Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учениците днес - в училище или в музея

| обновено на 28.10.19 в 16:22
Снимка: БГНЕС

Музеите, институтите и Ботаническата градина на Българската академия на науките в София, столични галерии и  театри отвориха врати за безплатни организирани посещения на ученици. Поводът е обявяването на днешния ден за неучебен, но присъствен за всички училища в страната, в които вчера бяха разположени изборни секции.

Още преди обед жълтите павета на бул. „Цар Освободител“ в столицата се изпълниха с групи от ученици, нетърпеливи да посетят музеи, галерии, театри.

„Разгледахме нещата, които хората са правили преди…На мен ми хареса най-много там, където разглеждахме сватбените дрехи“, казаха някои от учениците.

Рени Лазарова, преподавател на децата в 90-о училище в  столичния квартал Люлин, заяви: „Много полезно е всичко това, защото туй за което говорим в училище, децата могат да го видят. Сега излизаме от етнографския музей“.

Тя допълни, че няма да има изоставане с учебния материал, „защото преструктурираме учебното съдържание“.

Един от музеите, към които учениците проявиха най-голям интерес, бе Националният природонаучен.

Д-р Николай Симов от музея разказа от какво в него са били най-много впечатлени  учениците: „От отровните животни, от приспособления за оцеляване за някои животни. Интересни факти, любопитни - най-голямо, най-малко, най-бързо. Кое се учи да говори най-бързо, дали това е папагал или някаква друга птица“.

Могат ли всички ученици, които не учат, да се озоват в музея днес, каквато възможност бе обявена по инициатива на Министерството на образованието и Българската академия на науките?

Не е първия път, когато ще има масови посещения – такива се случват преди Коледа и по време на ваканции, обясни по-рано днес пред „Хоризонт“ Николай Симов от Природонаучния музей. От над 15 училища са се обадили за музея в петък, потвърди той.

„Проблемът е, че сградата може да поеме много хора, но тогава става безсмислено самото посещение на музей. Децата стават доста по-буйни, пречат си едно на друго. Имали сме по десетина класа едновременно без сериозен проблем в музея“, разказа Симов.

Музеите на БАН в района на центъра са три и децата спокойно могат да посетят и Археологическия, и Етнографския музей, винаги могат да се разпределят децата и да видят няколко музея, смята той.

Доц. Георги Желев от Института за космически изследвания и технологии съобщи, че няколко училища са заявили интерес към музейната им експозиция от около 40 апарати и системи. Децата ще влизат на смени, тъй като пространството не може да поеме много ученици наведнъж. Предвидена е беседа за посетителите.

Още по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гарата на град Пшемишъл в Полша, близо до границата с Украйна, 2022 г.

Полша и украинските бежанци - възможна е следваща вълна

Укрепването на сигурността на Европейския съюз е водещият приоритет на полското председателство, което започна на 1 януари. За решаването на тази задача е необходимо да бъдат овладени последиците от руската агресия срещу Украйна. Една от тях беше вълната от над 6 и половина милиона бежанци, близо милион от които бяха приютени именно от Полша...

публикувано на 04.01.25 в 11:05
Галя Кондева, служебен  министър на здравеопазването

България похарчила над 145 млн. лева за ваксини срещу Covid-19, бракувани през 2022-2024 г.

Над 145 милиона лева е похарчила държавата за ваксини срещу Covid-19, които са били бракувани в периода от 2022 до 2024 година. Това посочва служебният здравен министър Галя Кондева в отговор на въпрос от депутата Виктор Папазов, публикуван на сайта на Народното събрание Повече от 5 милиона дози ваксини, произведени от седем компании, са..

публикувано на 04.01.25 в 11:04
Зоопаркът в София

Рекорден брой животни са се родили в столичния зоопарк през 2024 г.

Рекорден брой животни са се родили в столичния зоопарк миналата година. Над 300 животни от 280 вида живеят в зоологическата градина в София, която работи без почивен ден. За БНР директорът му Добромир Бориславов каза, че в зоопарка са настанени и спасени диви животни и птици, пострадали при инциденти или отглеждани неправомерно от..

публикувано на 04.01.25 в 10:49

Пожар пламна в мюсюлмански молитвен дом в Мадан

В навечерието на Нова година пожар е обхванал мюсюлмански молитвен дом в Мадан. Това става ясно от видеоразказ в социалните мрежи. Според неговия автор и проповедник Байрам Ушев, случаят е останал извън информационния бюлетин на полицията. Религиозните символи в мес-джида в квартал "Шаренка", включително табели и надписи на..

публикувано на 04.01.25 в 10:42

Ще има наказателна отговорност за продажба на алкохол и цигари на непълнолетни в Гърция

В Гърция за продажба на алкохол и тютюневи изделия на непълнолетни лица се въвежда наказателна отговорност. От гръцкото правосъдно министерство предупреждават, че нарушителите ще бъдат не само глобявани, но и съдени. Във всички заведения - от супермаркети до нощни заведения, вече няма да може да се продава алкохол без да е представен..

публикувано на 04.01.25 в 10:20
Владимир Шопов

Владимир Шопов: Америка няма да се самоизолира

Америка няма да се самоизолира , заяви пред БНР политологът Владимир Шопов. "През последните 10 години Тръмп направи една от най-съществените, с поколенческа значимост, преинтерпретация на начина, по който Америка през последните десетилетия изграждаше своето влияние, структурираше отношенията в глобалната система. Направи го частично поради..

публикувано на 04.01.25 в 10:11

Обсъждат нова блокада на пътя край Кюстендил заради смъртта на 18-г. момиче

В социалните мрежи се обсъжда възможно блокиране на пътя Кюстендил - София при село Ябълково днес по обяд. Това ще е поредна демонстрация след като в този участък 18-годишно момиче загина в автомибили при сблъсък със стадо коне. Според областният управител Александър Пандурски, общините трябва да заделят средства за жива охрана и..

публикувано на 04.01.25 в 10:06