Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зорница Здравкова: Ком-Емине - това е път на приятелството

Зорница Здравкова и Ема Иванова
Снимка: личен архив
Книгата "От Ком до Емине- Бръмбалюгите отиват на море" описва по един забавен начин препятствията по маршрута и ценните растителни и животински видове, които обитават тези територии. Около 600 километра е разстоянието от връх Ком до нос Емине, където е най-източната точка на Стара планина. Автор на книгата е Зорница Здравкова, която е извървяла маршрута през 2018 година.

"Ком-Емине - това е път на приятелството и на дружбата, и може би не случайно се нарича така, защото, за да се свържем едни с други, с планината, всеки от нас трябва да извърви своя път", каза в интервю за "Хоризонт" Зорница Здравкова.

18 дни е продължил преходът, 14 дни е валял дъжд, когато авторът на книгата Зорница Здравкова е извървяла маршрута от Ком до Емине.

"Маршрутът послужи за основа, за сюжета, за да разкажем не само фактологично за природата, за флората, за фауната, но основната цел на тази книга е свързаността - с нас самите, с хората около нас и с природата, защото в момента сме изправени не само като общество в България, а и това е световен въпрос - как ние, като човечество, стоим спрямо заобикалящата ни среда. И мечтата ми, написвайки тази книга, създавайки проекта, увличайки хора в него, всъщност е да събуди не интереса дали да извървим тези километри, дали е трудно, дали не е, а просто да отидем, ако трябва и за ден, да усетим планината и тя да ни проговори", допълни Зорница Здравкова. 

Първият проект за илюстрация на книга на художничката Ема Иванова е свързан с книгата от "От Ком до Емине- Бръмбалюгите отиват на море".

"Беше предизвикателство за мен като една нова посока на творчество, защото досега съм се занимавала само с живопис и определено е съвсем различна посока на изява и бих казала, че за мен беше едно предизвикателство, но и изключително интересно като ново начинание".

Планината предлага сближаване между хората. Как е представена планината в рисунките?

"Планината присъства със своята необикновеност, с флора и с фауна. Илюстрациите показват по един изключително детайлен и реалистичен начин различните животни, растения, които се срещат по този маршрут, и това също е много интересно, когато книжката е в ръцете на някой, който тепърва се запознава с различните животински и растителни видове", каза Ема Иванова.

"Бръмбалюгите са участниците в приключението в тази книжка, които са много специални. Кръсточовката е вид птица и тя е представител на животинските видове, които са показани в книжката".

13-годишната Яна Тодорова обича да свири в планината, но все още не е изминала маршрута от Ком до Емине.

"Това е едно много дълго пътуване, пътешествие, което не всеки може да извърви, защото е много трудно. На мен ми харесва това, че бръмбалюгите не се отказват, въпреки че почти постоянно ги вали и времето не е хубаво, но накрая стигат до морето и това, предполагам, ги е направило много щастливи", каза Яна Тодорова.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един много сполучлив дебют на поетесата Мария Илиева

Вечно млада, но вече с пораснала красива дъщеря, Мария Илиева от София ни предлага своя слънчев дебют в стихосбирка "Родена съм, за да обичам". Не мога да не й повярвам, тя цялата излъчва обич и сърдечност. Такива са и стиховете й. Наниз от разнообразни чувства с основна перла - любовта. Към отминалото детство, към майката, към любимия,..

публикувано на 06.10.24 в 04:26
Камерен оркестър

Децата от проекта "Музиката вместо улицата" свириха в Женева

Инициаторите на проекта „Музика вместо улицата” - цигуларят Георги Калайджиев и неговата партньорка Мария Хаушилд - вече са убедени, че тяхната кауза носи смисъл и спасение за много деца в Сливен.  На 25 и 26 септември 2024 г. възпитаниците на музикалната школа в кв. "Надежда", ръководена от Радка Кусева, гостуваха в Женева по покана на Постоянното..

обновено на 05.10.24 в 19:10

Фестивал на занаятите и изкуствата започва в Добрич

Тридневен Фестивал на занаятите и изкуствата започва днес в Добрич. Проявата се организира за пети път от Фондация "Добруджанска задруга" и се осъществява с финансовата подкрепа на Община Добрич. На площад "Свобода" своите произведения ще покажат десетки занаятчии и творци от цялата страна. Предвидена е и богата музикална програма. Фестивалът..

публикувано на 04.10.24 в 08:42

Woomb с номинация за наградите Music Moves Europe 2025

Shape Yourself Around Me ще бъде част от To Never Fear the Sun (ЕР-то се очаква да излезе през ноември).  Песента  идва след меланхоличния дебют на Woomb от миналото лято - Pray for the Worst, след показалата по-амбициозната им страна Last Rays и след най-представителната за енергията им на живо - Picture of a Deer.  Музикалните..

публикувано на 03.10.24 в 22:10
Творчески екип на

"Сватбата на Фигаро" - най-новото заглавие на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов"

Комичната опера "Сватбата на Фигаро" от Моцарт е най-новото заглавие в репертоара на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Спектакълът е поредният голям проект на театъра, а солистите са от Китай, Северна Македония и Сърбия. Режисьор на постановката е Петко Бонев, а диригент е маестро Георги Патриков...

публикувано на 03.10.24 в 11:05

НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора празнува юбилей

Точно в Деня на музиката, 1 октомври, Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора отпразнува своята 50-годишнина.  Тържественият концерт се състоя в залата на Старозагорската опера в партньорство с оркестъра на трупата. Солисти бяха едни от най-изявените възпитаници на училището през годините, които днес..

публикувано на 02.10.24 в 19:41

Спомен за хоровия диригент Самуил Видас

На 26 септември отбелязваме 100-годишнината от рождението на видния български хоров диригент Самуил Видас.   Неговото име свързваме преди всичко с работата му с хор „Георги Кирков“ - един от най- изявените представители на нашата хорова култура през втората половина на ХХ век. От 1959 г. Самуил Видас е диригент на хора при профсъюзния дом на..

публикувано на 02.10.24 в 19:08