Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Перперикон в топ 10 на световните обекти, според "Гардиън"

Снимка: БГНЕС

Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на древния град от началото на археологическите разкопки там преди повече от 20 години. Според екскурзоводи оценката на „Гардиън“ е признание за значението на една от древните цивилизации в Европа.

Класацията на „Гардиън“ е за антични обекти в Европа, станали любими на читателите. Тя се базира на техните лични впечатления и емоции. Неолитни структури в Испания и Франция, антични римски бани край Флоренция, руините на Филипи край Кавала, португалският Стоунхендж. Това е само част от световната мозайка, посочена от читателите на авторитетното английско издание. Перперикон е на четвърто място в класацията. Определят го като свещено място на богове и хора още преди появата на писмеността. Открито от траките през петото хилядолетие преди новата ера и станало впоследствие дом на римляни, готи и българи.

За екскурзовода Веселина Кючукова класацията на „Гардиън“ означава само едно – че Перперикон е мястото, което всеки трябва да посети и да усети магията. Тя не е съгласна, че градът може да е съперник на Рим, например, защото той е началото на древна цивилизация.

На Перперикон идват стотици хиляди туристи от цял свят.

Веселина Кючукова и съпругът й Георги са лицензирани екскурзоводи. Били са водачи на стотици групи. Познават не само исканията на туристите, но и техните капризи. Знаят кога, къде и какво да им разкажат.

От началото на тази година двамата екскурзоводи са посрещнали 368 групи. Казват, че това се случва за първи път. Вече има заявки за посещение на Перперикон за предстоящите празници и дори за Великден догодина. Което също е за първи път. Двамата са доволни от това как се развива културният и археологическият туризъм в Източните Родопи, но имат още мечти. 

Чуйте още в звуковия файл.
По публикацията работи: Евелина Стоянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28