В новото си амплоа социологът Мира Радева не само представя увлекателен разказ, но и пее с много любов и чувство най-известните песни на Едит Пиаф, потапяйки ви в неповторимата атмосфера на епохата. Подготовката на постановката е отнела две години.
„Самата тя е много, много любов. Тя има много любов в себе си. Нейната любов – към света, към живота… Въпреки всички трудности, тя винаги покорява всичко. Тя е била изключително магнетична личност и вече повече от 100 години след нейното рождение ние продължаваме да сме покорени от силата на нейния дух, от умението й да бъде себе си в една епоха, в която фалшът и лицемерието са завладели обществото“, разказа Мира Радева в предаването „Хоризонт до обед“.
Чрез популярната музика, френския шансон и чрез личното си присъствие прави онази промяна, която Зигмунд Фройд в началото на XX век разкрива на хората за самите тях, смята Радева.
Когато била на 15 години, тя гледала филма за Едит Пиаф, който я зашеметил. „Спомням си, че месеци, години живеех под влиянието на този невероятно магнетичен човек.“
Преди три години спектакълът „Франция, моя любов“ се родил буквално за един следобед. Играли го около година, преди да направи крачка към следващата си цел – постановка за Едит Пиаф.
„Много, много трудно беше въобще да си представя този необятен живот. Тя живее 48 години, което е един кратък период за съвременните ни разбирания. Обаче в този живот има толкова много… И признавам си, онова, което исках да предам в сценария, е умението й да се радва на живота, умението да се забавлява“, сподели Мира Радева.
„На мен ми се искаше всички ужасно забавни моменти в живота й да бъдат там, хората да се радват на живота й, а не да тъгуват заради големите й драми“, допълни тя. Режисьорът Бойко Илиев й помагал да не изпада в присъщата й меланхолия, докато играе този спектакъл, като я насърчавал да се вгледа в образа на Пиаф като образ на дете, което се радва на живота.
„Хората не знаят, но до 15-16-годишна възраст, когато реших да се посветя на социологията, аз съм била актриса. От четиригодишната си възраст. И съм играла всички главни роли. С Варненския театър много спектакли…“, разказа още Мира Радева.
Цялото интервю е в звуковия файл.Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Изкушенията на великденската трапеза са много и това крие риск от претоварване на храносмилателната система. Особено чувствителна към тежката и..