Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Романът „Нова земя“ от Иван Вазов с ново издание

На книжния пазар отново се появява романът „Нова земя“ от Иван Вазов. Книгата е продължение на „Под игото“ и е сред най-малко преиздаваните произведения на патриарха на българската литература

Редакторът на издателство „Кръг“ Елица Иванова сподели пред БНР, че книгата не е била приета добре при появата си през 1896 г., защото голяма част от интелигенцията и властта по онова време са се разпознали в нея и са усетили критичното отношение на автора.

Самият Вазов е бил дълбоко разочарован от реакциите на читателите и дори е обмислял да спре да твори.

„Смятам, че имаме болезнена нужда от нов поглед върху този роман. Картината, която Вазов рисува, е на следосвобожденска България - детайлно обхваща едва ли не цялата ни територия по това време… Има един коментар на проф. Милена Танева, който казва, че ако „Под игото“ е пиянството на един народ, „Нова земя“ е неговият махмурлук“, каза Елица Иванова в предаването „Нещо повече“ на програма „Хоризонт“.

Вазов е харесвал „Нова земя“ като по-доброто художествено произведение от двата романа. В новото издание са ползвани част от илюстрациите от оригиналното.

„Запазен е също така и оригиналният език на Иван Вазов… Тук се появява Иван Боримечката, който обаче е леко променен, не е онзи, който познаваме от „Под игото“. Вече е по-заможен, селски кмет и депутат. В него виждаме някакви други типични черти по онова време у хората, които леко се замогнат“, обясни Елица Иванова.

Догодина в Народния театър ще има и постановка по „Нова земя“, съобщи тя.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дмитрий Песков

Кремъл заяви, че има пауза в мирните преговори между Русия и Украйна

Кремъл заяви, че има пауза в мирните преговори между Русия и Украйна и обвини европейските страни, че възпрепятстват процеса, към който Москва оставала отворена. "Руската страна остава готова да следва пътя на мирния диалог. Но фактът, че европейците възпрепятстват това, е истина," заяви пред репортери говорителят на Кремъл Дмитрий Песков,..

публикувано на 12.09.25 в 15:06

Пуснаха под домашен арест един от обвинените за побоя над полицейския директор в Русе

Състав на Великотърновския апелативен съд промени мярката за неотклонение на 18-годишния Жулиен Кязъмов, един от четиримата обвиняеми за побоя над полицейския директор в Русе Николай Кожухаров. Младежът ще бъде под домашен арест, което е по-лека мярка от задържане под стража, която определи Русенският окръжен съд. Решението на..

публикувано на 12.09.25 в 14:48
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Това лято 1500 училища са били ремонтирани

В  близо 250 училища ремонтните дейности ще продължат и след началото на новата учебна година. В 22 от тях се извършват цялостни ремонти, заради което учениците ще бъдат преместени на друго място.  Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев.  През това лято 1500 училища са били ремонтирани, като в по-голямата част се правят..

публикувано на 12.09.25 в 14:35
Гроздан Караджов

Министър Караджов: Необходимо е изграждането на мост над Дунав при Силистра

На събитие от информационната кампания за въвеждането на еврото министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов каза в Силистра, че приемането на еврото е общ национален успех, който ще донесе повече стабилност, инвестиции и работни места.  По време на работната среща заместник-министър Лозана Василева успокои присъстващите, че..

публикувано на 12.09.25 в 14:27

Депутатът от ПП-ДБ Лена Бориславова поиска оставката на министър Даниел Митов

Депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Лена Бориславова поиска оставката на министъра на вътрешните работи Даниел Митов заради негов коментар под публикация в социалните мрежи. "Това, че днес е изразил одобрение към поста и публикацията на съпартиеца му Любен Дилов-син за това как гражданите, които не са съгласни и..

публикувано на 12.09.25 в 14:17
Вени Марковски

Вени Марковски: Обществото е подвластно чрез споровете в интернет

Интернет направи така, че голяма част от фалшивата информация, не е задължително да е дезинформация, много бързо се разпространява в интернет. Преди появата на интернет основно се разпространяваше през тв, радио и печат. Имаше редактори, коректори, отговорни редактори, главни редактори и т. нат. и имаше възможност да се хващат фалшиви..

публикувано на 12.09.25 в 14:16

59 депутати внесоха вота на недоверие, дебатите - другата седмица

59 депутати от парламентарните групи на "Продължаваме промяната - Демократична България", Алианс за права и свободи и МЕЧ внесоха в Народното събрание искане за гласуване на недоверие на правителството. В мотивите за него е записано - "провал на кабинета в сектор "Вътрешна сигурност и правосъдие", водещ до задълбочаване на проблема със..

публикувано на 12.09.25 в 14:03