Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръмп: Конфликтът в Сирия е между Анкара и Дамаск и те трябва да си го решат

| обновено на 16.10.19 в 22:04
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Конфликтът в Сирия е между Анкара и Дамаск и те трябва да си го решат. Това заяви президентът на Съединените щати Доналд Тръмп седмица след като разпореди изтеглянето на американските войски от Североизточна Сирия.

Доналд Тръмп предупреди турския си колега Реджеп Ердоган, че на утрешната си среща в Анкара с вицепрезидента Майк Пенс ще трябва да склони на примирие в Сирия:

"Мисля, че срещата им ще е успешна. Ако не, санкциите и митата, които налагаме и ще наложим на Турция, ще бъдат унищожителни за турската икономика".

Преди дни Съединените щати удвоиха митата върху турската стомана и наложиха финансови ограничения върху три турски министерства.

Американският Конгрес ще разгледа законопроект за допълнителни санкции срещу Анкара, съобщи преди малко лидерът на републиканците Мич Макконъл.

Седмица след началото на турската офанзива в тази част на страната Съветът за сигурност на ООН постигна обща позиция за събитията.

15-те страни-членки на Съвета изразиха загриженост от хуманитарната ситуация и от опасността от джихадистката групировка "Ислямска държава". В декларацията обаче бойните действия от турска страна не бяха споменати. Турция бе спомената в отделно изявление на американския посланик Кели Крафт - тя призова Турция да обяви незабавно примирие.

Говорител на турското правителство отнвово отхвърли призива за примирие и предупреди, че Турция подготвя контрасанкции срещу Съединените щати.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Зеленски обвини Русия в "политическа игра"

Украинският президент Володимир Зеленски обвини Русия в "политическа игра" и осуетяване на бързата размяна на затворници, каквато беше договорена на мирните преговори в Истанбул.  Във вечерното си обърщение украинският президент твърди, че координира усилията на отговорните министерства:  "За съжаление от руска страна не са предоставени пълните списъци..

публикувано на 08.06.25 в 21:54
Теменужка Петкова

Теменужка Петкова: България ще има възможност да подобри кредитния си рейтинг

Още с присъединяването към еврозоната страната ни ще има възможност да подобри кредитния си рейтинг с две степени. Това заяви министърката  на финансите Теменужка Петкова в интервю за bTV. Според Петкова членството в еврозоната ще доведе до икономическа и финансова стабилност, повече инвестиции, икономически растеж и повишаване на доходите. Тя..

публикувано на 08.06.25 в 21:13
Роберт Фицо

Словакия няма да одобри спиране на вноса на ядрено гориво от Русия

Словакия няма да одобри спиране на вноса на ядрено гориво от Русия, нито други санкции на Европейския съюз, които биха навредили на интересите ѝ, каза  словашкият премиер Роберт Фицо, цитиран от "Ройтерс". Преди дни парламентът в Братислава прие резолюция против нови икономически и търговски ограничения по отношение на Руската федерация Фицо спря..

публикувано на 08.06.25 в 20:18
Президентът Румен Радев.

Президентът: Управляващите да следят внимателно лобирането на РСМ в европейските столици

Президентът Румен Радев подкани управляващите да следят с повишено внимание непрекъснатото, по думите му, лобиране на Република Северна Македония в европейските столици за интеграция в Европейския съюз и да отстояват българския национален интерес. Коментарът на Радев бе във връзка с отлагането на гласуването на доклада на комисията по външни работи..

публикувано на 08.06.25 в 18:49

Обединеното кралство: 53 млн. паунда са изплатени на мигранти за 4 години, за да напуснат страната

Обединеното кралство е платило на мигранти впечатляващите 53 милиона паунда, за да напуснат страната през последните четири години, разкрива вестник "Индипендънт он сънди".  Съгласно схема за доброволно връщане, управлявана от правителството, мигрантите могат да получат до 3000 паунда като стимул за завръщане в родината си, като част от така наречените..

публикувано на 08.06.25 в 18:39
Алберто Нунес Фейхоo - лидер на Народната партия, обвини Санчес в мафиотски стил на управление

Протести срещу правителството на Педро Санчес в Испания

Десетки хиляди се отзоваха на призива на опозицията в Испания за протест срещу правителството на Педро Санчес. Демонстрацията в Мадрид бе свикана от опозиционната Народна партия след появата на аудиозаписи, уличаващи Лейре Диес от управляващата Социалистическа партия в клеветническа кампания срещу полицаи, разследващи за подкуп съпругата и брата на..

публикувано на 08.06.25 в 18:34
Президентът Румен Радев на пристигане в Казахстан

Радев: Стана практика да се заобикалят Конституцията и правомощията на президента

Президентът Румен Радев каза, че е издал указ за освобождаването на бившия вече председател на ДАНС Пламен Тончев, който оглави Комисията по досиетата, защото Тончев е подал писмено заявление за напускане на поста.  Президентът е издал указ за освобождаването на председателя на ДАНС Държавният глава попита: "Защо и как се стигна до това писмено..

публикувано на 08.06.25 в 18:11