Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празникът "Мара Врачанка" развълнува любителите на старите шлагери

4
Снимка: Ива Антонова
Над 250 изпълнители от десетки населени места от страната, 80 песни, няколкостотин души зрители – това е част от статистическата информация за 20-то издание на празника на старата градска песен „Мара Врачанка“. Той се проведе преди дни във Враца и за пореден път развълнува любителите на старите шлагери. Зад сцената на фестивала беше нашата кореспондентка Ива Антонова. Там тя се срещна с изпълнители, двама от членовете на журито – диригентите Димитър Панов и Томислав Аспарухов и народния певец Юри Крумов, за да ни разкаже с документален звук една история за любов, музика и още нещо...
Мара Врачанка ломчанин любеше…

Люби го Мара, лъже го Мара,
ала брат й не дава ломчанин да земе…

Така започва един от многобройните варианти на популярната в цяла Северозападна България песен. Във Враца не поставят под съмнение истината в историята, станала повод за песента. Те разказват, че всичко се е случило около 1910 година. Къщата на Мара се намирала на мястото, където е сега Градската концертна зала. С ломчанина се залюбила тук, в града – той идвал често на търговия във Враца. Мара разказвала за чувствата си пред своя дружка. Често й говорела за него – за високото чело и мустаците, за добрия му и весел нрав. Но брат й бил лют и страшен – носел кама в пояса си. Забранил на сестра си да се вижда със своя избраник и заплашил приятелката й, че ще й строши пенджерите, ако урежда среща на двамата влюбени. Трудна била любовта им, но „сърца, що се любят, не знаят раздяла”. Тази история завършва щастливо - младите се оженили. А песен им извадил някой си Цеко и не след дълго из цяло Врачанско момите по седенки и вечеринки запели:

Мара Врачанка, Мара Врачанка
ломчанин любеше…

Чуйте репортажа в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

24.08.2025 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката от 24 август 2025 г. Водещ - Даниела Якова.

публикувано на 25.08.25 в 10:35

"Малка България" в украинския град Арциз

Грандиозен православен храм се строи в украинския град Арциз, където голяма част от жителите са бесарабски българи. Храмовият комплекс ще има елементи от различни периоди на християнството по нашите земи. "Малка България" ще се казва комплексът, каза отец Генадий Мартинов, предстоятел на храма "Пресвета богородица" в Арциз, чиято е идеята.  Повече..

публикувано на 22.08.25 в 17:06

Заради маловодие измира рибата в развъдник в Триград

Заради маловодието и високите температури през това лято се наблюдава масово измиране на рибата в пъстървовите стопанства.  Проблемът засяга стопанствата в цялата страна, а примерът е в едно най-големите рибовъдни стопанства в България - това в Триград.  Подробности чуйте в звуковия файл.

публикувано на 19.08.25 в 15:47

Трудно е намирането на място за паркиране в центъра на Йеросалим

В големите градове липсата на места за паркиране не е ново явление. В Израел от няколко години има закон, според който при строителството на нови сгради трябва да има гаражи за всички живеещи, плюс някакъв процент паркоместа за кметството, което то да дава под наем.  Не е лесно, защото площта не стига и вместо малките къщички изникват небостъргачи..

публикувано на 18.08.25 в 14:27

17.08.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 17 август 2025 година.

публикувано на 17.08.25 в 08:15

10.08.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 10 август 2025 г.

публикувано на 10.08.25 в 08:15
Хуанхо Сан Себастиан

Равносметка след 50 години в планината - интервю с баския алпинист Хуанхо Сан Себастиан

За да изпиташ щастие, трябва да положиш усилия, а само ако полагаш усилия, можеш да живееш достойно, казва един от най-уважаваните алпинисти в Страната на баските, Хуанхо Сан Себастиан. Българската публика го познава като гост на Банско филм фест през 2022 г.   Роден е в Билбао през 1955 г. През 1979 г. прави първите си изкачвания в Алпите и в..

публикувано на 05.08.25 в 20:40