Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фотографии на фарове представят във Фотосинтезис Арт Център

Фотографска серия, представя магическите морски фарове по българското Черноморско крайбрежие от Ахтопол до Шабла, може да бъде видяна в столичния Фотосинтезис Арт Център до 26 октомври. Автор на фотографиите е Владимир Спасов. Поредицата, заснета през месец март, е вдъхновена от двама немски архитекти, фотографи Бернд и Хилла Бехер.

Фаровете като магически символи

„Водата е източник на вдъхновение за мен и тя е моята муза. Затова фаровете са магически символи, обекти, донякъде живи същества“, каза в предаването „Хоризонт до обед“ фотографът Владимир Спасов.

Идеята е да се покажат фаровете по един монументален начин, при който изпъква архитектурата. 

„Има няколко големи предизвикателства от фотографска гледна точка за мен в заснемането. Нос Емине е едно магическо място, но шансът за снимане е много малък. Първо, защото фарът е почти на самия склон и няма място, където човек да отстъпи. Второ, защото там духа много вятър и безветрените дни са много малко в годината. Аз случих, че някак си дойде облак от изневиделица и ми спаси снимките на това място. Други предизвикателства - това е фарът в Поморие, който е на половин миля в морето.“ 

Има носталгичен момент при фотографиите на фарове.

„За щастие има хора, които ги стопанисват и моментът на изчезване се отдалечава, но кога ще стане не е ясно“, каза Владимир Спасов.

Фаровете привличат хората, привличат артисти

„Примерно Шабленският фар, не е ясно от кога е, но се знае, че 1850-а мисля, че е реконструиран последно. И го знаем в този вид, в който е.“

30 фара в изложбата

„В момента са показани 30 фара. Има още един, защото община Каварна отряза фара, който е в момента на изложбата и сложи друг на негово място. Нямам обяснение защо се случи това нещо. Може би има някаква причина. За мен предишният фар беше със специфична такава архитектура, той имаше вид на летяща чиния. В момента, както моряци ми казаха като го снимах, той прилича на силоз за жито и е пластмасов. Аз съм много нещастен и затова още не съм го показал.“

Интервюто можете да чуете в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Надпяване" – фолклорна класация, май 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 07.05.25 в 11:06

Отвъд красивия образ: Фотографията като изразяване на емоция

За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..

публикувано на 07.05.25 в 06:58

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 30-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: На 28-и април музикалният свят изгуби една от най-ярките български звезди на оперетата и мюзикъла – дългогодишния солист на НМТ “Стефан Македонски“ Богомил Спиров. Посвещаваме първия час на предаването “Каста..

обновено на 05.05.25 в 17:35
Георгиос Филаделфес

Георгиос Филаделфес за успешното турне - "Магическа нощ на тенорите"

Георгиос Филаделфес пристига от Сливен. Идва с усмивка, с музика и песен. Всъщност Сливен не му е роден град. Роден е в Атина. И българският не му е роден, но го говори чудесно.  Георгиос Филаделфес е български зет. Съпругата му Валентина е пианистка. Той също свири на пиано, пее и дирижира.  Йоргус е тенор, изпял едни от главните парти на..

публикувано на 05.05.25 в 11:22

В памет на Богомил Спиров

В късните вечерни часове на 28-и април артистите от НМТ “Стефан Македонски“ разтърсиха социалната мрежа facebook, споделяйки един с друг новината, че звездата на трупата Богомил Спиров е загинал в катастрофа с мотоциклета си на столичен булевард . Шокирани и смазани от скръб, някои от тях бяха съвсем лаконични, като маестро Юли Дамянов ,..

публикувано на 04.05.25 в 23:30

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00