"РоУм" е наименованието на проект, по който работят хървати. Те пренасят своите творчески идеи в квартал Столипиново и Шекер махала в Пловдив.
""RoUm"" е един от проектите на ромската младежка организация на Хърватия. Започнахме го преди три години", разказва Милан Митрович.
Милан Митрович, Синиша Сенат Мусич, Тамара Поховски и Ягода Новак създават този колектив в Славонски брод, близо до границата на Хърватия с Босна и Херцеговина като първото социално Арт предприятие на роми и хървати.
"Ромската общност не е много голяма в Хърватия, около 20 хиляди сме. Тук само в Пловдив са два пъти повече", продължава Милан, който от няколко дни работи с деца от две ромски училища - в Шекер махала и в училище "Найден Геров" в Столипиново.
Какво е закодирано в името на проекта - "РоУм"?
"Това е от "роми" и "художници" (уметник - артист, художник - бел. ред.). Идеята е на двама души от ромската общност и две жени, които сме експерти в човешките права. Идеята беше да включим и художници, които да покажат на ромите как да използват някои техники от изкуството, за да увеличат добавената стойност на произведенията на изкуството към това, което самите те правят най-добре. Те знаят много повече от нас за това как да събират и използват наново вече изхвърлени предмети например", пояснява Ягода Новак.
Как от непотребни вещи се ражда бранд
Използват се непотребните, изхвърлени вещи и така от текстил, метал, дърво и... от разкази се ражда брандът. Вече разпознаваем и сериозно подкрепян от Европейския съюз, от града Риека, който ще е следващата Европейска столица на културата и от големи международни фондации институции, например Гьоте институт.
„Бях обичан в началното училище от учители, от ученици, но в гимназията започнаха трудностите ми. С един от професорите и един от майсторите - те ме гледаха с различно око заради моя различен цвят на кожата и религия. Скъсаха ме, а преди това никога не бях имал двойки. Спрях да ходя в неговите класове. Изпаднах от училището, а пък исках да продължа да уча... всички казваха, че вината е моя, но аз нямах един и същи старт на практика. После платих 2000 евро да завърша, в курсове за строител и заварчик, после отидох в университет – сега съм втора година и уча начална педагогика“, споделя още Милан.
"Госпожа Решеткова съм. Учениците, с които участвам в проекта, са от моя клас, три момчета. С голямо желание и ентусиазъм се включиха. За пръв път участваме в такъв проект. От използвани неща, които вече не са нужни, с помощта на артистите, които дойдоха от Хърватия и Нели се научихме да правим нови неща, да виждаме смисъл в нещо, което обикновено хвърляме", казва учителката по трудово обучение, която от четири години работи в училище "Найден Геров".
И на местно, и на международно ниво проектът РоУм" е значим заради връзките, които създава и заради многообразието, което предоставя, смята Нели Благова от екипа на Пловдив - Европейска столица на културата 2019.
"Много е важно да се знае, че всички участници в проекта, независимо дали са ученици, учители, артистите вътре от двете махали - от "Шекер махала" и от "Столипиново", имат авторското право върху обектите. Те са пълноправни участници, те ги създават и след това могат да разполагат с тях като ги продадат, превърнат ги в нещо друго, оставят ги на училищата, както е последната ни идея, за да може да се знае какво сме свършили досега в тази седмица. Общото решение днес ще се вземе в "Найден Геров" - кои предмети ще отидат в Риека, за да представят работата ни досега", допълва Нели Благова.
"РоУм" - артистичен и предприемачески модел
"Хърватите от Риека решиха, че това ще бъде добър пример както за младежите, така и за артистите, които участват в проекта. Още една идея как да разпространяват способностите си и да стигнат до повече хора. Ето защо избрахме именно в център на града да бъде представена изложбата, а не само в общността да се вдига шум, но и да се разпространи из всички тези малки организации или големи организации, които посещават квартала и се интересуват от алтернативно изкуство и нестандартни практики при създаването на културни продукти", допълни Нели Благова.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..
Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..
Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова. Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..
В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
"Чувствам се, все едно вчера съм била на работа тук. То е като да се върнеш у дома , където и да си ходил по света." Това сподели пред БНР Таня..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател,..