Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За първи път България е домакин на Европейския спелео форум

Антония Влайкова и Ангел Иванов
Снимка: Радостина Билярска

От 26 до 29 септември Българската федерация по спелеология ще бъде домакин на най-престижния спелеоложки форум в Европа, който се провежда веднъж годишно в избрана от Европейската федерация по спелеология страна.

„На тези форуми се събират хора от цяла Европа и от целия свят, които са обединени от тази идея за пещерите. Ще има много интересни презентации, които са свързани основно с научна работа и не толкова научна, която е свързана с изследване, опазване на пещери. Покрива се почти целият  диапазон науки и дейности, свързани с пещерното дело, като геология, хидрогелогия, картографиране, биоспелеология. Това е много комплексна наука – спелеологията“, обясни пред БНР Ангел Иванов, член на Управителния съвет на федерацията по спелеология.

Стремеж към по-голямо въвличане на млади хора

„На нас ни се иска да има много по-голямо въвличане на млади хора, да се започне някакъв тип обучение, дори още от училищата. Не говорим за супер специализирано обучение в техника на единичното въже, въпреки че за младежи на 15-16-годишна възраст това е абсолютно нормално и допустимо, но най-малко - запознаване с уникалните подземни богатства, с опазване на пещерите. Какво е редно да прави всеки един човек“, каза Ангел Иванов в предаването „Хоризонт до обед“.

Антония Влайкова - председател на Европейската комисия по пещерно спасяване към Европейската федерация по спелеология, съобщи, че по време на форума ще бъдат представени данни за изследванията в солната пещера Малхам в Израел от две експедиции през 2018-а и 2019 г. Български екип е в основата на изготвяне на електронна карта на тази най-дълга солна пещера.

„Тази година се навършват 50 години от едно забележително проникване до дъното на пропастта Гуфер-Берже, когато Ани Пенчева, по това време с наименованието Ани Тапаркова, минава границата от 1000 метра и става първата жена в света, която достига до такава дълбочина“, разказа още Антония Влайкова.

Откривателски дух

„Да отидат, да видят,  да изследват неизследваното, да открият нови части, независимо дали са в дълбочина, в дължина. Всяко ново място, в което за пръв път стигаш, за пръв път стига човешки крак, е нещо уникално и това единствено може да се случи в момента в пещерите по света. Те са така наречените бели петна“, обясни Влайкова.

Тя разказа и как в някои пещери се изхвърлят отпадъци и дори животни.

„В района на Карлуково даже преди години една пещера е кръстена кучешката не напразно, местни хора просто изхвърляха кученца вътре. Даже имаше няколко акции, в които пещерняци на доброволни начала вадеха захвърлени животинки вътре. Хората не си дават сметка, че реално под този район на Карлуково има една огромна водна система. Това са подпочвените води и те, замърсявайки с трупове на животни, замърсяват подпочвените води“, коментира Антония Влайкова.

Няма закон за защита на пещерите

„Те попадат под друга нормативна уредба - на природните забележителности. В момента работим по две основни насоки. Първата е образование, втората е превенция. Образованието - идеята ни е да увеличим знанията сред обществото още като се започне от децата в училище, какво представляват пещерите и да имат съзнание за опазване. Също така, в момента Българската федерация по спелеология работи по проект за предложение за нов закон за пещерите, изцяло нов закон, който съвсем скоро трябва да е готов“, каза, от своя страна, Ангел Иванов.

Връщане към идеите на основателите

Коментирайки 90-ата годишнина от началото на пещерното дело в България, Теодор Кисимов сподели:

„Ще ми се да кажа, че следваме традициите на тези, които са го основали. Струва ми се, че не е точно така. Добър екип става с хора, с приятели, трудно става с врагове. За съжаление, действителността към днешна дата в нашето пещерно движение е такава, че може би приятелите са по-малко. Това мисля, че много ни отличава от нашите основатели. Вярвам, че за това са го създали. Събрали са се хора единомишленици и приятели. Моят призив към нашето общество в момента е да вземем техния пример и да се поучим, да започнем пак, може да не сме приятели, но поне да работим сплотено и заедно в името на една цел, а не така раздробено и хаотично, както на мен ми се струва“, допълни Теодор Кисимов.

Още по темата  можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът ще връчи мандат на ГЕРБ-СДС за правителство след Нова година

Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година.  Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..

публикувано на 16.12.24 в 15:04

Инструктор по йога и пилатес: Един час време за себе си - най-добрата инвестиция!

Остават десет дни до Коледа и две седмици до Новата година. Сигурно сте си направили планове за празниците, каквото можете ще завършите, а каквото не можете ще оставите за догодина. Всички правим така. Взимаме си в следващата година и грижите и болежките и лошите навици и оплакванията и стреса. Всичко грижливо си опаковаме и си го..

публикувано на 16.12.24 в 13:34

У нас има нужда от по-добри условия за обучение на децата с дислексия в училищата

Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..

публикувано на 15.12.24 в 07:58

Ремзи Сали завършва успешно Факултета по обществено здраве към МУ-Пловдив

Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти , така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията.  Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..

публикувано на 15.12.24 в 07:27

Перперикон в топ 10 на световните обекти, според "Гардиън"

Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..

публикувано на 15.12.24 в 06:08
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03