Първата у нас интернет платформа с пълна информация за онкологичните заболявания вече е факт. Тя се нарича ОНКОНАВИГАТОР и е разработена от лекари, неправителствени и пациентски организации.
На сайта пациентите, които се сблъскват с рака и провеждат лечение, могат да намерят актуална, подробна и най-вече достоверна и проверена информация за целия процес на диагностика и лечение на рака у нас.
„Информацията не лекува, но липсата ѝ може да ни коства много“. Под това мото сайтът ОНКОНАВИГАТОР представя уникално съдържание от подробна, подредена, проверена и не на последно място безплатна информация на достъпен език за всичко, свързано с рака, посочи председателят на Центъра за защита правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров:
„Онкологията се разви бурно през последните години. Откриха се много нови възможности и много малко хора разполагат, даже не бих казал с достатъчна, ами с много малко информация, почти нищо не знаят за онкологията, за начина за лечение на онкологичните заболявания, включително и къде могат да се лекуват, към кого могат да се обърнат, ако имат съмнения за подобно заболяване за тях или за техните близки. Предимството на това, което направихме е, че тук всичко е на едно място“.
Сайтът е подкрепен от здравното министерство и от Националната здравноосигурителна каса. Структуриран е в два големи раздела - за медицинска и за немедицинска информация. Илюстративно е показан целият път, който трябва да измине пациентът с диагноза рак, като са обяснени всички новости в лечението, административни подробности и документите, които се изискват по време на процеса, обясни Невена Манолова от Центъра за немедицинска подкрепа „Дари хелп“:
„В детайл сме разработили всички важни неща от профилактиката, от скрининга, какво поема Здравната каса, какви са възможностите, къде може да се случи това нещо. През образната диагностика, през лаборатория, всичко просто е обяснено, дори и най-новите неща - генетичните изследвания, лечението. В детайли отново са разписани всички възможни видове хирургии, възможностите на лъчелечение, видове лъчелечение, за лекарствената терапия също всичко е дадено в детайли. Също така как се прави лечебен план на един пациент, всички специалисти, които са включени, документите, които са необходими. Целият път се включва в този лечебен план. Не на последно място е лекарствената терапия, която също е огромна. Включва химиотерапия, имунотерапия, таргетна терапия всички модерни направления“.
Платформата не е комерсиална и няма да носи печалба, подчерта Деян Денев, председател на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични компании, която е партньор в проекта. И допълни, че сайтът предоставя напълно безплатна и общодостъпна информация за всички, които имат нужда от нея:
„Факт е, че в интернет вече има качествен източник на проверена информация, съставена от опитни хора, които постоянно работят това нещо, на български, където човек може да влезе и да провери, и да получи отговор, ако не на всички, поне на голяма част от въпросите, които ежедневно си задава всеки пациент или негов близък. Наличието на информацията превръща един пациент от уплашен и неориентиран индивид в човек, който съдейства на целия процес. И когато лекар и пациент работят заедно, резултатите са значително по-добри“.
В сайта може да се намери наръчник на пациента с полезни съвети, както и информация за храненето и диетата на онкоболния, съпътстващите лечението проблеми, нуждата от обществена подкрепа и текущите клинични изпитвания.
Медицинската онкология се развива много бързо и лекарите нямат време да обясняват на пациентите подробностите за лечението.
Сайтът е и възможност пациентите да разберат, че лекарите у нас са на много високо ниво и правят всичко необходимо за лечението, посочи онкологът д-р Росица Кръстева:
„Лекарят няма възможността всичко това да обясни на пациента и да каже - аз мога да те излекувам или това и това трябва да направиш. Информацията, която е на сайта, помага преди всичко на хората, които имат сблъсък с това заболяване, да разберат, че това, което се предлага в България, действително е толкова стойностно, толкова правилно, колкото, ако те проведат това лечение в Италия, в Германия, в САЩ, където и да било, дори смея да твърдя, че в сравнение с някои от страните ние имаме дори по-добър достъп до съвременно лечение“.
Предимството на платформата е, че говори на достъпен и разбираем за пациентите език, посочи Боряна Ботева от Сдружението за развитие на българското здравеопазване:
„Другото, което за мен е изключително ценно, тъй като много често пациентите се обръщат към нас с въпроси - какво мога да получа като лечение от Здравната каса, какво се заплаща, диспансеризация, как мога да получа решение за временна или трайна нетрудоспособност, колко дни болничен мога да ползвам. Това е нещото, което според мен липсваше до момента“.
Сайтът ще се обновява периодично с актуална информация. Ако пациентите имат въпроси, чиито отговори не откриват в съдържанието му, могат да се обадят на посочения телефон за връзка и да ги зададат.
Онконавигаторът вече работи и достъп до него има всеки български гражданин.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..