Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На чаша лимонада и лимонови резенки или "Ела и виж как се е живяло през соц-а"

"Червеният апартамент" в центъра на София пази жив живота на сем. Петрови от 80-те години на XX век

4
"Червеният апартамент" в София
Снимка: Лъчезар Вълев

Пералня "Перла" и печка "Мечта" в кухнята, телевизор "Велико Търново" с бяло каренце и гарнитура с жълти космати губери в хола, пионерска униформа и колело "Балканче" в коридора. Заповядайте в "Образцовия дом" на българското семейство Петрови от 80-те години на XX век.
Ретро атмосферата оживява днес, през 2019 г., в "Червения апартамент" в центъра на София - пространство, което ни връща във времената на социализма у нас.

Тук не идваш като в музей, а по-скоро като на гости на семейство Петрови. Още от коридора те посрещат с усмивка и домашни чехли. Черпят те с лимонови резенки и чаша лимонада. Освен визуалноq в епохата се пренасяш и звуково. На гостите се дават слушалки с аудиогид, даващ информация за предметите в "Червения апартамент". 
Като гости ни посреща един от създателите на "Червения апартамент" - Стефан Огнянов, председател на Сдружение "Три Шест Пет". Другият човек зад проекта е арх. Валери Гюров от Gifted.

Предметите в апартамента са събирани от мазета, купувани по интернет и подарявани от приятели. "Необходими са известни усилия, за да докараш автентичност. Естествено, че никога няма да е точно както е било тогава, но сме се постарали да се доближим максимално до тази обстановка", казва ни Стефан.
Снимка:

Идеята за "Червения апартамент"

"Занимаваме се с туризъм. Провеждаме туристически обиколки в София и Пловдив. По време на тях често ни задават въпроси, свързани с тази епоха. За съжаление, у нас все още не съществува цялостен исторически музей, посветен на нея. Така узря идеята, че такова пространство трябва да има", обяснява Стефан и допълва: "Основната ни мотивация да създадем това място не е да предизвикаме дебат в обществото или оценка и преоценка. Ние просто искахме да информираме хората, които проявяват интерес към това. Освен чужденци доста българи проявяват интерес."

Към българските посетители Стефан се обръща така: "Ако сте живели през онова време - елате да изживеете спомените си отново, били те добри или лоши. Толкова години по-късно това би било полезно, за да си направите оценка или преоценка на вашия опит. Ако сте родени по-късно, е по-лесно - ела и виж как са живели твоите родители, баби и дядовци, за да знаеш откъде идваш и накъде отиваш."

Ето така живях, от това избягах

Според Стефан ако попитате десет души на улицата как беше по времето на социализма, пет ще ви кажат, че е било страхотно, а другите пет - че е било ужасно. Повечето българи, които идват тук, живеят в чужбина. Обикновено, за да покажат на своите половинки, приятели или на децата си в каква обстановка са израснали. Някои идват от носталгия, а други, за да покажат на близките си от какво са избягали.

Носталгия и емоция срещу трезва преценка

Питаме Стефан дали е възможно да бъде дадена обективна оценка за онова време извън носталгията и емоциите. "Не само, че е възможно, но е и необходимо да се случи", отговаря ни той и допълва: "Вече 30 години буксуваме на едно място и се караме за най-близкото ни минало. Само че, за да се случи това, човек трябва да се отдели от емоциите си и въпросът да бъде оставен на експерти историци, които работят с факти и документи, за да представят обективно историческата картина, отстранявайки всякакви емоции и лични убеждения и предубеждения. Това е крайно необходимо за нашето общество, за да продължим най-накрая напред."

Ние от "Изотопия" със сигурност ще продължим напред, а вие можете да чуете целия репортаж от посещението ни в "Червения апартамент" в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30