Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образование без раници и без граници:

Мобилно приложение на български дава достъп до глобална образователна платформа

Мисията на „Кан Академия“ – качествено и безплатно образование за всеки, навсякъде по света

Първото по рода си мобилно приложение у нас със задълбочен материал по основните общообразователни предмети вече е факт. То се изтегля и използва безплатно и е част от глобалната образователна платформа „Кан Академия“, която има своята българска версия благодарение на усилията на "Образование без граници".

„Приложението е още една по-лесна и достъпна форма да имаме образованието в джоба си“, посочи пред „Хоризонт“ изпълнителният директор на „Образование без граници“ Розалина Лъскова.

Образователното съдържание е представено чрез видео уроци, тестове, упражнения, задачи и статии. Предлагат се и теми, изготвени с помощта на големи партньори на академията като музея „Тейт“, калифорнийската академия и НАСА.

Основателят на „Кан Академия“ е от индо-бангладешки произход. През 2006 г. той започва с интерактивно преподаване на математика за братовчедка си в САЩ. След това започва да записва клиповете, разказа Даниел Чолаков, член на УС на "Образование без граници" и един от основателите. Той живее в САЩ, в началото се занимавал с бизнес консултиране, попаднал във фирма за изкуствен интелект и анализ на големи данни.

„Ние си опитваме да си представим една класна стая след 10-15-30 години и след това да си зададем въпроса защо тази класна стая не се случва днес, какво можем ние да направим, за да я постигнем – поне части от нея“, така Чолаков дефинира мисията на проект като „Кан Академия“.

Един от аспектите на тази мечта е: защо ни трябват оценки, кой ни е накарал да ги ползваме? В крайна сметка искаме да развиваме умения. В "Кан Академия“ можем да следим тези 1400 умения - от детска градина до висша математика и всеки учи, докато ги научи. Нашето мото е, че всеки може да научи всичко.“

„Днес изглежда всеки родител очаква от родителя да бъде супер герой, но не всички учители са супер герои и не всеки като Батман има прищевки, които да му помогнат да си свърши работата по-добре. Нашата работа е  в този процес да дадем правилните инструменти“, допълни Даниел Чолаков.

През последните месеци на учебната година българският вариант на платформата е бил посещаван от около 50 хиляди потребители. На годишна база се регистрира тенденция за сериозен растеж, съобщи Розалина Лъскова. В глобален план потребителите са около 82 милиона души, като само регистрираните учители са около четвърт милион. Платформата се превежда на над 30 езика.

От самото й създаване „Кан Академия“ има своя мисия – качествено и безплатно образование за всеки навсякъде по света, изтъкна Лъскова. По думите й, предимството на формата в случая е лесно структурираното знание. 

Още за инициативата за безплатно образование онлайн слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05