Събитието е с над 150-годишна история. Местните предания гласят, че началото му се корени във втората половина на 18 век.
Зона на занаятите тази година бе разположена между Националното изложение и Троянския манастир.
„Идеята е да реконструираме този исторически факт, за да могат всички гости на това културно събитие да се докоснат до магията на традиционните и характерни за Троянския край занаяти“, обясни пред „Хоризонт“ Иван Чакъров, директор на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата.
Освен ателиетата на майсторите са били специално организирани арт ателиета по грънчарство, дърворезба и пирография, където гостите могат и сами да изработят нещо.
„Да се докоснат непосредствено до духа на местните традиции и да отнесат не само предмета, който са изработили, а и спомена от това вълнуващо преживяване.“
Любопитно е, че и в трите арт ателиета за любители майсторите-наставници са жени.
Тази година броят на участниците в различните зони на панаира е надхвърлил 200, съобщи Чакъров.
„Имаме зони, в която гостите на събитието могат да опитат традиционна кухня, зона, където могат да закупят практични стоки за бита и за най-малките ни гости имаме зона с атракциони, където могат те да се занимават.“
Тази година на Панаира на занаятите в Орешак гостувал и майстор на музикални инструменти от Куба. Участници от Индия пък демонстрирали рисуване с къна.
Иван Чакъров смята, че се наблюдава ренесанс на традиционните занаяти.
„Троянският край и Троян специално е може би столицата на занаятите. Всички занаяти, които се практикуват тук – керамика, дърворезба, дървостругарство ние ги обединяваме под мотото „Живите занаяти“, тъй като те продължават да съществуват не само чрез старите майстори, но имат и млади майстори, които продължават тази традиция. Най-важното е, че освен носители на традицията, майсторите се явяват и едни съвременни будители.“
Чакъров даде пример с младата керамичка Ралица Йовкова, която е четвърто поколение керамик, но за разлика от предците си тя разширява и надгражда традицията.
„И представя един съвсем нов, различен, модерен прочит на това, което са правили нейният баща, дядо и прадядо.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
На 14 декември в София предстои ценно събитие за почитателите на музиката от Йохан Себастиан Бах. В зала "България" от 19.00 ч. ще прозвучат три от кантатите, включени в неговата мащабна "Коледна оратория". Изпълнението ще бъде на Колегиум Музикум Берлин с диригент българката Донка Митева. За целта в столицата ни ще пристигнат два от четирите..
В навечерието на Рождество Христово Детският хор на БНР ни кани на околосветско пътешествие с песен. Музиката ще ни пренесе от снежните пъртини на Лапландия чак до знойна Африка. Концертът, озаглавен "Свята нощ", ще бъде с клавирен съпровод на Сиана Атанасова и Яна Лолова. Гост-солист ще е певицата от Варненската опера Жана Костова, преминала през..
На 10 декември в Кюстендил почитателите на коледната музика имаха среща с трима любимци – цигуларката Зорница Иларионова, певицата Гергана Николаева и пианиста Георги Черкин. Коледната си програма те ще представят и в Софийската градска художествена галерия в четвъртък, 12 декември, от 19:00 ч. За Зорница Иларионова декември се оказва с много..
В осмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Софийската национална опера чества 90-годишнината на световноизвестната българска оперна певица Александрина Милчева - Великолепен дебют на мецосопрана Виолета Радомирска в ролята на Принцеса ди Буйон на..
Германската група за електронна, прогресив музика Tangerine Dream е проект, който съществува вече 57 години. Имат безброй албуми и саундтраци зад гърба си и продължават да издават нова музика. Най- новият наречен "Raum" е 86-ти в дискографията им и беше издаден през 2022 година. След смъртта на създателя на Tangerine Dream- Едгар Фрьозе през 2015..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..