„Позицията на българското правителството спрямо Северна Македония не се отличава от позицията, която в латентен вариант се поддържа през последните 30 години и която не е донесла нищо за националния ни интерес“. Това каза пред БНР доц. Огнян Минчев, преподавател по политология в Софийския университет и част от Института за регионални и международни изследвания.
В предаването „Неделя 150“ на програма „Хоризонт“ доц. Минчев изрази съжаление, че страната ни продължава да поддържа гледни точки, които досега не са донесли особени резултати:
„Като тази гледна точка с фиксирането само върху историческата тема. Когато фокусираме двустранните отношения само върху тази тема, създаваме предпоставки за отчуждаване, не за сближаване, и рискуваме по-нататъшно отчуждение“.
По думите на доц. Огнян Минчев страната ни трябва да има подход, който да обезсили позициите на традиционната пропаганда и да се опита да превърне македонците в по-близки за нас хора:
„В наш интерес е регионът да бъде интегриран, да сме в добри отношения с нашите съседи и да бъдем интегрирани в обща икономическа система и в една система за сигурност. Ако направим стъпки в обратната посока, то от това ще се възползват силите, които са заинтересувани от разделението на региона, от поставянето му в нестабилна ситуация и в позиция на сблъсък“.
Доц. Минчев е категоричен, че България няма нужда да прави компромиси, защото въпросът е в това кога кой въпрос можем да поставим.
„Ако антибългарската интерпретация на македонската история, която беше в основата на пропагандата в продължение на десетилетия, бъде изчистена, всичко останало е въпрос на време. Идентичността не е нещо, което се променя с декрет, дори и да можеш да го декретираш“.
ВМРО няма да позволи арогантно отношение от страна на Северна Македония
„Изказванията на висши македонски политици от последните седмици демонстрираха само тупане на топката, докато мине датата за преговори, за да може да започнат преговорите, а след това да дадат друг път на Македония и да мислят по въпросите... Не бихме могли да позволим такова арогантно отношение“. Това поясни Александър Сиди, депутат и член на националното ръководство на ВМРО.
По думите на Сиди северномакедонските политици трябва да си дават сметка, че дори вътрешнополитическото им говорене дава отзвук извън границата и „България няма да позволи с такова лукаво отношение да се третира българската идентичност“.
Във вторник, 8 октомври, на широката публика се очаква да бъде представена българската формулировка на подкрепата, с която министър-председателят Бойко Борисов ще гласува на 17 октомври на заседанието Съвета на ЕС за началото на преговорите за членство със Северна Македония.
„Предполагам, че решението за Северна Македония ще бъде положително по отношение на Македония, но си запазваме правото във всяка една от главите, които се отварят и затварят, да имаме своите критики и да не допуснем затварянето на глава, без да сме защитили българския национален интерес“, подчерта Александър Сиди.
Интервюто с доц. Огнян Минчев и с Александър Сиди можете да чуете в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..