Системата за обезщетяване на хора в случай на лекарска грешка е направена така, че тя не стимулира здравната система да се освобождава от такива специалисти, които допускат системно подобни грешки. Това е един от изводите в излизащия днес нов брой на „Юридически барометър“, който поставя темата за лекарските грешки.
Пред БНР юристът и университетски преподавател проф. Даниел Вълчев посочи още акценти в изследването:
„Тези дела са дълги, трудни, понякога хората не знаят към кого да насочат своята претенция – дали към съответното медицинско лице, дали към самото лечебно заведение или към застраховател. Вторият голям проблем е, че обикновено това са дела, при които доказването на определени факти е много трудно – многобройни експертизи, не винаги е лесно да се прецени дали едно лекарство е щяло да въздейства по определен начин или не. Третият много голям въпрос е, че в съдилищата има доста разнообразна практика по отношение както на квалификацията на тези деяния, така и по отношение на размера на присъжданите възнаграждения. Основният въпрос, извън конкретната човешка грешка, е дали системата е така направена, че тя да осветлява подобни случаи и да има натиск да се освобождава от подобни хора. Нашият извод е, че системата не е направена по този начин. Делата са трудни и самите лечебни заведения нямат интерес да разкриват подобни случаи“.
В предаването "Преди всички" на "Хоризонт" Даниел Вълчев подчерта, че има много случаи, в които лечебното заведение е осъдено да плати парично обезщетени по такъв казус. Той съобщи за един такъв случай, при който половингодишната издръжка на една болница е присъдена като обезщетение:
„Болницата как ще има интерес да го признае… тя е на път да фалира“.
По думите му в много държави системата е направена обратното: „Съответен държавен фонд поема веднага към гражданина обезщетението, без дълги съдебни процедури, а по чисто административен ред се констатира, че има такова деяние. А фондът търси отговорност от самото лечебно заведение“.
Вълчев коментира и казусът "Полфрийман" и обществената реакция по него: „Българското общество направи голяма грешка, че през последните десетина години направихме споровете относно развитието на съдебната система тежки политически и партийни спорове. От това много трудно ще излезем. Съдебната система не трябва да се политизира, партизира и т.н. докато не започнем сериозно да водим малко по-стерилен дебат за развитието на съдебната ни система, според мен такива случаи ще бъдат чести“.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.
След Консултативния съвет за национална сигурност при президента Румен Радев днес формациите от управляващото мнозинство ще се съберат отново на Съвет за съвместно управление. В него участват представители на партиите от парламентарното мнозинство, подкрепящи правителството. Днес те ще обсъдят бюджета и управленската програма на кабинета...
Не очаквам особени резултати. Тези политики са доста сложни, скъпи и дългосрочни . Това каза пред БНР Филип Гунев, бивш заместник-министър на вътрешните работи, преди Консултативния съвет по национална сигурност при президента, посветен на употребата на наркотични вещества сред подрастващите. КСНС заседава за рисковете от употреба на..
Днес се навършват 152 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски. На 18 февруари 1873 г. Левски е обесен в покрайнините на София от турските власти. Годишнината ще бъде отбелязана на 18 и 19 февруари с военни и общоградски ритуали с участието на представителни военни подразделения от Сухопътните войски, Военновъздушните сили,..
Консултативният съвет за национална сигурност ще заседава днес заради рисковете и заплахите, произтичащи от разпространението на наркотици и опиати сред подрастващите и от злоупотребата с тях. Заседанието беше свикано от президента Румен Радев, месец след смъртта на 14-годишно момче, което падна от високо след употреба на вейп с наркотично..
157 снегорина почистват снега в София. Извършени са обработки на пътната мрежа с избутване на снежна маса и разпръсване на смеси против заледяване в районите "Витоша", "Слатина", "Панчарево", "Илинден", "Овча купел" и "Слатина". Разпръскване на смеси против заледяване на обществено значими и вътрешно-квартални улици са извършени и в..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10 февруари . По информация на техните близки, майката и детето са тръгнали с теснолинейката към Велинград , но жената не е взела мобилния си телефон . Съпругът на изчезналата Хава, който бил по..
Ученици от Средното училище „Емилиян Станев“ във Велико Търново представиха блестящи идеи как да изглеждат българските евробанкноти. Графичните дизайнери от 11-и клас не обсъждат идеята за или против еврото да смени българския лев, те защитават тезите си защо една или друга историческа личност заслужава да бъде на банкнотите и как се..
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът..