Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на българския печат

Снимка: Ани Петрова, БНР

"Държавата прибра по сто лева от най-безпомощните" е водещото заглавие на "Сега". Над 15 хил. души се отказаха от добавките към пенсиите си, за да получат асистентска грижа, обяснява вестникът. Става дума за хората с увреждания, които се нуждаят от чужда помощ, и промененото законодателство.

"Всеки втори държавен лев похарчен на вятъра" пише "Дума" на първа страница. През последните 20 години 81 на сто от публичните средства са изразходвани без ефект. Констатацията е на Института за пазарна икономика.

В рубриката "Наблюдател" вестник "Сега" анализира състоянието на енергетиката ни със заглавие "Енергетиката – тъмно минало, мръсно бъдеще". Държавата често облагодетелства определени играчи на енергийния пазар, пише в анализа.

"Борисов преговаря в Сеул за заводи за изтребители и електромобили" пише "24 часа". Започващото днес първо посещение на премиера в Южна Корея е с фокус инвестициите във високите технологии.

"Монитор" цитира изказване на премиера Борисов при посещението му в Пловдив вчера "Вървим уверено към чакалнята на еврозоната".

Според "Телеграф" фалита на туроператора "Томас Кук" е нанесъл щета от 30 млн. евро на Слънчев бряг. Банкрут грози родните хотели, пише изданието.

И "Монитор" излиза с водещо заглавие по темата – "Най-старият туроператор завлече български хотелиери с 30 млн. евро", фалиралата "Томас Кук" заряза 600 хил. души по света.

Водещото заглавие на "24 часа" гласи "Ще задържи ли у нас неплатената кръвнина убиеца Полфрийман?". Близките на убития от австралиеца студент Андрей Монов все още таят надежда за справедливост. С Австралия нямаме договор за правна помощ, пояснява вестникът.

Журналистът Иван Гарелов пише в коментар в "Труд" "Случаят БНР не е приключен, нещо ще се случи". "Главанаците" лавират, пускат ни по фалшиви следи, а всъщност готвят нов закон, примерно", пише още Гарелов.

Кандидатът на ДПС за кмет на Шумен Четин Казак прогнозира, в интервю за "Труд" "Местните избори ще определят хоризонта на правителството". Според него необходима е програма с приоритети за догонващо развитие на България.

"Земя" предлага изказването на руския министър на външните работи Сергей Лавров в Ню Йорк, на сесията на Общото събрание на ООН, в което заявява "Многополюсният свят няма алтернатива". Русия подава ръка на Запада за сериозна дискусия по всички аспекти на стратегическата стабилност в съвременната ера", е казал още Лавров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Децата и телефоните: Как да постигнем баланс между защита и автономност?

Американската психологическа асоциация прави изследвания, които стигат до извода, че телефоните на децата трябва да се премахват от детските им стаи след 21 часа. Вредният ефект върху мозъка на подрастващите е доказан, те губят концентрация и получат бърз допамин. Затова се обсъжда ограничението на социалните мрежи след определена възраст...

публикувано на 21.11.25 в 10:55
Теменужка Петкова

Петкова: Фискалната политика цели да гарантира дългосрочната устойчивост на публичните финанси

Парламентът продължава обсъждането на първо четене на държавния бюджет за 2026 г. В пленарната зала са министър-председателят Росен Желязков и министри от кабинета. Депутатите гласуват на първо четене Бюджет 2026 Фискалната политика цели да гарантира дългосрочната устойчивост на публичните финанси, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 21.11.25 в 10:19
Отец Алексей Атанасов и семейството му

Отец Алексей Атанасов: Да бъдем внимателни един към друг - първо в семейството, а след това и в обществото

Да бъдем добропожелателни едни към други , както е казал апостол Павел.  За това призова в ефира на БНР Алексей Атанасов, свещеник в храм "Свети Николай Чудотворец" във Варна, когато  отбелязваме празника Въведение Богородично, познат още като Ден на християнското семейство. На днешната дата свещеникът отбелязва и 24 години, откакто се е..

публикувано на 21.11.25 в 10:00
Бойко Борисов

Борисов: Това, че влизаме в еврозоната, не може да не притеснява ПП и ДБ

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви в кулоарите на парламента, че антиправителственият протест, провел се снощи пред парламента под надслов "Свобода за политическите затворници" и организиран от "Продължаваме промяната", е насочен срещу влизането на страната в еврозоната. "Това, че влизаме в еврозоната, не може да не притеснява ПП и ДБ. Тези..

публикувано на 21.11.25 в 09:51

Над 20 млрд. лева са общите разходи по бюджета на ДОО към септември 2025 г.

Над 20 милиарда лева са общите разходи по бюджета на Държавното обществено осигуряване към септември тази година. От осигуровки са събрани 11 милиарда лева. За пенсии са изплатени 17 780 000 000 лева. 1012 лева достига средният размер на изплащаната пенсия, включително добавките. Нарастването спрямо септември миналата година е с 83..

публикувано на 21.11.25 в 09:19

Дишат ли отровен въздух във Велико Търново заради работата на "Кроношпан"?

Екологичното и здравното министерство, подпомогнати от още държавни институции, се заеха да установят отровен ли е въздуха във Велико Търново и има ли опасност за здравето на хората от работата на завода за преработка на дървесина на "Кроношпан България". Великотърновци винят дружеството за постоянното изпускане на отрови и за запрашеност на..

публикувано на 21.11.25 в 09:15

Пациентски организации искат целия спектър от биомаркерна диагностика за онкоболни

Пациентски организации отново поискаха държавата да осигури целия спектър от биомаркерна диагностика за онкоболните пациенти у нас. В писмо до здравното министерство и Здравната каса те призоваха за адаптиране на две амбулаторни процедури по време на преговорите за анекс на Националния рамков договор и така да се гарантират адекватни и..

публикувано на 21.11.25 в 08:55