Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК: Напредъкът на България е достатъчен, за да се обмисли прекратяване на мониторинга

| обновено на 22.10.19 в 15:44
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейската комисия смята, че България е изпълнила условията по механизма за сътрудничество и проверка по всичките 17 препоръки от миналата година. Това съобщиха от пресслужбата на ЕК, която прие днес най-новия си доклад за предприетите от България действия за изпълнение на ангажиментите ѝ във връзка със съдебната реформа и борбата с корупцията и организираната престъпност в контекста на механизма за сътрудничество и проверка (МСП).

Необходимо е България да продължи да работи последователно за превръщането на отразените в доклада ангажименти в конкретно законодателство и за трайното му изпълнение, се казва още в съобщението.

В доклада се подчертава, че България е работила последователно, за да изпълни препоръките на Комисията - реформата в съдебната система, както и за борбата с корупцията, в т.ч. и по високите етажи на властта. 

„Въпреки че все още са налице предизвикателства, свързани с изпълнението на нужните реформи и поддържането на набраната скорост, отбелязаният от България напредък понастоящем е достатъчен, за да се обмислят прекратяването на действието на МСП и използването на нови механизми за мониторинг на национално равнище и на равнището на ЕС. Ще чуем внимателно становищата на Парламента и на Съвета, преди да вземем решение“, заяви председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер.

„Още в началото на мандата си заявих, че бих искал механизмът за сътрудничество и проверка да приключи при тази Комисия. Разбира се, осъществяването на тази амбиция винаги е зависело от изпълнението на всички изисквания в областта на съдебната реформа и борбата с корупцията и организираната престъпност“, подчерта още той.

Механизмът беше създаден при присъединяването на България и Румъния към ЕС през 2007 г. като преходна мярка за улесняване на продължаващите усилия на България да реформира съдебната си система и да засили борбата с корупцията и организираната престъпност. 

„ЕК дава оценка, че България е изпълнила всички препоръки на Комисията, а този механизъм е на Комисията. Така че това си е решение на Европейската комисия и тя е независим надпартиен орган“, коментира пред "Хоризонт" евродепутатът от Европейската народна партия Андрей Ковачев . 

На по-различно мнение бе евродепутатката от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Елена Йончева:

„Смятам, че го махат заради обещанията на Юнкер, защото той пое такъв политически ангажимент. Отпадането на този механизъм от една страна е добре за България, защото това е едно срамно петно, което тежи в целия интеграционен процес на България. Но от друга страна този механизъм трябваше да доведе до повече справедливост в България, повече ред. Като че ли той не успя да изпълни тази своя роля. И поради това и прекратен“.

Ето и думите на колегата ѝ от „Обновена Европа“ Илхан Кючюк:

„До голяма степен беше политическо решение – това, механизмът да падне. Имаше едно обещание от председателя на ЕК, което няколко пъти бе декларативно заявено в пленарна зала и по време на нашето европредседателство в София. Да има и обективни критерии, които през годините България изпълнява. На базата на всичко това мисля, че рано или късно механизмът трябваше да падне. И е добре, че падна“.

В по-различна насока бе мнението на евродепутата от групата на реформистите и консерваторите Андрей Слабаков.

„Според мен ние сме си изпълнили всичко. Аз не разбирам какви са проблемите с България. Ние сме изключително нормална държава на фона на някои други“, каза той.

В днешния доклад се разглеждат предприетите от България действия след ноември 2018 г. В него се съдържа оценката на Комисията на това как българските органи са подходили към 17-те препоръки. Докладът се придружава от работен документ на службите, който съдържа подробен анализ на Комисията въз основа на постоянния диалог между българските органи и службите на Комисията.

Недостатъците на медийната среда, която трябва да действа без неправомерен натиск от страна на икономически или политически интереси и е извън показателите на МСП, продължават да оказват въздействие върху съдебната система. Тези въпроси ще попаднат в приложното поле на бъдещия механизъм за върховенството на закона, се отбелязва в доклада.

Преди да вземе окончателно решение за прекратяване на действието на МСП за България, Комисията надлежно ще вземе предвид становищата на Съвета и на Европейския парламент.

В доклада за Румъния има препоръки - Комисията отбелязва, че има проблем с правосъдието и борбата с корупцията и не са изпълнени препоръките в тези насоки в съответствие с доклада от миналата година. На практика това означава, че не се препоръчва отпадане на наблюдението.

Репортаж по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Очаква се ЕК да препоръча отпадане на мониторинга над България

Очаква се Европейската комисия да препоръча отпадане на мониторинга върху България по механизма за сътрудничество и проверка, научи Българското национално радио от свои източници. Докладът ще бъде оповестен утре следобед на пленарно заседание на..

обновено на 21.10.19 в 20:39
Лозан Панов

Панов не е бил запознат с черновата на евродоклада за България по Механизма за сътрудничество и проверка

Европейската комисия ще оповести днес мониторинговия доклад за България в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка. Очаква се това да бъде последният доклад за състоянието на правосъдната ни система и борбата с корупцията и..

публикувано на 22.10.19 в 14:52
ВИЖТЕ ОЩЕ

Туроператорите очакват добра година

Добра година както за входящия туризъм, така и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори. Резервациите за изходящите пътувания на българите са с 20 на сто повече в сранение с миналата година - каза за БНР Емил Абазов, член на..

публикувано на 04.01.25 в 13:43
Мястото на нападението в Ню Орлиънс

Британски гражданин е сред жертвите на нападението в Ню Орлиънс

Британски гражданин е сред 15-те души, убити при нападението с автомобил в Ню Орлиънс в новогодишния ден, потвърдиха от Министерството на външните работи на Острова. По данни на лондонската полиция загиналият е Едуард Петифър, на 31 години, от..

публикувано на 04.01.25 в 13:38

300 вейпа с различни субстанции иззеха столичните полицаи

Полицията е установила, че 48-годишен мъж от София продава чрез интернет наркотични вещества, използвани в устройства за пушене от типа "вейп". Наред с това в кола, управлявана от 70 годишна жена, са открити 4 бутилки, съдържащи различни по вид..

публикувано на 04.01.25 в 13:07

Русия съобщи, че е свалила 8 ракети АТАКАМС

Русия съобщи, че е свалила осем американски ракети АТАКАМС и 72 дрона, изстреляни от Украйна. Не се уточнява дали има жертви или щети. Москва предупреди, че използването на този тип ракети може да доведе да нападение със свръхзвукови балистични ракети..

публикувано на 04.01.25 в 13:07

Сурвакари от Пернишко гостуват в София

Сурвакари от Пернишко ще пренесат в София част от магията на Сурва. На 5 януари за трети пореден път Сурва ще гостува в Борисовата градина. С това се дава началото на проявите, предшестващи едно от най-мащабните събития в страната – Международният..

публикувано на 04.01.25 в 12:56

Стотици блокираха пътя край Кюстендил заради смъртта на 18-годишното момиче

Стотици жители на Кюстендил и района се събраха за пореден път днес на пътя край село Ябълково, където преди седмица при пътно-транспортно произшествие със стадо коне загина 18-годишната Андрея, а две нейни връстнички бяха ранени. Участниците в..

публикувано на 04.01.25 в 12:55
Томико Итоока

Почина най-възрастният човек в света

Най-възрастният човек в света, японката Томико Итоока, почина на 116 години, съобщиха в събота от град Ашия, в който е живяла, предава АФП.  Итоока, която имаше четири деца и петима внуци, почина на 29 декември в старчески дом, където живееше от 2019..

публикувано на 04.01.25 в 12:46