част от страната до момента, допълни Ангел Златков. Не липсва и приносът на емигрантските общности. „В Европа, в Съединените щати, в Канада, дори истории от Африка имаме за българи, оставили важна следа там. По времето на социализма се изграждат партньорства между българската държава и част от африканските държави и тогава български архитекти участват в строителството на обществени сгради в Африка.“

До платформата пишат както хора, които искат да споделят историята на своя род, така и такива, които искат да проучат историята на родния си край, уточни Ангел Златков.

„Писаха ни потомци на български бежанци от Македония и Одринско, които искат да разкажат за родните села на техните баби и дядовци. Малко по малко хората започват да се припознават и да искат да разказват. Нещо, което до скоро беше загубено, почва да се възражда.“  

Ангел Златков е впечатлен от многото лични истории, които се вплитат в проекта. 

„Пример е Хаджи Ненчо Палавеев от Копривщица. Баща му е търговец, още от малък обаче той остава сирак и въпреки това тръгва по пътя на баща си. В продължение на дълги години е търговец в Африка, Азия, в Константинопол. Стига дори до Индия. Успява да натрупа наистина значително богатство, благодарение на това, че той самият продължава да живее също толкова скромно, колкото е живял, когато е тръгнал по своя път в търговията. Самоук човек от една страна, от друга страна човек с изключително чувство за дълг към родината. Своите пари той ги дарява за построяването на редица обекти в Копривщица и околните населени места, за издръжка на бедни ученици и студенти.“

Още информация по темата ще откриете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30