Това мнение изрази пред БНР анализаторът Мирослав Попов. Според него Виктор Орбан е имал „нужда от леко отрезвяване“ заради авторитарния си стил на управление. Големият въпрос в Унгария е вярно ли е твърдението, че премиерът управлява страната си прекалено много в свои личен, семеен и групов интерес, допълни той:
„Орбан се оказа, от една страна, доста успешен политик, а от друга страна – човек, който е съумял да настрои срещу себе си много разнообразни слоеве и среди. Въпросът е тяхното сегашно обединение колко ще бъде продължително“, коментира той в предаването „12+3“ по „Хоризонт“:
„Обаче и кои са факторите, които са намесиха в подкрепа на единия опозиционнен кандидат за кмет на Будапеща? Той получи подкрепа от много пъстри политически сили! В Централна Европа рядко се е случвало толкова пъстро обединение. Очевидно екологичната проблематика е един добър пакетаж на набор от различни идеи. Това се случи, според мен, в Унгария. Кметът е най-вече зелен, но и много други неща...".
Наблюдава се стремеж европейците да търсят опорни точки в националната държава, защото „в нашия глобализиращ се свят хората търсят да стъпят на нещо стабилно“, убеден е Попов, според когото това ще бъде важен ориентир в близките години:
„Днес се води битка между опитите да се възстанови вестфалския модел на държавност и някакви други, неясно изговорени, повече или по-малко ултраглобалистки разбирания за държавността. От тази гледна точка в Унгария изгуби Орбан, който се самоопределяше именно като представител на националната държавност. Изгуби не много тежко и компенсира отстъпленията си със стремежа да защити много по-очетливо, много по-категорично своите социални ангажименти. Факт е, че съвременна Унгария се опитва да бъде доста социална държава...“.
Според Попов е трудно изборните обединения и резултати от Будапеща и Истанбул да се повторят в България, тъй като „българската партийно-политическа система бе подложена на невероятни изтезания, политически“:
„Не изключвам възможността по подобен начин да се развият нещата в България, но ще бъде по-трудно, отколкото да речем в една Унгария, защото дебатът в България е доста по-замърсен“
Турция и Великобритания са подписали меморандум за разбирателство, който позволява на Анкара да бъде потребител на изтребители "Юрофайтър", отбелязвайки значителен прогрес в преговорите за закупуването на изтребителите, които текат от месеци, предаде Ройтерс. Турция иска да закупи 40 изтребителя "Юрофайтър" на обща стойност около 5,6 млрд...
Облекчава се режимът на издаване на туристически визи за турски граждани у нас. Министърът на туризма Мирослав Боршош уточни, че новият регламент е в сила от средата на юли. От средата на юли Европейският съюз облекчи правилата за издаване на шенгенски визи за турски граждани. Очаква се това да улесни пътуванията и да подпомогне туристическия,..
Четири са номинациите за тричленната Антикорупционна комисия. Сред тях не е тази на настоящия ѝ временно изпълняващ функциите председател Антон Славчев. Две от номинациите са общи - на ГЕРБ, ИТН и БСП - на досегашния член на Комисията Стоян Петков и на адвокат Мария Даскалова. Своя отделна кандидатура е издигнал Драгомир Стойнев от БСП -..
Народното събрание окончателно одобри измененията в държавния бюджет, свързани с разширената Инвестиционна програма за общински проекти. Общата максимална стойност на разходите за тази година е над 1,6 милиарда лева, а подадените проекти са за над 3 милиарда лева. Опозицията изрази опасения, че ще се стигне до плащане приоритетно на общини,..
Ивелин Михайлов от "Величие" беше категоричен: неговата формация ще подкрепи вота на недоверие, тъй като са влезли в Народното събрание, за да свалят правителството. Борисов: ПП-ДБ, "Възраждане", "Величие" са едно и също БСП-ОЛ: Нека българите знаят, че имат държава зад гърба си при преминаването към евро Той обаче обвини..
"Голяма част от здравеопазването може да стачкува. Смятаме да направим ефективна стачка там, където може". Това заяви пред БНР д-р Иван Кокалов, КНСБ , Надзорен съвет на НЗОК. "Да излезем на улицата и да заявим, че не може повече така да се отнасят към здравеопазването, към доходите, към условията на труд, включително и към начина, по който се..
2748 лв. са необходими за месечна издръжка на тричленно семейство. Необходимият за издръжка доход нараства с 0,4% на тримесечна база и с 5.1% на годишна база, сочат данните от проучването на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ. От 1526 лв. нетен месечен доход пък се нуждае един работещ човек, живеещ сам. В сравнение със..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и..