Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започват курсове по православие за възрастни

По традиция вече 15 години обучението се организира всяка есен

Снимка: Ани Петрова
След седмица започват курсовете по православие за възрастни. По традиция курсовете се организират всяка есен вече 15 години. Инициативата е част от духовно-просветната дейност на Българската православна църква.

Курсовете по православие за възрастни се провеждат при голям интерес в Енорийския център на столичния храм "Св. Св. Кирил и Методий". Обучението се води от богослова Десислава Панайотова, експерт в Културно-просветния отдел на Светия Синод на БПЦ. По думите ѝ в рамките на обучението курсистите усвояват основни знания, посветени на православния начин на живот.

"Хората научават що е църква, що е православие, какво е Светата Троица, какви са нашите празници, защо участието в богослужeнието не бива да се прави по задължение, а е въпрос на молитва и лична посветеност, защо е необходимо да се изповядваме, да се причестяваме. Хората имат много сгрешена представа за Бога. Едни си го представят като енергия, други си го представят като извънземни същества, като някаква безлична сила. В нашите курсове обръщаме внимание на други религии и на други християнски вероизповедания и обясняваме какви са разликите между тях и православието", поясни Панайотова.

Преодоляване на духовна празнота

Курсовете помагат на мнозина да задълбочават своя духовен живот.

"След десетилетия на атеизъм нашето общество е зажадняло за познание, за доближаване до традиционната, изконна наша православна вяра. И тъй като както по-възрастните поколения, така и съвременните, повечето от тях, не са имали възможност да се обучават по религия в училище, тъй като предметът не е задължителен и не е представен навсякъде във всички училища на България, хората намират нашите курсове като една удачна гъвкава форма, в която да попълнят огромната духовна празнота, която усещат". 

Стремежът към духовно и нравствено напредване във вярата събират и обединяват различни по възраст и образование хора. Сред тях е и банковият служител Надежда Овчарова.

С повече знания и вярата става по-голяма

"Ходя на църква, но осъзнавам, че много малко неща знам. Правим нещо, защото е по традиция. Примерно кръщаваме децата в църквата, сключваме брак в църквата, но не знаем същността, какво стои зад това. Човек, когато разбира словото на Бога, това укрепява, това насърчава. Денят минава по различен начин, радостта е по-голяма, трудностите са по-леки. Има една лекота и един мир в сърцето, който може да ти донесе само вярата, а когато вярата има и знания за Бога, тя става по-голяма", признава Надежда Овчарова.

Целият курс на обучение продължава 5 години и обхваща темите въведение в православието - с акцент върху църковните празници, символи и тайнства; тълкуване на Стария и Новия завет, както и светите отци и вселенските събори на Църквата, обяснява Деси Панайотова.

"Има такива курсисти, които изкарват пълния курс на обучение. Техният живот се променя. Човек, който се чувства аутсайтер в семейството си, неразбран поради духовните си търсения, намира вече сили и средства, и начин, и подходящи думи да обясни защо вярва и в какво вярва, така той е по-разбран от семейството си. Други пък хора, които се оплакват, че примерно техен близък е изпаднал в сектантска зависимост, става по-подготвен и може да помогне да своя роднина да се измъкне от сектата, трети пък да се утеши в мъката си, да намери покой за душата си. И всеки намира за себе си нужното и търсеното."

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01