Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Минко Даскалов: Младите хора се стремят да опазят околната среда

Минко Даскалов
Снимка: личен архив


Президенти, министри и журналисти от цял свят изпълват сградата на ООН по време на провеждащото Общо събрание на организацията. В пъстрата картина от националности се включват и делегати, които са на форума с цел да бъдат мост между сегашните глобални лидери и младите хора. Те са представители на десетки държави, пътували до Ню Йорк след интензивна селекция в родните страни. Българският младежки делегат към ООН за 2019-2020 е 27-годишният Минко Даскалов.

Той присъства и на някои от речите на заелата централно място среща на върха за климата, която показа потенциала на младежкия активизъм.

"Много лидери споменаха точно тази тенденция, която се радваме, че вече достига и до най-високо равнище, като много делегации казаха, че младите са хората, които бутат и се стремят към това да опазим природата им, защото сега може да няма проблем с настоящето поколение, но в бъдеще ние ще трябва да живеем наистина с този проблем и трябва да разграничим растежа на брутния вътрешен продукт от деградацията на околната среда, но трябва да е по социално справедлив начин", каза Минко Даскалов. 

За младежкия делегат следващото голямо събитие е речта с колегата му Богомила Корманова по културни и хуманитарни въпроси за младите. Предстоящата седмица двамата ще говорят от името на българските младежи след проведена анкета сред около хиляди участника.

„Ние се фокусирахме върху двата ни основни проблема, които виждаме младите, които трябва да преодолеят и те самите като пречки виждат и те са продължаващи проблеми, те не се решават година за година и това са качественото образование и смислената и градивна работа.“

Като се прибере в България през октомври Минко ще използва наученото в Ню Йорк за изработване на кампания за развиване на споменатите приоритети. Той е убеден, че посещението му в ООН ще помогне за това.

"Тук усещането е за едно глобално равнище, на което всички са включени и може би това е смисъла на мултилатерализма и тук се вземат много важни решения по да не кажем всички глобални теми и това е нещо, което със сигурност за първи път се сблъсквам и е много вдъхновяващо. Фактът, че аз като младежки представител имам шанс да съм тук и да споделям мнението както  на българските младежи, така и европейската позиция, която вече обсъдихме с други европейски държави и партньори е наистина много мотивиращо и изграждащо“, допълни Минко Даскалов.

Повече чйте в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Ангелов

РЗИ във Враца с беседи за вредата от вейповете

Регионалната здравна инспекция във Враца организира във врачанските училища серия от беседи, насочени срещу употребата на вейпове от деца и младежи. Темата за употребата на наркотици и тютюнопушенето отдавна е част от работата на регионалните здравни инспекции. Като звена на здравното министерство те изпълняват Националната..

публикувано на 09.03.25 в 08:10
Паметникът на Свободата на вр. Шипка

Искрен Великов с поглед към националните празници и националните герои

Седмицата, в която отбелязахме Националния празник - с още един поглед към честването. Колко значим е Трети март и какво е мястото му в празничния календар на българина разказва д-р Искрен Великов от къщата-музей на Захари Стоянов . 147 г. от Освобождението на България Известно е, че на 3 март се подписва Санстефанският мирен договор,..

публикувано на 05.03.25 в 14:01

Кое спъва лечението на редките заболявания у нас?

Поставянето на диагноза за рядко заболяване зависи от подготовката на лекарите – дали познават проявленията на тези болести и дали ги търсят при пациентите . Това казва проф. Даниела Авджиева, началник на Клиниката за лечение на деца с генетични заболявания в специализираната педиатрична болница "Проф. Иван Митев".   Над 6000 са откритите..

публикувано на 26.02.25 в 07:17
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30