Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Ненков: Конституционният съд се поддаде на натиск

Експерти: В обсъждането на Истанбулската конвенция имаше манипулация

Нели Петрова: Неразбирането в България е тревожно

Снимка: БГНЕС

Отзвук от препоръките на ООН за преразглеждане на отношението към Истанбулската конвенция, след като докладчикът на ООН Дубравка Симонович призова страната ни да се намери правилно тълкуване на понятието "джендър".

"Масивната кампания срещу ратификацията на Истанбулската конвенция доведе до това 75 членове на Парламента да изискат от Конституционния съд да реши дали Истанбулската конвенция е съвместима с българската Конституция. Съдът обяви Истанбулската конвенция за несъвместима с Конституцията. В тълкуването на българския Конституционен съд не се взима предвид Конвенцията за правата на жените. Има текстове в Конвенцията на ООН за преустановяване на насилието на жените, които са много подобни с Истанбулската конвенция", посочи Дубравка Симонович по време на посещението си у нас.

Какво не разбрахме в България за Истанбулската конвенция

Бях огорчен от отношението към този много сериозен проблем, коментира в предаването "Хоризонт до обед" бившият конституционен съдия Румен Ненков. 

"Хората започнаха, просто не разбираха за какво става дума, станаха жертва на една чудовищна манипулация. В края на краищата единственото съображение на мнозинството в Конституционния съд беше, че конвенцията едва ли не налагала да се легитимират еднополовите бракове нещо, което беше абсолютно невярно." 

Ненков дава пример с това, че "католическа Италия, католическа Полша ратифицира конвенцията, православна Гърция също ратифицира конвенцията, Северна Македония, Турция, ислямска Турция също ратифицира конвенцията и там изобщо не се поставя въпросът за легитимиране на еднополовите бракове". 

Бившият конституционен съдия открива манипулация и във факта, наричаме конвенцията Истанбулска. "Тя е конвенция за борба срещу насилието, срещу насилието срещу жени и домашното насилие. Тя не защитава никакви хомосексуални отношения, нито стимулира към такива", допълни Румен Ненков.

Анекс за еднополовите бракове

"Ако - тъй като има едно единствено съображение в мотивите на мнозинството, свързано с легитимирането на хомосексуалните бракове, ако някак страните членки по конвенцията сключат някакъв анекс към нея, в който кажат, че тя по никакъв начин не задължава държавите да легитимират хомосексуалните бракове, то може би тогава ще има нов момент, при който ще отпадне всякакво основание България да се присъедини към конвенцията", смята Ненков. 

Конституционният съд беше подложен на натиск и се поддаде на този натиск, твърди Румен Ненков. 

"С едно огромно закъснение от четири месеца получихме становище от един известен професор по право. Само че това становище го получихме, след като беше описано проекторешението, което означава, че то е било представено на докладчика, без да бъде представено на съдиите, а съдиите го получиха със закъснение. Ето един повод да не вярвам в пълната безпристрастност на съдиите."

Грамотната позиция била маргинализирана

"Цялото изопачаване, което се случи, беше наистина манипулация на хората, които не се интересуват или не знаят, и имат големи страхове. И виждате, че тази манипулация продължава", отчита и проф. Нели Петрова от Института за социални дейности и практики.

"В този смисъл дебатът с разумни доводи трябва да продължи непрекъснато, за да може да разберат хората и да се намалят техните страхове. Аз също бях изключително разочарована от становището на Конституционния съд, защото, ако той ще се поддава на натиск на общественото мнение, какъв Конституционен съд е? Точно Конституционният съд трябваше, и другите институции, да заемат ясна позиция по това. Позиция на грамотност, позиция на истината, позиция на просветени хора. Защото в България не са само непросветени хора и аз лично като човек, който чете и с моите колеги, които се интересуваме смятаме, че ние не бяхме представени по този начин в нашето общество и се получи едно такова разбиране в България, което е доста тревожно", подчерта Нели Петрова.

Двете гледни точки можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДАНС и военното разузнаване предупреждават за потенциални кибератаки

През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..

публикувано на 27.04.25 в 16:16
Христо Иванов

Христо Иванов: Българските демократични сили вече трябва да разчитат само на себе си

"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..

публикувано на 27.04.25 в 12:36

Кои бяха най-важните новини в Светлата седмица

В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..

публикувано на 27.04.25 в 10:10
Георги Богданов

Г. Богданов за предмета "Добродетели и религии": Не е ясно какво иска да въведе МОН

Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище.  Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата,  за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии"  от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..

публикувано на 25.04.25 в 12:30
лунапарк, Ямбол

Инж. Димитър Бичев: Две фирми у нас проверяват атракционите, не са достатъчни

В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация".  Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..

публикувано на 25.04.25 в 11:30

Как се спасяват бизнеси, застрашени от фалит? Съвети от експерти

Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Христо Панчев: Нужен е анализ за съвместимостта на оборудванията на АЕЦ "Белене" и "Козлодуй"

Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..

публикувано на 24.04.25 в 11:40