Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефан Стефанов след К2: Нямам потребност да се изявявам като алпинист, върховете са храна за душата

| обновено на 16.08.19 в 14:12
Стефан Стефанов
Снимка: Ани Петрова

Стефан Стефанов, който миналия месец осъществи второ българско изкачване на К2, се завърна в България и вече се подготвя за следващата си експедиция. 
На 25 юли той достигна най-високата точка на втория по височина и сочен за най-труден сред осемхилядниците връх - 8611 м. Експедицията протече драматично, но, за щастие, без нито една жертва.
К2 (8611м)
На 18-и юли столичният адвокат и още 120 души стигнаха на 400 метра под върха, но се наложи да прекратят атаката заради дълбок сняг, лавинна опасност и липсата на опънати въжета в последния участък. Малко по-рано в "Гърлото на бутилката" падна лавина, при която пострадаха няколко шерпи, снегът беше дълбок и нестабилен, лавинната опасност - голяма, и шерпите се страхуваха да се върнат тамНай-голямата фирма-организатор на експедиции, с която беше и Стефанов, не получи помощ от другите агенции и така изпратеният екип (един шерп и двама пакистанци) не успя да фиксира въжетата, а после атаката беше спряна. 

Последва отлив на желаещи да изкачат К2 и масово напускане на Базовия лагер. На 22 юли Стефанов и останалите 18 души (9 членове на експедицията и 9 шерпи) поеха нагоре - въжета вече имаше, а и вятърът беше издухал дълбокия сняг. На 24 юли до върха се добраха шерпите, които фиксират парапетите, и Нирмал Пурджа - бившият британски командос, който има за цел да изкачи 14-те осемхилядника за 7 месеца. Часове по-късно, в 2:27 българско време, на 25 юли втори българин (след Боян Петров през 2014 г.) стъпи на К2. 
През май тази година Стефан Стефанов изкачи третия по височина връх на планетата – Канчендзьонга, а миналата пролет – и Еверест. С успеха си на К2 стана първият българин, изкачил трите най-високи върха в света. 

Стефан Стефанов на К2
"Всъщност, именно шерпите на Нимс фиксираха парапетите с още двама шерпи от нашата агенция. Затова всички сме му благодарни, че ни даде втори шанс. Ако не се беше появил той и заради неговия проект, едва ли щеше да има втора атака" - написа после Стефан Стефанов. 
Той се запозна с Нирмал Пурджа на Канчендзьонга, а на К2 се придвижваха заедно до Лагер 2. Заради приятелството, което завързаха, и най-вече заради сходната скорост на придвижване, Нимс реши да покани българина в своя екип, с който смята да опита наесен изкачване на Шиша Пангма от юг.

"Той е невероятен катерач, със супер чувство за хумор" - написа в съобщение до БНР Нимс Дай (както е известен още Нирмал Пурджа) за Стефан Стефанов.

Засега, обаче, Шиша Пангма е затворен от китайските власти и се очаква в близко време да стане ясно дали ще бъде допусната експедиция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33