Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Жан-Габриел Ганасиа: Информационното общество не е светът на Оруел

Проф. Жан-Габриел Ганасиа
Снимка: Добромир Видев

Какви са социалните перспективи и последици, свързани с изкуствения интелект? Тези предизвикателства стоят пред много учени и философи. Лекция по темата изнесе в София Жан-Габриел Ганасиа, френски информатик и философ, професор в Сорбоната.
    

Финанси, реклама, автомобилостроене. Не само това са някои от областите, които се променят през годините от въвеждането на изкуствен интелект насам. Примерите френският професор Жан-Габриел Ганасиа открива навсякъде.

Всъщност всички ние ги виждаме. В интернет роботи изследват навиците ни, за да ни профилират и да получим точната реклама, банкерите го използват, за да да определят с голяма точност дали сме рискови клиенти, а на ръката си носим компютър, който събира данни за здравето ни.

Как се променят базови понятия в информационното общество

Но именно социалните взаимоотношения, онези невидими човешки елементи, които изграждат обществото, също са подвластни на влиянието на изкуствения интелект, казва френският професор от Сорбоната. 

„Ще ви дам някои примера. Знаете какво е приятелство, нали? То съществува и обединява хората от много дълги години. Считате ли, че приятелството в социалните мрежи е същото като приятелството, така както го виждаше Аристотел? Може би има някакви прилики. Но нещата са много различни. Доверието? Ето, преди време, за да напишеш завещание, е трябвало да има доверено лице, което да присъства и да го засвидетелства. След това казаха: „Не! Трябва да е написаното собственоръчно“. Днес трябва да бъде собственоръчно написано. Но с цифровизацията и въвеждането на блокчейн технологията, с въвеждането на вериги алгоритми и криптография - дали ще бъде същото? Дали това няма да промени степента на доверие?“, пита Жан-Габриел Ганасиа.

Машините ни оценяват

Френският преподавател дава пример с въпроса за репутацията.

„За разлика от хората, машините разполагат с алгоритми, които позволяват на базата на информация да ви поставят оценка. Ако хвърлите една кърпичка на земята, ще ви сложат една черна точка. Ако пресечете на червено, дори и да няма автомобили, пак ще ви дадат черна точка. И ако искате да отидете в университета, ще получите машинно по-малко положителни точки. Това е репутацията на новия свят.“

Благодарение на изкуствения интелект компютрите ще ни познават много по-добре, отколкото самите ние, прогнозира професор Жан-Габриел ГанасиА. И дава пример с анализи на болести. Изкуственият интелект се оказал по–добър в „предсказването“ на рака от лекарите например. И затовакато изследовател проф. Ганасиа цитира примери за опити, чрез които човекът да навакса осъзнатото си изоставане от изкуственият интелект. 

Вариант 1 – изравняваме се по ум с машините

„Малко като научната фантастика е т.нар. технологична сингулярност. Моментът, в който машината ще стане по–умна от хората. Тогава имаме два пътя - ние да станем толкова умни, колкото машините. Американска фирма вече разработва мозъчни импланти, с които едва ли не да ви добави памет. За вас все още не, но децата ви вероятно няма да имат нужда да учат падежите в латинския. Те просто ще бъдат заложени в главата. Но ако можем да „заредим“ падежите на латинския, твърде вероятно е да можем да „зареждаме“ и други неща. Ще се роди т.нар. симбиотичен човек.“

Вариант 2 – машините са по-умни от нас

„Другият вариант е да качите цялото си съзнание на машина. Руски милиардер е планирал да се произвеждат роботи и след това едва ли не вашето съзнание да се прехвърля в роботите. От аватара в мрежата. Изчисления показват, че това ще бъде възможно през 2040-та, 2050-та година. Това е само след 25-30 години!?!! Има хора, които смятат, че това дори ще е нова религия. Не, това няма да е религията на бъдещето. Дали това е реалистично? Като учен ми беше интересно да разгледам и изуча аргументите на тези „проповедници на бъдещето“.

Вторият път за развитие в т.нар. технологична сингулярност е машините да са по – умни от нас, но да бъдат надзиравани от хората, подчертава проф. Ганасиа. Според него всичко това цели дигиталните структури да заменят социалните в една държава.

Програма за изместване на държавите?

„Моята теория за всичко това е, че в действителност всичките тези големи и участници на интернет пазара имат амбиция, която е не само икономическа. Знаете, че те имат капитали, играят на борсите. Те имат и една политическа програма, която преследват, а именно - да „изместят“ държавите, когато става въпрос за техния суверенитет, за справедливостта, за правосъдието. В областта на правосъдието например има хора, които искат да използват машини, за да правят т.нар. предикативно или предсказващо правосъдие. Фейсбук иска да създаде нова парична единица. Тези неща бяха част от суверенитета на една държава.“

Професор Жан-Габриел Ганасиа е убеден, че навлизането на изкуствения интелект, който ще обработва информацията, постъпваща от всички канали за комуникация, ни поставя в условията на т.нар. задълбочено наблюдение. Всеки наблюдава, да снима всекиго. Изчезват посредниците, институциите, авторитетната власт.

„В информационните общества всички гледат всички. Това не е светът на Оруел. Няма го надзирателят, който наблюдава. Всеки, който гледа, е равнопоставен с останалите. Дори и за политиците това не е добре дошло, защото могат да бъдат изобличени в неприятни ситуации“, коментира Ганасиа.

Цялото интервю на Добромир Видев чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46

Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“

Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението..

публикувано на 16.07.25 в 12:41
Владимир Тодоров

Владимир Тодоров: Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции

" Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции  - предвижда много висока имуществена  глоба от 1000 лева , отнемане на книжката за три месеца, отнемане на контролни точки". Това каза пред БНР Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи: "Това превъзбудено обяснение, че започват да получават глоби, не е така, защото..

публикувано на 16.07.25 в 11:57
Христо Панчугов

Христо Панчугов: Опозицията няма подходящи инструменти адекватно да обоснове вот на недоверие

"Разговорът за инфлацията не трябва да остане на нивото на "Възраждане" и разговорът за приемането ни в еврозоната не трябва да се изчерпва с това, че ние сме получили дата, на която да се присъединим към еврозоната , тоест въпросите за икономическата ни политика, за това как ще се ползва държавния бюджет за правене на политики, за инвестиции и..

публикувано на 16.07.25 в 10:17
Сградата на Община Пазарджик

Паметна плоча на Съветската армия провокира напрежение в Пазарджик

Паметна плоча на Съветската армия , монтирана върху фасадата на фитнес клуб в Пазарджик , провокира напрежение в общината . След проверка кметът Петър Кулински издаде заповед за премахването ѝ, тъй като е поставена без необходимото разрешение. От партия "Русофили за възраждане на отечеството“ оспориха това. Казусът ще се решава в съда . До..

публикувано на 15.07.25 в 16:51
Спас Спасов, кореспондент на

Спас Спасов: Протестът във Варна е на хора, които не искат вотът им да бъде подменен

"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" от Варна: "Само че аз отдавна твърдя, че тези протести бяха абсолютно оркестрирани, за да може ГЕРБ, след като овладя Общинския съвет година по-рано, да овладее и..

публикувано на 15.07.25 в 15:42