Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оригинален прочит на библейски сцени се превръща в изкуство

Юлия Станкова: Аз съм богослов със сръчна ръка, не иконописец

В нашите храмове имаме нужда от образ, не можем да се молим абстрактно

Снимка: Еленица Маринова

Библейски сцени с оригинален авторски стил и прочит – това прави дипломираният богослов Юлия Станкова.
     

Тя определя себе си като богослов със сръчна ръка, а не иконописец, а картините си като откровение. От малка знае, че е родена, за да бъде художник, но животът ѝ потегля в друга посока. Следвайки професията на своя баща, става инженер. Преди 25 години решава, че трябва да развива таланта си и постъпва на работа в реставраторско ателие, където овладява иконописната техника. Влечението ѝ към християнството постепенно нараства. Водена от интереса си към библейските събития, Станкова се записва в богословския факултет.

„Исках да разбера какво се крие зад тези толкова одухотворени образи. Започнах да чета Библията, да се интересувам все повече и повече. Интуицията ми подсказваше, че в полето на религиозната живопис човек трябва да бъде колкото интуитивен, толкова и да познава много добре библейския текст.“

„Постепенно аз разбрах, че когато рисувам изцеленията, които е извършил Христос чудодейно, всъщност и аз самата съм изцелявания от него човек. И това изключително много ми помогна. Докато се занимавах със създаването на картини по текстовете на Новия завет, сама себе си се разпознах като християнка и разбрах коя съм всъщност.“

Художничката си поставя амбициозната задача да намери и извади на показ символното значение, скрито в библейския разказ. Прави го и с картината, вдъхновена от Тайната вечеря.

„Там вложих нещо, което не е описано в текста, за което аз много дълго време размишлявам – какво може да накара един ученик да предаде своя учител? Възможно е Юда да е искал да бъде любимият ученик на Христос… Много е възможно неговата душа да е била отровена от ревността.“

И докато в страни като Гърция, Сърбия, Румъния и Русия се правят експерименти и съвременни композиции в тази област, то у нас Юлия Станкова е единственият художник, който се занимава със съвременна иконопис.

За абстрактното изкуство в храмовото пространство у нас художничката казва, че ние имаме нужда от образ и не можем да се помолим на една безформена светлина.

„И докато в западноевропейската живопис, с настъпването на следващите етапи в модерното изкуство все повече изчезва човешкото лице, то става една бяло петно едва ли не, обратното – тук продължаваме да търсим лицето.“

В момента Юлия Станкова подготвя цикъл от картини, посветен на образа на жената в Новия завет. 

Творбите ѝ предизвикват голям интерес в чужбина. В Холандия например Станкова вече има 10 проведени изложби. Композициите ѝ са приети с голям възторг и в Северна Македония.

Творческата й биография включва повече от 40 самостоятелни експозиции. Последната ѝ изложба със заглавие „Не бой се, само вярвай!“ може да бъде разгледана в музея „Борис Христов“ в София. Експозицията ще остане там до 15-и ноември.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

Снимки: Еленица Маринова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51