Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстои обсъждане на административното ниво на децентрализацията

Община Ямбол
Снимка: bg.wikipedia.org

Децентрализацията в България изостава сериозно. Графиките представят недвусмислено - фискалната децентрализация у нас през миналата година е на по-ниско ниво от това, което е изследвано през 1995-а. Това означава, че разходите на общините спрямо брутния вътрешен продукт са по-ниски сега, отколкото в края на миналия век.

Предстои обсъждане на административното ниво на децентрализацията и въпросите за намаляване на броя на общините.

"Към настоящия момент имаме 265 общини. По-скоро бихме искали чрез анализа и чрез всичко, което получаваме като препоръки да търсим възможността и за отваряне на този дебат. Той неминуемо предстои, но в малко по-дългосрочен период, защото една административно-териториална реформа трябва да е подплатена с много ясни аргументи и да стъпва на много ясни принципи и посока за развитие на страната. Първата стъпка трябва да бъде посоката за въздействие върху регионите, да се потърси възможността за делегиране на правомощия за вземане на решения на регионално и на местно ниво в истинския смисъл на думата със съответната фискална и финансова независимост и от там нататък смятам, че доколкото демографията включително и тенденциите в демографията предопределят необходимостта от конкретни реформи и стъпки в тази посока това също ще бъде тема на разговор за бъдеще", каза за БНР заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова.

Позицията на общините

"Това е политически дебат и тема, която се повдига периодично през годините, но трябва да се реши на държавно ниво този въпрос, но в никакъв случай не трябва да свързваме едното и другото, едната тема за децентрализация, другата тема за административно-териториална реформа. Има примери нашите общините на фона на европейските структури в никой случай не са малки. Ние имаме 31- 32 хиляди човека средно жители на община, докато в голямата част от европейските държави да не давам за пример Франция, където са 500-600 човека, да не давам за пример и Германия, Полша и така нататък. Нашите общини средния им размер е от едромащабните в Европа", коментира Благой Станчев от Националното сдружение на общините.

Не всички държави членки на Европейския съюз имат подход за децентрализация.

"Има както такива ориентирани по-централизирано по отношение на провеждане на политиките както е България, имаме и много добри примери свързани с проведена регионална реформа по начина, по който да имаме пълна децентрализация, такива са Полша, Германия, Франция. Има много още добри примери и практики, от които да се поучим", каза Деница Николова в предаването "Хоризонт до обед".

Стратегията за децентрализация у нас е все още в началната си фаза на изпълнение

"Ние от няколко години дебатираме по темата, но с оглед на това, че на първа стъпка трябваше да бъде укрепена финансовата дисциплина на местното и на областното ниво, много трудно можеше да се стигне до стъпката на реална децентрализация. Мисля, че вече сме в хипотезата, в която имаме структурирана много сериозна финансова дисциплина от общините и ще вървим към следващата стъпка, която е надграждаща", допълни Деница Николова.

Благой Станчев от Националното сдружение на общините припомни, че местната власт настоява за рестарт на децентрализацията:

"Защото за съжаление в последните години тази тема изчезна от публичния дебат, изчезна и от политическия дебат. Практически никоя от политическите сили не го поставя като приоритет, а за нас е важно това да се случи. При децентрализираните държави във всяко отношение и във всякакви измерения най-вече по отношение на доверието на гражданите към политическото управление, към властите и към централната. Може да звучи парадоксално, но разширяването на децентрализацията води до по-голямо доверие и към централната власт".   

Повече можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Улоф Гил: Фалшива новина е, че ЕК обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията

"Твърденията, че Европейската комисия обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията на гражданите, са фалшиви и подвеждащи", заяви говорителят на Комисията Улоф Гил.  Той бе помолен да коментира твърденията на евродепутата Рада Лайкова от "Възраждане" и групата "Европа на суверенните нации", че се обсъжда политика, според която от хората..

публикувано на 11.04.25 в 14:04
Д-р Огнян Игнатов

Доктор предлага шофьори-нарушители да дават дежурства в реанимацията!

Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата гимназия в Русе Снежана Тодорова и ученичката й Лора са оцелели в катастрофи. Пред БНР и предаването "Хоризонт за вас" те разказаха какво е да оцелееш след ПТП, как се преживява тази физическа и..

публикувано на 11.04.25 в 13:18

Боклукът на София - реален проблем или политическа смет?

Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров свиква извънредно заседание на градския парламент днес от 11:00 часа заради отпадъците на София. Общинските съветници от ГЕРБ-СДС поискаха оставки - на кмета Васил Терзиев, на заместника му по екология Надежда Бобчева и на директора на завода за боклук Николай Савов. Съветниците..

публикувано на 11.04.25 в 09:00

80 хил. снимани с превишена скорост из София. Без спад на пияните и дрогираните

Близо 80 хиляди шофьори в София са заснети от камерите на "Пътна полиция" да карат с превишена скорост. Това съобщи пред БНР комисар Николай  Крушарски, началник на отдел "Пътна полиция" - СДВР. Въпреки това, от началото на годината се наблюдава тенденция на намаляване на ПТП-тата , ако се направи сравнение със същия период на миналата..

публикувано на 11.04.25 в 08:25
Иван Михайлов

Иван Михайлов: 90-дневното примирие в търговската война е и за преоценка

С това 90-дневно примирие в търговската война се надявам да настъпи някаква преоценка , макар че тези войни са доста ожесточени, но мисля, че тези 90 дни ще видим някакви нови действия и разговори . Това мнение изказа пред БНР Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара (AmCham) в България. По думите му все..

публикувано на 10.04.25 в 17:46

Тежките катастрофи: Проблем е не само инфраструктурата, но и поведението на шофьорите

Днес общественият консултативен съвет по училищни политики към областния управител на Ловеч организира в Ябланица, съвместно с Районното управление на полицията там, първата детска полицейска академия. Сред темите са превенцията и борбата срещу употребата на наркотични вещества и алкохол при младежите, както и тази за пътната безопасност.   "..

публикувано на 10.04.25 в 12:22
Лили Иванова

Да надхитриш времето и да преминеш през него с аплодисменти - Лили Иванова

Тази вечер от 18.30 часа в кино "Одеон" е официалната премиера на книгата и документалния филм "Лили" на журналиста Георги Тошев . Билетите са безплатни.  "Всичко за довечера е готово. Дори ще има втора прожекция поради големия интерес от 20 часа. Тя обаче е с бонус - това ще бъде по-дългата версия на филма. Тя вече е със символични билети",..

публикувано на 10.04.25 в 10:46