Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Камелия Димитрова от Националната комисия за борба с трафика на хора:

Страната ни остава сред първите 5 в ЕС като източник на жертви на трафик

Жертвата на трафик с цел принудителен труд - мъж в активна възраст

Камелия Димитрова
Снимка: Ани Петрова

Забелязва се тенденция за устойчиво нарастване на жертвите на трафик с цел принудителен труд. Това каза пред „Хоризонт“ Камелия Димитрова, секретар в Националната комисия за борба с трафика на хора. Тя цитира данни за деветмесечието на настоящата година от съдебната статистика, според които у нас има регистрирани 387 жертви на трафик. По-голямата част от тях – 258, са с цел сексуална експлоатация, а в 56 от случаите се касае за принудителен труд или трудова експлоатация. 

И в последния доклад на Европейската комисия обаче страна ни остава сред основните пет държави източници на жертви на трафик - след Румъния, Нидерландия, Унгария.

Расте броят на жертвите на трафик от страни извън ЕС

Като нова интересна тенденция на европейско ниво Камелия Димитрова очерта това, че жертвите на трафик от ЕС са по-малко от тези, които са граждани на трети страни. "Тоест, ние сме на пето място в рамките на ЕС, но сме на по-задно място, ако имаме предвид всички идентифицирани лица, където фигурират нигерийци и китайци."

Жертвата на трафик с цел принудителен труд е най-често мъж в активна възраст, затова и информационните кампании на комисията за борба с трафика на хора са насочени към лица, търсещи работа в чужбина и безработни лица, поясни Димитрова. Тя посочи, че се работи много активно с бюрата по труда. „Така че да разясняваме рисковете от неинформираното или слабо информираното решение да заминат в чужбина и да работят на сляпо.“

Намалява броят на децата, ставащи жертви на трафик

Намалява броят на идентифицираните деца жертви на трафик, сочат още данните на Националната комисия за борба с трафика на хора. В сравнителен план общо за Европа делът на децата жертви на трафик у нас е по-нисък. Децата по-рядко се използват с цел сексуална експлоатация, защото в редица страни проституцията е легализирана, а когато има такива случаи, се касае обикновено за подправени документи, за да се прикрие реалната възраст, стана ясно от думите на Камелия Димитрова.

Има основна разлика между трафик и каналджийство

Относно казуса с камиона от Есекс с многобройни жертви, Камелия Димитрова подчерта, че това е „изключително трагична история, с най-шокиращия край“ и предстои да се установи дали става въпрос за трафик на хора или за каналджийство.

„Още няма ясна информация каква е била целта на това злополучно пътешествие на тези лица. Има основна разлика между двата вида престъпления. Трафикът на хора е престъпление против личността. Основното нещо, което го разграничава от каналджийството е, че целта на трафика не приключва с преминаването на границата. Целта на трафика на хора е експлоатацията на тези лица. При каналджийството целта е незаконното пресичане на границата. Има договореност между каналджиите и мигрантите. Винаги има съгласие, докато при трафика на хора това съгласие е без значение.“

Международният трафик на хора се разплита изключително трудно, доколкото е сложно престъпление, минаващо през няколко граници и има няколко нива на организация, отбеляза още Камелия Димитрова. В България по-големият дял от това престъпление е с транснационален характер. За миналата година 56% от съдебните производства са били такива.

„България все още е предимно първоизточник за жертви на трафик. Все повече се очаква ние да сме и транзитна държава и в един момент – възможно държава-дестинация“, коментира тя.

Относно различните нива на организацията на престъплението Камелия Димитрова уточни:

„От нивото на въвличане, до нивото на транспортиране, логистика, до нивото на обезпечаване на конкретни условия за пребиваване и престой на жертвите, до нивото на експлоатация, експлоатация и контрол."

Цялото интервю е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20