Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денонощна библиотека се открива в Студентския град в София

2
Денонощна библиотека StudyHub в Студентски град в София
Снимка: Спас Крайнин

Първата денонощна библиотека в София StudyHub отваря врати в Студентския град на 1-ви октомври - в деня на откриването на академичната година. Идеята на създателите е това да е едновременно споделено пространство за учене и модерна денонощна библиотека. 

Преди две години започват усилията по този проект. Библиотеката е по идея на Мартина Георгиева и Цветомира Гяурова. Освен рафтовете с книги, има компютри, места за отдих и провеждане на семинари. Библиотеката Studyhub се намира на улица „Академик Жак Натан“ № 10 в Студентския град.

„В началото се свързахме с университетите, но там не се получиха нещата да вземем място, затова решихме да вземем частен имот, като много хора се включиха с това да ни помогнат, както със сглобяването, така и с боядисването на помещението, с изрисуването му. Бяхме направили акция един ден, в която около 12-13 човека взеха участие и в момента стените ни са украсени с тяхното творчество“, разказа Цветомира Гяурова.

Достъпът е чрез абонаментна карта

Картата за достъп се купува, като може да бъде еднодневна, месечна – дневна (08-17 ч.), нощна (17-08 ч.) и денонощна, както и семестриална.

„След това можеш по всяко време да дойдеш и да седнеш и да учиш, няма нужда в този момент да има някой на рецепция. Да, ще има от 9 до 18 часа човек, от когото можеш да си закупиш тази карта, но през другото време достъпът с нея е свободен“, обясни Цветомира Гяурова.

С приходите от закупените карти и събитията, които ще се организират, се плаща наемът на помещението.

„Ще има всякакви събития, даже вече имаме запазени няколко дати за след първи октомври, откриването днес. Първото ни събитие беше миналият петък, като тогава беше представянето на нова, която е свързана точно със Студентския град“, каза Цветомира Гяурова.

Първите посетители 

Първите посетители пристигнаха тази сутрин, но интерес има още от преди месец и половина, когато преди началото на академичната година са пуснати в продажба картите.

„Имаме над 15 закупени такива, така че се надяваме сега вече и след началото да се увеличи още интереса от студентите“, каза Мартина Георгиева.

Каква литература ще може да се ползва?

"Относно книгите, в момента, тъй като бяхме направили акция, която все още тече, за събиране на всякакъв вид литература - както академична, така и художествена, в момента имаме над 350 заглавия в библиотеката. Относно дигитализацията, това  вече е бъдещ проект, който ще развиваме след като отворим днес. Относно това дали е било трудно - да, беше трудно, няма как да се отрече. Това е проект, който е вече на почти две години и минахме през много неща, но честно казано екипът, който се събрахме, през цялото време бяхме мотивирани да го направим", обясни Цветомира Гяурова.

StudyHub е с денонощен достъп и без почивен ден, с адаптирана среда за хора в неравностойно положение и с постоянно дистанционно видеонаблюдение за сигурност. 

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Николова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..

обновено на 28.04.25 в 16:58

Спектакълът "От другата страна на живота" тази вечер на софийска сцена

Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..

публикувано на 28.04.25 в 12:45

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06