Арт академията е проект на сдружение „Тишина“, което има 20-годишен опит в работата с деца с увреждания. Ръководител е Мария Атанасова, която две десетилетия прави театър с глухонеми деца.
Някои от тях са натрупали смелост и могат да се похвалят с диплома от НАТФИЗ, а сега работят в новосъздадената Арт академия, като споделят опита си с онези, които тепърва стъпват на сцената.
Групата за синхронно пеене и танци „Жестим“ и театър „Мим-Арт“ са също проекти на сдружение „Тишина“ и са част от Арт академията, чиято дейност се реализира чрез еврофинансиране. „Грозното пате“ е част от афиша на Столичен куклен театър, който отдавна е партньор на театър „Мим-Арт“.
Хора от уязвими групи получават шанс за изява
„Главната цел е да се улесни достъпа до устойчива заетост на хората с проблеми, да се осигури подкрепа за социалното включване на уязвимите групи. Фокусът е лицата с различни увреждания. Ние създаваме едно социално предприятие към сдружение „Тишина“, в което назначаваме хора от тези социални групи. С Тях работим за развитие на техните творчески възможности, като създаваме спектакли, които после представяме на широката публика“, разказа пред „Хоризонт“ Мария Атанасова.
В рамките на проекта се реализират две постановки. Едната - „Грозното пате“ е за деца. Изборът на заглавие не е случаен - нейното послание е да не позволяваме на другите да казват какви сме и какви да бъдем. То е изключително силно, когато се предава от глухи актьори.
Глухонеми и професионални актьори рамо до рамо
В работния процес помага жестомимичен преводач. Освен него на глухонемите актьори партнират професионалните актьори Любен Чаталов, Симеон Владов, Георги Низамов, Красимира Демирева и Антон Тонев - Тони. Освен в „Грозното пате“, актьори с увреждания участват и в други постановки. „Записваме истинските актьори, гласовете им, на диск. После от този диск глухите актьори научават текстовете. Работим с жестове и с емоциите на гласа на записания актьор. По този начин постановката се разбира от глухата публика“, пояснява Мария Атанасова.
В рамките на проекта се осъществява и спектакъл за възрастни - „Депутатски страсти“, в който основната роля е поверена на професионалните актьори. Заглавието присъства веднъж месечно в афиша на Сатиричния театър. В главната роля влиза Симеон Владов, който казва, че пиесата показва нашия съвременен живот.
„Става въпрос за депутат, който иска да стане министър. Той няма качествата за това и, разбира се, го прави по втория начин – чрез връзки, подкупи, манипулации...“
Музиката за хора с увреждания като кауза
За музикалната среда в спектаклите помага барабанистът и съосновател на групите „Импулс“ и „Спринт“ Пейо Пеев. Това не е единственият социален проект, в който той участва. Пеев отдавна работи с деца с увреждания и води клас по барабани в център „Чудеса“.
„Имаме уроци по барабани за хора с увреден слух, имаме епилептици, имаме хиперактивни деца. Много е интересно, че постигаме успехи. Вече някои от децата четат ноти много добре. Имаме деца, които свирят на китара. Аз се учудвам от факта, че има деца, които не могат да пишат, пък знаят нотите.“
„Арт академията за сценични и приложни изкуства“ ще продължи да реализира спектакли, а в момента работи по няколко нови проекта, уверява актьорът Симеон Владов. Специално за „Мим-Арт“ театъра се пише комедия, чието заглавие засега е творческа тайна. В новата пиеса рамо до рамо ще играят професионални и глухонеми актьори.
Още за инициативата - в звуковия файл.Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..