На 17 октомври в кино „Люмиер“ ще се състои Ирландската гала вечер в рамките на кино- литературния фестивал „Синелибри“. За избора на филма „Закуска на Плутон“, който ще представи Ирландия в рамките на това пето издание, пред "Хоризонт" говори посланикът на Ирландия в България - Н. Пр. Майкъл Форбс.
„Закуска на Плутон“ - смятам, че това е много специален филм. Не е нов, но вече е класика. Режисьор е Нийл Джордан, който е един от нашите най- големи режисьори. Филмът е заснет по романа на Пат МакКейб. Интересното е, че това е вторият филм, който Нийл Джордан прави по роман на Пат МакКейб. Първият се казваше „Butcher Boy“- Касапинът, той беше много реалистичен. Докато „Закуска на Плутон“ е по-фантастичен, но въпреки всички и той е свързан с реалността. И макар че филмът е направен преди повече от десет години, той засяга много теми, които и днес се актуални, темата за пола, за политиката, за приемането в обществото. Така че сме много благодарни на „Синелибри“, че приеха да ни представят с този филм в изданието на фестивала тази година.“
Вие самият изкушен ли сте от киното и литературата, имате ли свои фаворити?
„О, това е много труден въпрос за човек на моята възраст, защото изборът, който мога да направя е изключително голям. Но съм много доволен от филма, който сме подбрали- „Закуска на Плутон“, защото литературната му основа- романът на Пат МакКейб е специален в ирландската литература. Режисьорът Нийл Джордан е правил филми и по други автори, например филмът „Интервю с вампир“, също заснет по роман е изключително зрелищен, обаче породи известни противоречия. Но един от ранните му филми, основан на роман е „В компанията на вълци“, който е може би любимият ми филм на Нийл Джордън.Той е заснет по книгата за Червената шапчица.“
Освен с литературата, другата въздействаща връзка на киното е тази с музиката...
„Интересно е, че говорите за музика и кино, защото току- що беше открита нова академия тук в София от Ирландско- Американския университет, чиято цел е създаването на филмова музика.Студентите ще се обучават как се прави музика за филми. За първата година са се записали около 20 студенти от различни страни извън България, за да се обучават в тази академия с прекрасните музикални специалисти и ресурсите, които имате тук в България. А сега да отговоря директно на въпроса ви- наистина музиката е много важна за киното, защото след като сме гледали филма, музиката е тази, която остава в съзнанието ни, защото музиката създава атмосферата и е една от най- важните части във всеки филм. Във филма „Закуска на Плутон“ музиката е много разнообразна, има класически стари песни има и по- модерна музика.“
Да завършим с това кои от най-изявените ирландски поп и рок музиканти присъстват във вашата лична селекция?
„Ако говорим за моите любими групи , разбира се U 2 са лидери, но от по- новото поколение е "Хоузиър", който успява да предаде едновременно типично ирландското, съчетано със световните модерни тенденции. Но, разбира се, има много ирландска музика, която се е наложила в цял свят и това е прекрасната музика на Ения, както и на „Кренбърийс“, чиято солистка Долорес О’ Риърдън, за съжаление, си отиде от този свят.“
Интервюто можете да прослушате и в приложения аудио файл.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...