Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Табаков: Литературата е като кюфтето – всеки го харесва различно

Животът е точно толкова вечен, колкото е смъртта, казва писателят

4
Николай Табаков
Снимка: Личен архив

„Това невероятно човешко качество, наречено въображение, което се опитваме да потиснем (още от началното образование вървят тези неща), въображението е това, което ще открие нова теория на относителността, ще прати нашите дечурлига в небесата, ще седнат от дясната страна на Бога или няма да седнат – с какво друго могат да тръгнат нагоре?“ Това сподели в предаването "Графити по въздуха" писателят Николай Табаков. Довечера той ще представи в Русе новата си книга - „Нула време“, която е с илюстрации на Греди Асса.

"Не" на зависимостите тук и сега

"Човекът казва така: „Това е моят автобус, моят часовник, моят мобифон, моят компютър. Без да си дава сметка, че всъщност той е техен. Че всъщност дотам сме го докарали в бързината си, в повтаряемостта на ежедневието, че тази зависимост, която не е никак страшна, става по-дълбока“, отбеляза Николай Табаков. Творецът обаче вижда спасение в това, че „човекът е единственото живо същество на тази планета, което умее да каже „Не“.

„Той може да каже „Не“ на ситуациите и да премине от бита в битието. Естествено, ако умее. Ако не умее, той се премества в друг тип ситуация, която пак започва да го притиска.“

Днешният човек трябва да осъзнае, че е в центъра на всичко, а всички „умни неща“, които го заобикалят, са просто сменени оръдия на труда. Самият човек не се е променил чак толкова от древността до днес и религиите добре знаят това, затова и са толкова трайни, смята авторът.

Текстът в основата на нещата

Литературата е майка и баща на всички изкуства. Дори чалгата не може без литература, защото й трябва текст, казва още Николай Табаков и дава пример с филмирането на „Война и мир“, което било амбициозен и мащабен проект, но не се харесал на зрителите, защото преди това 200 милиона души, изчели романа на Толстой, вече се били превърнали в негови съавтори и имали своя версия на образите и събитията.

Когато като автор тръгваш към своя читател, слушател, зрител от сърце, когато тръгваш направо, директно, отсреща това се усеща, убеден е Николай Табаков, който вижда в съвременната българска проза стремежа да се харесаш на всяка цена.

За кюфтетата и тиражите

„Ами тя, литературата е като кюфтето. Едни харесват пържени, едни – печени. Едни с повече лук, едни – с повече мерудия. Не можеш да угодиш на всички читатели. Не е и нужно. Излишно дрънкане на оръжия слушаме насам-натам и мераци за големи тиражи.“

Николай Табаков е роден в граничното родопско село Мандрица. От известно време живее в селото на Николай Хайтов - Яворово. Нарича София „делова“, място, добро за живеене, когато работиш конкретика. „Имам някаква свобода да избера къде да живея. Ако София е делова, Яворово е романтично. Там е друго, човек се докосва до природата, до приятелите си, до животните...“

Сред кокошки, няколко кучета, сред гълъби и пуйки писателят е открил онова, което му е липсвало в детството. „Това е забавление. Това е чудо на чудесата – да си насадиш един домат и да го видиш как расте, да си го откъснеш за салата на ракията – кой ти го дава това? Фантастична история!“

В Яворово приличат на Хайтов

Николай Табаков вярва, че тръгвайки от един прототип, творецът иска „да направи нещо друго“. А в Яворово хората приличат на покойния писател – „те са чешити, дръпнати, всеки има мнение, всеки си го защитава, не се дават на никой, опасни са“, разказва с усмивка Табаков.

Хората без чувство за хумор трудно живеят и не са особено щастливи хора, твърди той. „Човек ако се шегува с тоя живот по-лесно го преодолява, защото той не ни е даден за радост, даден ни е за изпитание.“

Как минаваме през вечността на живота

Животът не минава за нула време, убеден е писателят.

„Ние интуитивно знаем, че към вечността се върви през смъртта. Добре, кое е точната противоположност на смъртта? Естествено животът. Ако застане човек на брега и се заслуша, чува този шум от постоянното движение на вълните, ЕКГ-то на природата, няма край. Всяка пролет се връщат щъркелите. Всяка пролет се раззеленяват дърветата. Животът е точно толкова вечен, колкото е смъртта. Номерът е къде съм аз. Дали искам да вървя към вечността с примирението на правилата, спуснати ми някак си тленно, отгоре, или искам да вървя през вечността на живота? Тоест, да направя вътре в живота си нещо толкова смислено, че това да ми даде път към вечността от тук…“ 

На 1 ноември, за Деня на будителите ще бъде представянето на книгата "Нула време" във Варна, а на 8 ноември авторът ще гостува във Велико Търново. Ще последват Ямбол и Свищов.

Цялото интервю от предаването "Графити по въздуха" слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11

Да кукуригаш, но да не съмне. Борю Зевзека, петелът на българския хумор

33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..

публикувано на 24.10.24 в 17:03
Антон Порязов

Антон Порязов: За пътя до Холивуд и за скитащата актьорска душа

Той се е снимал в не една или две световни, а и български продукции .  Антон Порязов е част не само от сериали като "Откраднат живот" и "Столичани в повече“, но играе рамо до рамо със световни звезди във филми като "300: Възходът на една империя" и "Непобедимите 3" : " Пътят ми до Холивуд започна от 2012 година , когато реших да последвам детската..

публикувано на 21.10.24 в 21:10

Между Испания и България Ралица Тодорова издава детски книжки

Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..

публикувано на 20.10.24 в 06:53

Отар Бердзенишвили, посланик на Грузия в България, за епическата поема "Витязът в тигрова кожа"

В София се състоя специално събитие по повод публикуването на българския превод на епическата поема "Витязът в тигрова кожа" от Шота Руставели – шедьовър, смятан за "короната на грузинската литература". Това изключително произведение е част от културното наследство на ЮНЕСКО и е важен символ за грузинската идентичност . На събитието присъства..

публикувано на 17.10.24 в 15:00

За окривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" - д-р Стамен Григоров

Местни фермери и производители на мляко и млечни продукти от Трънско представиха продукцията си по време на втория за тази година Празник на киселото мляко, който се проведе на 13 октомври.  Проявата беше в с. Студен извор – родното място на откривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" д-р Стамен Григоров.  По време на празника..

публикувано на 16.10.24 в 12:00