Климатичните промени са явление, което има способността да засили неравенството, както и да задълбочи бедността. Малцинствата и коренното население в редица държави вече живеят с последиците от климатичната криза. Около това твърдение се обединиха експерти, които коментираха екологичните предизвикателства на дискусия, проведена в столицата.
Промяната на климата отправя сериозно екологично предизвикателство, което няма да остави незасегната нито една държава или общност в света. От повишаването на морското равнище и по-високите температури до все по-честите екстремни метеорологични явления като тежки бури - са само част от негативните последствия за нашата планета, посочва проф. Мария Нейкова, преподавател и изследовател на международните отношения в СУ.
Позовавайки се на данни на Световната банка проф. Нейкова илюстрира въздействието на климатичните промени върху живота на малцинствените общности и коренно население, които отдавна обитават крехки екосистеми, изключително чувствителни към последиците от променящия се климат.
„Ако само с 2 градуса се затопли Земята, между 100 и 400 млн. души ще гладуват, между 1 и 2 млрд. души няма да разполагат с достатъчно вода. Загубата от глобалната реколта също е нещо много важно“.
В Арктическия регион, където температурите се повишават два пъти по-бързо от останалата част от планета, саами и други местни общности се борят да се приспособят, тъй като топенето на леда и други въздействия заплашват традиционен поминък като еленовъдството.
Междувременно за около 80 процента от оставащото биологично разнообразие на планетата се грижи коренно население - те са и най-малко отговорни за промяната на климата. Въпреки това те са до голяма степен отстранени от дискусиите и вземането на решения на международно равнище.
„Вече имаме структурен проблем, който изисква постоянни действия. В тези постоянни действия малцинствата и коренното население трябва да намерят своето място, за да бъде защитен и начина им на живот“, посочи тя.
В този случай изменението на климата е елемент от по-широк контекст, където както човешките права, така и околната среда са застрашени в резултат на индустриалното развитие и навлизането на дейности като минното дело в техните територии. Налице е изключително голямо напрежение между икономическото развитие и запазването на природата, обобщава проф. Нейкова.
Така в жертви на икономическия растеж се превръщат и ненците -сибирски народ, чиято традиционна икономика отдавна се корени в номадското отглеждане на северни елени, риболова и лова. Днес номадският им начин на живот е застрашен от екологичните щети, произтичащи от експлоатацията на находищата на природен газ в полуостров Ямал, тъй като миграционните им пътища са нарушени от минната инфраструктура, замърсяването и последиците на климата. Така много млади ненци са принудени да мигрират в градовете, където често се борят, за да се интегрират и са изправени пред редица социални проблеми.
Журналистиката и медии рядко се интересуват от тези екологични кризи, подчертава проф. Мария Нейкова и призова това да се промени.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Европейският съюз и Съединените щати вървят постигането на търговско споразумение, което би довело до прилагането на широкообхватно мито от 15% върху европейски стоки, внасяни в Съединените щати. Това са заявили двама неназовани дипломати пред агенция Ройтерс. Ставката, която може да обхване и автомобилите, ще отразява рамковото споразумение, което..
С два големи пожара продължават да се борят десетки огнеборци, горски служители и доброволци в Ямболско. Към момента няма опасност пожарите да навлязат в населени места, но овладяването на огъня е изключително трудно заради силния вятър и пресечения терен. Продължава борбата с огъня в селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница Пожарът между..
Очаква се в късните часове днес да приключи ремонтът на магистралния водопровод край местността Омуртагов мост в Шумен. Аварията остави без вода жителите на Шумен, квартал „Макак“, и селата Панайот Волов и Белокопитово. Девет месеца след като новото съоръжение беше пуснато в експлоатация, една от заварките е дефектирала. Магистралният водопровод..
Голям пожар в пламнал в следобедните часове до Ямболското село Окоп. Огънят е достигнал до първите къщи на селото, но вятърът е обърнал посоката и сега гори в гората край населеното място, няма пряка опасност за населението. На място са три противопожарни екипа, земеделска техника и огнеборци. Според местните огънят е тръгнал от..
Камерите на тол-системата ще отчитат средна скорост и ще засичат движението в аварийните ленти на автомагистралите, приеха окончателно народните представители с гласуваните промени в Закона за движение по пътищата. Увеличават се и глобите при превишаване на скоростта на движение и се въвежда регулация за електрическите тротинетки...
Министърът на външните работи на Република Северна Македония Тимчо Муцунски се срещна с гръцкия си колега в Атина. Двамата обсъдиха бъдещето на двустранните отношения с акцент стабилността и сигурността на Балканите. Гърция изцяло подкрепя стремежа на Скопие за членство в Евросъюза, подчерта министър Йоргос Герапетридис. Двамата дипломати..
До 25 градуса стигат температурите в горещините последните дни на Седемте езера. Вчера френски турист получил инфаркт, което наложило да бъде повикана въздушната линейка - мъжът, който е на 55 години, е спасен. Голямата надморска височина и горещото време предизвикват влошаване на хора със здравословни проблеми, качващи се на Седемте езера,..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..