Михаил Георгиев Мишев, известен с псевдонима си Михаил Вешим, е български писател и сценарист, дългогодишен главен редактор на в. „Стършел“. Син е на писателя Георги Мишев и бе специален гост в предаването „Хоризонт за вас“.
Нямам навик да разказвам тъжни истории, каза за себе си Вешим и даде пример:
„Питам един продавач на будка за вестници: „Имате ли „Стършел“?. Той ми отговаря: „Няма „Стършел“, ама си вземи „Пчела и кошер“. Мисли, че „Стършел“ е вестник за пчеларство, а е продавач на вестници!“
Според Вешим това е тъжно, защото показва докъде е стигнало четенето у нас, а вестникарският занаят си отива.
Като хуморист той вижда мисията си да разказва за тъжните неща по весел начин.
Като го назначават в „Стършел“, черпи в дома си, където на гости бил писателят Борис Априлов. Той го посъветвал веднага да напусне, защото във вестник не се става писател.
„Той самият е работил в „Стършел“ и е напуснал. Аз му обещах, но останах вече над 40 години. „Стършел“ се превърна в повече от вестник, това е кауза.“
Михаил Вешим не приема държавниците сега непрекъснато да повтарят, че България е на дъното в ЕС. Чуди се какво би правил, ако е руски, турски, беларуски или туркменски сатирик. Единственият изход вижда или да не пише, или непрекъснато да получава шамари от властта.
Михаил Вешим е роден в София през 1960 г. През 1982 година завършва Софийския университет, специалност журналистика. От същата година работи във вестник „Стършел“, където от 2003 година заема поста главен редактор.
Автор е на стотици разкази и фейлетони.
Има редица издадени книги, по-важни от които са „Австрийците идват“, „И преди, и сега“, „Елате в страната на „Арда“, „Край на цитата”, „Английският съсед“, „Смях в залата“, „Стари хипари“, „Нашингтон“ и др.
През 2002 година негови разкази са включени в Антология на световния хумор, публикувана във Виетнам, наред с разкази на Марк Твен и Уди Алън.
През 2008 година Михаил Вешим, заедно със сатирика Васил Сотиров, получава Националната награда за цялостно творчество в областта на хумора и сатирата „Райко Алексиев“.
Романът му „Английският съсед“ е една от двете български книги (заедно с „Арката“ на Здравка Евтимова), номинирани за литературната награда на Европейския парламент. По романа е направен сценарият на едноименния филм с режисьор Дочо Боджаков.
Цялото интервю с Михаил Вешим може да чуете в звуковия файл.
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..
В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...