България ще подкрепи Северна Македония за членство в Европейския съюз, но при определени условия. До няколко дни ще бъде изработена национална позиция с ясни критерии, които ще залегнат в преговорния процес на Скопие с ЕС. Това стана ясно по време консултативна среща при президента Румен Радев, посветена на двустранните отношения на България и Република Северна Македония и очакваната от Скопие покана за начало на преговори за членство в Европейския съюз.
България няма достатъчно политически капитал в ЕС
Политологът Владимир Шопов коментира пред БНР въпроса - достатъчно добре ли е обмислена позицията, с която се разбраха да излязат на 17-и октомври, датата за заседанието на Съвета на ЕС, когато ще се решава въпросът с по-нататъшната европейска интеграция на Северна Македония:
„От днешните разговори не успях да видя достатъчно субстанция по тази тема. Ясно е, че има ангажимент да бъдат поставени известни условия пред кандидатурата на Македония, но на този етап не мисля, че е съвсем ясно точно как ще изглеждат те. Единственото, което чухме, беше, че се призовава македонската страна да бъде проведено ново заседание на съвместната комисия, която се занимава с историческите теми, но аз не съм сигурен, че това ще донесе непосредствени резултати. Така че от моя гледна точка това е тема, която тепърва ще получи своето развитие. Не е ясно също така в каква степен коалиционният партньор ВМРО, който сякаш инициира в сегашната ситуация този нов разговор за отношенията на страната към преговорите с Македония, как тази позиция ще еволюира през идните седмици. На мен лично ми се струва, че на този етап България няма достатъчно политически капитал в ЕС да направи нещо повече от това да заяви известна условност на следващото заседание на Съвета“.
България като по-големия брат, който може да помогне
„От една страна, срещата днес изглежда безнадеждно закъсняла, защото само след две седмици трябва да заявим ясно дали подкрепяме или не Северна Македония и Албания. От друга страна, трябва да бъде изградена една национално отговорна линия на поведение в преговорния процес“. Това каза в предаването „Нещо повече“ Боби Бобев, доктор по история и дипломат.
Той припомни, че основната пречка за членуването на Северна Македония в НАТО и в Европейския съюз се проточи над 15 години:
„И през цялото това време основната спирачка беше гръцката позиция, но гърците много добре си свършиха работата… Когато ние сме пропуснали своевременно да наложим своята воля и да заявим категорично, че при тези и тези условия ние няма да подкрепим членството на Македония в НАТО и в ЕС, вече оставаше само това - да се възползваме оттук нататък и да можем с една премерена линия на поведение в преговорния процес да поставяме своите изисквания и да държим категорично на тях… Ние се поувлякохме в тази поза да играем ролята на по-старшия брат, който е в състояние да помогне. Ние свършихме много добра работа по време на нашето председателство на Съвета на ЕС с налагането на темата за Западните Балкани... Надявам се политиците в Скопие да осъзнаят, че преговорният процес дава обхватен и сериозен инструментариум за политическо въздействие и оттук нататък не бива да се колебаем да се възползваме от неговите възможности“.
България трябва да има твърда позиция пред Северна Македония
Българската позиция трябва да е твърда и решима – компромис относно договора за добросъседство и за решаването на историческите въпроси не трябва да има. В това е категоричен Юлиян Ангелов, организационен секретар на ВМРО:
„Забелязва се през последните месеци известно шикалкавене от страна на македонските власти по повод този договор. Но въпреки това напредък по този договор има. Общата комисия постигна не малко, особено що се отнася до Средновековната българска история… Македония трябва да даде знак, че иска да реши тези спорове. Ние искаме истината да излезе наяве и да спре тази фалшификация на историята“.
Повече по темата можете да чуете в звуковите файлове.
България ще подкрепи Северна Македония за членство в Европейския съюз, но при определени условия. До няколко дни ще бъде изработена национална позиция в следващите дни с ясни критерии, които ще залегнат в преговорния процес на Скопие с ЕС. Това..
Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на..
Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер. Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата..
Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната..
Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града...
В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край..
Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на..
"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..