"РоУм" е наименованието на проект, по който работят хървати. Те пренасят своите творчески идеи в квартал Столипиново и Шекер махала в Пловдив.
""RoUm"" е един от проектите на ромската младежка организация на Хърватия. Започнахме го преди три години", разказва Милан Митрович.
Милан Митрович, Синиша Сенат Мусич, Тамара Поховски и Ягода Новак създават този колектив в Славонски брод, близо до границата на Хърватия с Босна и Херцеговина като първото социално Арт предприятие на роми и хървати.
"Ромската общност не е много голяма в Хърватия, около 20 хиляди сме. Тук само в Пловдив са два пъти повече", продължава Милан, който от няколко дни работи с деца от две ромски училища - в Шекер махала и в училище "Найден Геров" в Столипиново.
Какво е закодирано в името на проекта - "РоУм"?
"Това е от "роми" и "художници" (уметник - артист, художник - бел. ред.). Идеята е на двама души от ромската общност и две жени, които сме експерти в човешките права. Идеята беше да включим и художници, които да покажат на ромите как да използват някои техники от изкуството, за да увеличат добавената стойност на произведенията на изкуството към това, което самите те правят най-добре. Те знаят много повече от нас за това как да събират и използват наново вече изхвърлени предмети например", пояснява Ягода Новак.
Как от непотребни вещи се ражда бранд
Използват се непотребните, изхвърлени вещи и така от текстил, метал, дърво и... от разкази се ражда брандът. Вече разпознаваем и сериозно подкрепян от Европейския съюз, от града Риека, който ще е следващата Европейска столица на културата и от големи международни фондации институции, например Гьоте институт.
„Бях обичан в началното училище от учители, от ученици, но в гимназията започнаха трудностите ми. С един от професорите и един от майсторите - те ме гледаха с различно око заради моя различен цвят на кожата и религия. Скъсаха ме, а преди това никога не бях имал двойки. Спрях да ходя в неговите класове. Изпаднах от училището, а пък исках да продължа да уча... всички казваха, че вината е моя, но аз нямах един и същи старт на практика. После платих 2000 евро да завърша, в курсове за строител и заварчик, после отидох в университет – сега съм втора година и уча начална педагогика“, споделя още Милан.
"Госпожа Решеткова съм. Учениците, с които участвам в проекта, са от моя клас, три момчета. С голямо желание и ентусиазъм се включиха. За пръв път участваме в такъв проект. От използвани неща, които вече не са нужни, с помощта на артистите, които дойдоха от Хърватия и Нели се научихме да правим нови неща, да виждаме смисъл в нещо, което обикновено хвърляме", казва учителката по трудово обучение, която от четири години работи в училище "Найден Геров".
И на местно, и на международно ниво проектът РоУм" е значим заради връзките, които създава и заради многообразието, което предоставя, смята Нели Благова от екипа на Пловдив - Европейска столица на културата 2019.
"Много е важно да се знае, че всички участници в проекта, независимо дали са ученици, учители, артистите вътре от двете махали - от "Шекер махала" и от "Столипиново", имат авторското право върху обектите. Те са пълноправни участници, те ги създават и след това могат да разполагат с тях като ги продадат, превърнат ги в нещо друго, оставят ги на училищата, както е последната ни идея, за да може да се знае какво сме свършили досега в тази седмица. Общото решение днес ще се вземе в "Найден Геров" - кои предмети ще отидат в Риека, за да представят работата ни досега", допълва Нели Благова.
"РоУм" - артистичен и предприемачески модел
"Хърватите от Риека решиха, че това ще бъде добър пример както за младежите, така и за артистите, които участват в проекта. Още една идея как да разпространяват способностите си и да стигнат до повече хора. Ето защо избрахме именно в център на града да бъде представена изложбата, а не само в общността да се вдига шум, но и да се разпространи из всички тези малки организации или големи организации, които посещават квартала и се интересуват от алтернативно изкуство и нестандартни практики при създаването на културни продукти", допълни Нели Благова.
Повече можете да чуете в звуковия файл.В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те..