Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оперната прима започва 19-и майсторски клас в Нов български университет

Райна Кабаиванска: Много от оперните певци по световните сцени са минали през майсторския клас на НБУ

През целия си живот аз търся справедливост, сподели тя

| обновено на 10.09.19 в 14:59
Снимка: Булфото

"Не вярвах в такова дълго бъдеще на майсторския клас. Най-важното е, че той дава световни резултати", каза в специално интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" оперната прима Райна Кабаиванска, който започва майсторски клас в Нов български университет. За 19-и пореден път тя ще работи с млади оперни певци от цял свят. 

Пред БНР Кабаиванска коментира, че много от певците, които сега пеят по световните сцени, могат да кажат, че са минали през майсторския клас на НБУ и по-голямата част от тях, са получили стипендии от България. 

"Тези млади хора никога не ме напускат и особено тези, които имат да подготвят нови роли, пристигат тук. Така че аз съм ги осиновила всички тези млади хора, които са пръснати по света, но казват, че са учили в моя майсторски клас в Нов български университет, с моя фонд", разказа оперната прима.  

Райна Кабаиванска сподели, че следи преди всичко етичното развитие на учениците си: "Защото това е свят, в който трябва да устояваш на всяка цена срещу много външни раздразвания. Аз съм не за рекламата, а за истинската ценност. Само ако има истинска ценност, се върви напред. И преди всичко етичната страна, защото музикалната страна трябва да е неоспорима".

"Смятам, че операта е нещо като музей. Всяка опера е като една картина, която се ражда в един период от ръцете на един композитор, влял вътре в нея всички свои разбирания", обясни тя и коментира, че да се модернизира операта би означавало да се правят постановки, които са не в хода на историческия период, може би. По думите ѝ модернизацията е приемлива само ако тези постановки са гениални и направени от гениални режисьори, които не вървят против музиката. 

"През целия си живот аз търся справедливост - в социалния живот, в политическия, в оценката и в изкуството. Понякога я намирам, но понякога - не", сподели още оперната прима пред БНР.

Галаконцертът с талантите от майсторския клас ще е на 29-и септември в Софийската опера и балет. Тогава Кабаиванска ще присъди и стипендиите от своя дарителски фонд в университета. Стипендианти на фонда през годините са близо 90 млади оперни певци от България и чужбина.

Цялото интервю на Даниела Големинова с Райна Кабаиванска в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10