Климатичните промени са явление, което има способността да засили неравенството, както и да задълбочи бедността. Малцинствата и коренното население в редица държави вече живеят с последиците от климатичната криза. Около това твърдение се обединиха експерти, които коментираха екологичните предизвикателства на дискусия, проведена в столицата.
Промяната на климата отправя сериозно екологично предизвикателство, което няма да остави незасегната нито една държава или общност в света. От повишаването на морското равнище и по-високите температури до все по-честите екстремни метеорологични явления като тежки бури - са само част от негативните последствия за нашата планета, посочва проф. Мария Нейкова, преподавател и изследовател на международните отношения в СУ.
Позовавайки се на данни на Световната банка проф. Нейкова илюстрира въздействието на климатичните промени върху живота на малцинствените общности и коренно население, които отдавна обитават крехки екосистеми, изключително чувствителни към последиците от променящия се климат.
„Ако само с 2 градуса се затопли Земята, между 100 и 400 млн. души ще гладуват, между 1 и 2 млрд. души няма да разполагат с достатъчно вода. Загубата от глобалната реколта също е нещо много важно“.
В Арктическия регион, където температурите се повишават два пъти по-бързо от останалата част от планета, саами и други местни общности се борят да се приспособят, тъй като топенето на леда и други въздействия заплашват традиционен поминък като еленовъдството.
Междувременно за около 80 процента от оставащото биологично разнообразие на планетата се грижи коренно население - те са и най-малко отговорни за промяната на климата. Въпреки това те са до голяма степен отстранени от дискусиите и вземането на решения на международно равнище.
„Вече имаме структурен проблем, който изисква постоянни действия. В тези постоянни действия малцинствата и коренното население трябва да намерят своето място, за да бъде защитен и начина им на живот“, посочи тя.
В този случай изменението на климата е елемент от по-широк контекст, където както човешките права, така и околната среда са застрашени в резултат на индустриалното развитие и навлизането на дейности като минното дело в техните територии. Налице е изключително голямо напрежение между икономическото развитие и запазването на природата, обобщава проф. Нейкова.
Така в жертви на икономическия растеж се превръщат и ненците -сибирски народ, чиято традиционна икономика отдавна се корени в номадското отглеждане на северни елени, риболова и лова. Днес номадският им начин на живот е застрашен от екологичните щети, произтичащи от експлоатацията на находищата на природен газ в полуостров Ямал, тъй като миграционните им пътища са нарушени от минната инфраструктура, замърсяването и последиците на климата. Така много млади ненци са принудени да мигрират в градовете, където често се борят, за да се интегрират и са изправени пред редица социални проблеми.
Журналистиката и медии рядко се интересуват от тези екологични кризи, подчертава проф. Мария Нейкова и призова това да се промени.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..
24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..
Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..
В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..