Първата денонощна библиотека в София StudyHub отваря врати в Студентския град на 1-ви октомври - в деня на откриването на академичната година. Идеята на създателите е това да е едновременно споделено пространство за учене и модерна денонощна библиотека.
Преди две години започват усилията по този проект. Библиотеката е по идея на Мартина Георгиева и Цветомира Гяурова. Освен рафтовете с книги, има компютри, места за отдих и провеждане на семинари. Библиотеката Studyhub се намира на улица „Академик Жак Натан“ № 10 в Студентския град.
„В началото се свързахме с университетите, но там не се получиха нещата да вземем място, затова решихме да вземем частен имот, като много хора се включиха с това да ни помогнат, както със сглобяването, така и с боядисването на помещението, с изрисуването му. Бяхме направили акция един ден, в която около 12-13 човека взеха участие и в момента стените ни са украсени с тяхното творчество“, разказа Цветомира Гяурова.
Достъпът е чрез абонаментна карта
Картата за достъп се купува, като може да бъде еднодневна, месечна – дневна (08-17 ч.), нощна (17-08 ч.) и денонощна, както и семестриална.
„След това можеш по всяко време да дойдеш и да седнеш и да учиш, няма нужда в този момент да има някой на рецепция. Да, ще има от 9 до 18 часа човек, от когото можеш да си закупиш тази карта, но през другото време достъпът с нея е свободен“, обясни Цветомира Гяурова.
С приходите от закупените карти и събитията, които ще се организират, се плаща наемът на помещението.
„Ще има всякакви събития, даже вече имаме запазени няколко дати за след първи октомври, откриването днес. Първото ни събитие беше миналият петък, като тогава беше представянето на нова, която е свързана точно със Студентския град“, каза Цветомира Гяурова.
Първите посетители
Първите посетители пристигнаха тази сутрин, но интерес има още от преди месец и половина, когато преди началото на академичната година са пуснати в продажба картите.
„Имаме над 15 закупени такива, така че се надяваме сега вече и след началото да се увеличи още интереса от студентите“, каза Мартина Георгиева.
Каква литература ще може да се ползва?
"Относно книгите, в момента, тъй като бяхме направили акция, която все още тече, за събиране на всякакъв вид литература - както академична, така и художествена, в момента имаме над 350 заглавия в библиотеката. Относно дигитализацията, това вече е бъдещ проект, който ще развиваме след като отворим днес. Относно това дали е било трудно - да, беше трудно, няма как да се отрече. Това е проект, който е вече на почти две години и минахме през много неща, но честно казано екипът, който се събрахме, през цялото време бяхме мотивирани да го направим", обясни Цветомира Гяурова.
StudyHub е с денонощен достъп и без почивен ден, с адаптирана среда за хора в неравностойно положение и с постоянно дистанционно видеонаблюдение за сигурност.
Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..