Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мирослав Попов: Дебатът в България е доста по-замърсен, отколкото в Унгария

Мирослав Попов
Снимка: Ани Петрова

В Будапеща предстои голяма въртележка след изборите. От този тип въртележки, които се случват в лош ден в морето - не е ясно кого къде ще отнесат вълните и кой ще глътне вода.

Това мнение изрази пред БНР анализаторът Мирослав Попов. Според него Виктор Орбан е имал „нужда от леко отрезвяване“ заради авторитарния си стил на управление. Големият въпрос в Унгария е вярно ли е твърдението, че премиерът управлява страната си прекалено много в свои личен, семеен и групов интерес, допълни той:

„Орбан се оказа, от една страна, доста успешен политик, а от друга страна – човек, който е съумял да настрои срещу себе си много разнообразни слоеве и среди. Въпросът е тяхното сегашно обединение колко ще бъде продължително“, коментира той в предаването „12+3“ по „Хоризонт“:

„Обаче и кои са факторите, които са намесиха в подкрепа на единия опозиционнен кандидат за кмет на Будапеща? Той получи подкрепа от много пъстри политически сили! В Централна Европа рядко се е случвало толкова пъстро обединение. Очевидно екологичната проблематика е един добър пакетаж на набор от различни идеи. Това се случи, според мен, в Унгария. Кметът е най-вече зелен, но и много други неща...".

Наблюдава се стремеж европейците да търсят опорни точки в националната държава, защото „в нашия глобализиращ се свят хората търсят да стъпят на нещо стабилно“, убеден е Попов, според когото това ще бъде важен ориентир в близките години:

„Днес се води битка между опитите да се възстанови вестфалския модел на държавност и някакви други, неясно изговорени, повече или по-малко ултраглобалистки разбирания за държавността. От тази гледна точка в Унгария изгуби Орбан, който се самоопределяше именно като представител на националната държавност. Изгуби не много тежко и компенсира отстъпленията си със стремежа да защити много по-очетливо, много по-категорично своите социални ангажименти. Факт е, че съвременна Унгария се опитва да бъде доста социална държава...“.

Според Попов е трудно изборните обединения и резултати от Будапеща и Истанбул да се повторят в България, тъй като „българската партийно-политическа система бе подложена на невероятни изтезания, политически“:

„Не изключвам възможността по подобен начин да се развият нещата в България, но ще бъде по-трудно, отколкото да речем в една Унгария, защото дебатът в България е доста по-замърсен“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изтребител

Турция се приближава до закупуване на 40 изтребителя "Юрофайтър"

Турция и Великобритания са подписали меморандум за разбирателство, който позволява на Анкара да бъде потребител на изтребители "Юрофайтър", отбелязвайки значителен прогрес в преговорите за закупуването на изтребителите, които текат от месеци, предаде Ройтерс. Турция иска да закупи 40 изтребителя "Юрофайтър" на обща стойност около 5,6 млрд...

публикувано на 23.07.25 в 13:06
Мирослав Боршош

ЕС облекчи правилата за издаване на шенгенски визи за турски граждани

Облекчава се режимът на издаване на туристически визи за турски граждани у нас. Министърът на туризма Мирослав Боршош уточни, че новият регламент е в сила от средата на юли. От средата на юли Европейският съюз облекчи правилата за издаване на шенгенски визи за турски граждани. Очаква се това да улесни пътуванията и да подпомогне туристическия,..

публикувано на 23.07.25 в 13:05

Четири са номинациите за Антикорупционната комисия. Кои са те?

Четири са номинациите за тричленната Антикорупционна комисия. Сред тях не е тази на настоящия ѝ временно изпълняващ функциите председател Антон Славчев. Две от номинациите са общи - на ГЕРБ, ИТН и БСП - на досегашния член на Комисията Стоян Петков и на адвокат Мария Даскалова.  Своя отделна кандидатура е издигнал Драгомир Стойнев от БСП -..

публикувано на 23.07.25 в 12:58

НС прие промени в бюджета, свързани с Инвестиционната програма за общински проекти

Народното събрание окончателно одобри измененията в държавния бюджет, свързани с разширената Инвестиционна програма за общински проекти. Общата максимална стойност на разходите за тази година е над 1,6 милиарда лева, а подадените проекти са за над 3 милиарда лева. Опозицията изрази опасения, че ще се стигне до плащане приоритетно на общини,..

публикувано на 23.07.25 в 12:33
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: "Величие" ще подкрепи вота на недоверие

Ивелин Михайлов от "Величие" беше категоричен: неговата формация ще подкрепи вота на недоверие, тъй като са влезли в Народното събрание, за да свалят правителството. Борисов: ПП-ДБ, "Възраждане", "Величие" са едно и също БСП-ОЛ: Нека българите знаят, че имат държава зад гърба си при преминаването към евро Той обаче обвини..

публикувано на 23.07.25 в 12:32

Ще се стигне ли до мащабен ефективен протест в сектора на здравеопазването?

"Голяма част от здравеопазването може да стачкува. Смятаме да направим ефективна стачка там, където може". Това заяви пред БНР д-р Иван Кокалов, КНСБ , Надзорен съвет на НЗОК. "Да излезем на улицата и да заявим, че не може повече така да се отнасят към здравеопазването, към доходите, към условията на труд, включително и към начина, по който се..

публикувано на 23.07.25 в 12:30

КНСБ: 2748 лв. са необходими за месечна издръжка на тричленно семейство

2748 лв. са необходими за месечна издръжка на тричленно семейство. Необходимият за издръжка доход нараства с 0,4% на тримесечна база и с 5.1% на годишна база, сочат данните от проучването на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ.  От 1526 лв. нетен месечен доход пък се нуждае един работещ човек, живеещ сам. В сравнение със..

публикувано на 23.07.25 в 12:17