Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Ненков: Конституционният съд се поддаде на натиск

Експерти: В обсъждането на Истанбулската конвенция имаше манипулация

Нели Петрова: Неразбирането в България е тревожно

Снимка: БГНЕС

Отзвук от препоръките на ООН за преразглеждане на отношението към Истанбулската конвенция, след като докладчикът на ООН Дубравка Симонович призова страната ни да се намери правилно тълкуване на понятието "джендър".

"Масивната кампания срещу ратификацията на Истанбулската конвенция доведе до това 75 членове на Парламента да изискат от Конституционния съд да реши дали Истанбулската конвенция е съвместима с българската Конституция. Съдът обяви Истанбулската конвенция за несъвместима с Конституцията. В тълкуването на българския Конституционен съд не се взима предвид Конвенцията за правата на жените. Има текстове в Конвенцията на ООН за преустановяване на насилието на жените, които са много подобни с Истанбулската конвенция", посочи Дубравка Симонович по време на посещението си у нас.

Какво не разбрахме в България за Истанбулската конвенция

Бях огорчен от отношението към този много сериозен проблем, коментира в предаването "Хоризонт до обед" бившият конституционен съдия Румен Ненков. 

"Хората започнаха, просто не разбираха за какво става дума, станаха жертва на една чудовищна манипулация. В края на краищата единственото съображение на мнозинството в Конституционния съд беше, че конвенцията едва ли не налагала да се легитимират еднополовите бракове нещо, което беше абсолютно невярно." 

Ненков дава пример с това, че "католическа Италия, католическа Полша ратифицира конвенцията, православна Гърция също ратифицира конвенцията, Северна Македония, Турция, ислямска Турция също ратифицира конвенцията и там изобщо не се поставя въпросът за легитимиране на еднополовите бракове". 

Бившият конституционен съдия открива манипулация и във факта, наричаме конвенцията Истанбулска. "Тя е конвенция за борба срещу насилието, срещу насилието срещу жени и домашното насилие. Тя не защитава никакви хомосексуални отношения, нито стимулира към такива", допълни Румен Ненков.

Анекс за еднополовите бракове

"Ако - тъй като има едно единствено съображение в мотивите на мнозинството, свързано с легитимирането на хомосексуалните бракове, ако някак страните членки по конвенцията сключат някакъв анекс към нея, в който кажат, че тя по никакъв начин не задължава държавите да легитимират хомосексуалните бракове, то може би тогава ще има нов момент, при който ще отпадне всякакво основание България да се присъедини към конвенцията", смята Ненков. 

Конституционният съд беше подложен на натиск и се поддаде на този натиск, твърди Румен Ненков. 

"С едно огромно закъснение от четири месеца получихме становище от един известен професор по право. Само че това становище го получихме, след като беше описано проекторешението, което означава, че то е било представено на докладчика, без да бъде представено на съдиите, а съдиите го получиха със закъснение. Ето един повод да не вярвам в пълната безпристрастност на съдиите."

Грамотната позиция била маргинализирана

"Цялото изопачаване, което се случи, беше наистина манипулация на хората, които не се интересуват или не знаят, и имат големи страхове. И виждате, че тази манипулация продължава", отчита и проф. Нели Петрова от Института за социални дейности и практики.

"В този смисъл дебатът с разумни доводи трябва да продължи непрекъснато, за да може да разберат хората и да се намалят техните страхове. Аз също бях изключително разочарована от становището на Конституционния съд, защото, ако той ще се поддава на натиск на общественото мнение, какъв Конституционен съд е? Точно Конституционният съд трябваше, и другите институции, да заемат ясна позиция по това. Позиция на грамотност, позиция на истината, позиция на просветени хора. Защото в България не са само непросветени хора и аз лично като човек, който чете и с моите колеги, които се интересуваме смятаме, че ние не бяхме представени по този начин в нашето общество и се получи едно такова разбиране в България, което е доста тревожно", подчерта Нели Петрова.

Двете гледни точки можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24